isviçre

saatleri, bankaları, kara paraları, bilim adamları, alp dağları ile meşhur ab'ye üye olmayan bi bakıma ab'ye " sen de kim oluyorsun ben kendi başıma zaten bir oluşumum" diyen, avrupanın göbeğinde bulunan dili fransızca ve almancadan oluşan ülke.
devamını gör...
üniversite okumak icin geldigim, kati kurallarin, soguk ve mutsuz insanlarin ve düzenin hakim oldugu garip bir ülke. dört resmi dili bulunan, 26 kantonu(eyalet) ve her bir kantonun kendine ait egitim, hukuk sistemini vs. barindirdigi disardan bakildiginda oldukca cool gözüken, ama icinde yasayana (bkz: ben) hay Allah nerden geldik dedirten mekan.
devamını gör...
mesleğimle ilgili bulunduğum bir toplantıda bir meslektaşımın ağzından "isviçre'de eğitim sistemi şöyleymiş, böyleymiş, bikbikbik..." gibi övgü sözleri duyarak üzerinde derin düşüncelere daldığım ülke. bir de fi tarih bir yerde birisi "isviçre'de yollar hep beton. çok güzel." demişti de ben düşünmüştüm: karaman'ın hallicesi cesameti olan, üstelik dünyanın kaynayan kazanının tam üzerinde olmayan, hiçbir emperyal tecrübesi bulunmayan, etliye sütlüye karışmaz, kendi halinde kara para cenneti bir ülkem olsa, değil eğitim sistemi, bütün yollar falan, ben o ülkenin her yerini betonla kaplarım be yahu. zor bir şey değil.
devamını gör...
artık bankalarındaki gizli hesapları bazı anlaşmalarla ilgili ve talep eden ülkeye veren devlettir. türkiye de cem uzan'ın hesap bilgileri için talepte bulunmuş.
devamını gör...
lozan, zürich, cenevre marka kentleri bünyesinde barındıran ülkedir.

başkenti bern'dir, fakat yukarda saydığım şehirlerin gölgesinde kalmıştır. tanınmaz, etmez.

devamını gör...
avrupada ki bir çok ülke gibi; ilkokul dahil hiç bir biriminde başörtü problemi olmayan ülkelerden biridir...herkesin istediği durumlarda seçmeli ders olarak dil ve din eğitimini kendi dil ve inançlarına göre almasını sağlayan ülkelerden biridir... ayrıca kişi başına düşen gelir sayısından en zengin ülkelerdendir.
devamını gör...
çakısı, peyniri, saatleri, karapara bankacılığı, tuhaf araştırmalara konu olan bilim adamları ve çikolatası ile ünlüdür. son günlerdeki hortlamış haçlı ruhunu saymazsak tabi.
devamını gör...
emekli olduğumda yaklaşık beşbin avroya tekabül edecek emekli maaşımla ; semiz sığırlar besleyip hobisine besicilik yapacağım yer. kışın da davosta kayağa giderim artık..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar