istenilen kızın cevap için istihareye yatması

ciddiyim bu yöntem ehli tarikatlarda yaygın. hatta ilk istediğim kız bu tipti ve istihareye yatmıştı. rüyasında güzel şeyler gördüğünü söyledi. kabul ediyordu yani ama sonradan farklı şeylerden ben olayı iptal ettim. * nakşilerde özellikle.
bilemiyorum doğruluğunu ama, bildiğim kadarı ile istihare; değerlendirirsin, öyle olmayacak yönler bulamaz ama bir kararsızlık vardır o zaman istihare yaparsın.
devamını gör...
istişareden bihaber,tüm bildikleri bir rüya etmeyen kızların ilk başvurduğu.

istihareye kesinlikle karşı değilim. sıralamaya karşıyım. önce bir araştırılır çevreden,soruşturulur. sonra ikisindeki uyumu tahlil eder. aile son bir kez kendi arasında tahlil yapar. olumlu yanlar çok,sıkıntı oluşturacak olumsuzluklar yok gibi fakat hala bir soru işareti varsa kafalarda işte o vakit elzemdir istihare.
ilkten yatar yeşili görür de uyandığınızda mor'u görürseniz rüyayla değil akıl ile amel etmenin kıymetini anlarsınız. tabi bu uyanış gerçekleştiğinde isyankar olma riski de hayli yüksek.
devamını gör...
kızın bildiğin sarı ışık yakması.
yani evet diyemiyor ama hayır demek de gelmiyor içinden demek ki, bakalım rüyadan olumsuz bi'şey çıkmazsa naz niyaz ederim ama olabilir bu iş, şeklinde düşünüyordur.
devamını gör...
nisa taifesinin öncelikli vasıflarından kararsızlık için iyi bir örnek olsa gerek.

bunu besleyen vehm/kuruntudur. bunu da yazın başa. hiç bir sebep yokken bile vehme kapılır ve kararsızlığa sürüklenirler.

kuran'da yeri yok da, hadislerde sünnette var mı ? varsa nasıl bahsedilmiş bilen varsa yazsın da öğrenek.


devamını gör...
kadının gönlü yoktur ama bir takım baskılardan dolayı kendine çıkış yolu arar iken başvurduğu yoldur.
bunu kararsızlığa değil umut ışığı na yormak gerek. düşünsenize mantık açısından evlenmek o kişi
ile en doğrusu iken gönülde en ufak bir çarpıntı yoksa ne etsin kişi. inanan ise en çok inandığından yardım alıyor.
dininden. yani, dinin vereceği en ufak bir umut ama ilerisi için bir umut o mantığı azıcık da olsa duyguya celb edecektir.

devamını gör...
yuh artık istihare gibi kalbe inen bir nur bir his minvalindeki şeyi bile vesveseye döndürmüşler. görüşme hikayeleri uydurup sonunda bakın nasıl sünnet sandığınız şeyler nasıl tü kaka diyorlar.
sünnete darbe vurabilmek için istihareye bile bulaşmaktan çekinmeyenler, bunlar yatmasın istihareye filan zaten, nasıl olsa muta nikahında gelecek korkusu filan yok, kullan at gitsin.
ehli sünnet istihareye önem verir peygamberden nakille öğrenmiştir, çünkü Allah'ın kalbine doğuracağı hissiyata değer verir, diğerleri şeytandan alabilir haberi.

cevapçağızını al da git; sahtekarlar asıl lafta sünniyim deyip sünneti baltalamaya mesai harcayanlardır.
devamını gör...
ben ''kararsızlığı besleyen vehm'dir'' demişim. kafası basmayan zevat istihareye vesvese diyor diye çevirmiş. bu sahtekarlığı üzerinden de sünnete düşman olduğumu lanse etmeye çalışıyor.

yazdığım sünni anlayışta meşhur; (bkz: rüya ile amel edilmez)

bunu diyorum ben. hatta varsa hadislerde nasıl geçtiğini öğrenmek istedim onu da görmemiş. ben anlıyorum ancak siliyorlar yazamıyorum.

''istihare gibi kalbe inen nur''muş. yalan iftira; pislik doldurulmuş bir kalbe nur nasıl iniyor bilemiyorum.

> istihareye yatmak; en başta yazdığım gibi ancak gerçek bir kararsızlık zamanında olabilir. yoksa beyni devre dışı bırakıp salt bir rüya ile karar verilmez.
devamını gör...
bir de rüyayı yorumlama durumu var. (bkz: rüya yorumlamak)

sanki rüya görenler rüya yorumlayabiliyorlar. piyasada karşılaştığım;

istihareye yatar hiç bir şey göremez. ya da görür bir anlam yükleyemez. kendince anlam verebileceği bir şeyler görene kadar istihareye yatar. bu kadar da sahtekarca icra ederler bu işi. oysa rüya kendi beyninin bir tezahürü karşısındakinin değil.

eğer mesele dini kaygı ise; aç kuran'ı ona göre değerlendir karşındakini. rüya ile , burç ile, yok fal ile adam değerlendirenler hakiki müslüman oluyor, kuran a gelin diyenler binbir türlü yafta yiyor.

t: rüyalar yanıltabilir.
devamını gör...
ne uzun muhabbet oldu ya rabbi sana geliyoruz cümleten.

rüya olayı ile irade olayını karıştırmamak gerek. rüya bir ışıktır. her ne kadar son dönem bilim bunun önemini ret bile etse islam rüyaları sadık olan ve olmayan süya diye çeşitlemiştir. rüya analizi ise günümüzde gerzekçe yapılan üç beş siteye bakıp rüyadan cımbızla çekilen bir iki materyalle yapılır oldu. halbuki rüya hissel bir olaydır. misal kötüye yorulan bir materyalli rüya eğer kişinin o an rüyada yaşadığı hislere göre aslında iyiye de işaret olabilir. bu konuda herkese çıkıp rüya anlatmak saflıktır.

neyse. istihare de dinen yeri olan bir yerdir. ama her ne sebeple olursa olsun Allah sebepler üzerine inşaa etmiş kainatı. ve en ortasına koyduğu insana da başkasında olmayan irade vermiş. kişi ne görürse görsün o ancak tavsiye olur. ama ahirette atılan her adımın verilen her nefesin nasıl sebebi sorulacaksa bu ameller de sorulacak. yani hayrı elbette bekler kişi lakin ona adım atma iradesi de ondadır. tutup dine, rüyaya bağlamak ve onun arkasına sığınmak abesle iştigaldir.

nasıl ki kişilerle istişare ediyorsak rüya da bu konuda ancak bir materyal olabilir. bir kurtarıcı değil. hele de yorumlama engellilerin cirit attığı şu zamanda yeşil görülen her şeyin hayırlı olması ...
devamını gör...
şeytani rüya ve rahmani rüya tabii ki vardır.

hz. ibrahim oğlunu kurban etmesi gerektiğinde kendisine gösterilen rüyanın şeytan vesvese mi yoksa ilahi bir emir mi olduğunu doğrulayabilmek için rüyasını üç kez üst üste görene kadar bekledi.
ama bilmem kendi peygamberindeki hadise sünnete inanmayanlar hz ibrahim'in rüyasına itimat etsin. derdimiz de değil zaten.
sonuçta istihare vardır ve ehli sünnetin metodlarındandır.
devamını gör...
en fenası da istihareyi bilmeyen anneyle yaşanır.

- ne oldu anne ne dediler ?
+ kız şeyle yatacakmış sonra karar verecekmiş ?
- neyle yatacakmış ?
+ ismail mi isfendiyar mı ne dediler anlayamadım tam,
- ne diyosun anne sen ?
+ aman be oğlum sana kız mı yok boşveeer..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar