istibdat rejimi

tek bir kişinin tüm yetkileri elinde bulundurduğu monarşik düzenden daha ağır bir yönetim modelini tanımlar. zira tüm monarşik yönetimlerde monarkın uyması gereken bir takım hukuk kuralları yahut örf ve adetler ile teamüller vardır. mesela osmanlı'da padişah, türk töresine ve islam kurallarına aykırı olarak devleti yönetmezdi. istibdat rejiminde ise yetkiyi elinde bulunduran yönetici, kendisini hiçbir kural, kaide, örf veya adet ile bağlı görmez. tam anlamıyla mutlak monarşik bir düzen vardır.

abdulhamid han'ın birinci meşrutiyet'ten sonra meclisi dağıtmasından ikinci meşrutiyetin ilanına kadar olan dönem, bu model ile adlandırılır ancak bu pek doğru değil. o dönem de önceki dönemler gibi klasik monarşi idi.
devamını gör...
istibdat arayan etrafına baksın. memleket tam mutlak bir istibdat rejimine doğru hızla gidiyor. ve bu kimseleri durduracak ne din var, ne töre var ne kanun var. kanun adamın iki dudağı arası. hop bir kararname çıkarıyor tek başına herşey yasallaşıyor. dış güçler başkanlık sistemi istemiyor dediler ve bizim tüm oyunları bozan millet bu oyunu da bozdu ve istibdat cumhuriyetini getirdi memlekete.

teşekkürler tüm oyunları bozan halkımız. bu istibdat sizin eseriniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar