ithalat

haziran ve temmuz ayında dış ticaret açığı tüketim malları ithalatının bir miktar ivme kaybetmesi ve ara malları ithalatının gerilemesine bağlı olarak beklentilerin altında gerçekleşti. öte yandan geçtiğimiz yılın aksine net altın ticaretinde açık verilmesi dış ticaret açığını olumsuz yönde etkilemye devam ediyor. son dönemde ise fed’in varlık alım programına ilişkin açıklamalar gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarına ilişkin belirsizlikleri artırdı bundan dolayı özellikle holding ve banka hisselerinden ciddi çıkışlar söz konusu. söz konusu gelişmenin fiyat istikrarı ve finansal istikrar üzerindeki etkilerini azaltmak için tcmb’nin para politikasında sıkılaştırmaya gitmesi kaçınılmaz gibi yılın ikinci yarısından itibaren ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşacak enflasyonist baskı ekonomi kurmaylarının hata yapmasına sebep olabilir. bu durum ithalat artışının sınırlı düzeyde kalacağına işaret etmekte. iç piyasa yine canlanacak ak parti ağzının tadını biliyor. iyi bayramlar!
devamını gör...
ihracat dan bahsedilirken hep es geçilen gereksiz durum.

ihracatı 41 milyar dolardan , 110 milyar a yükselttik deniliyor lakin o zaman ithalat da 47 milyar dolardan 118 milyar dolara çıktı. olsun rakamlar her zaman önem arz eder.

3 yılda klavye aşındı dil de tüy bitti. ülke göz göre göre uçuruma itiliyor umurunda değil kimsenin. pardon bu gitse 71 adet daha var türkiye'den sorun yok! şu an şimdiye olması gereken planlama-yürütme ve saf ar ge yasaları yürürlükte olması gerekirken biz hala kredi kartına taksit kısıtlama, vergi afları ve bütçe açığını tutturduk türküleri ile tatmin oluyoruz ülke olarak. yumurtayı ırak'tan almak çok keyifli tabi..
devamını gör...
8. (Tematik)
bir ülkeye yabancı ülkelerden mal,eşya ve benzeri ekonomik unsurların girişi.dış alım.
itilaf(anlaşık): avrupa’da ingiltere, fransa ve rusya’nın almanya ve müttefiklerine karşı oluşturduğu güç birliğidir. *
devamını gör...
yurtdışından yurda getirilip satılan mala veya hizmete verilen isim. dünyada ithalat yapmayan ülke yoktur. mesele gelişen ülkelerde ihracatla( yurtiçinde üretip yurtdışına satma) ithalat dengesini sağlayabilmektir. her şeyi yapmaya kalkmazsınız her şeyi almaya da kalkmazsınız. ayrıca ihracat konusunda teşvikler yapmak insanları yönlendirmek devletin görevidir. ithalatta da ülkenin çıkarlarını korumak yine devletin görevidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar