ittihat ve terakki

güncel türkçesi birlik ve ilerleme derneğŸi olan, 1908 yılındaki 2. meşŸrutiyete önayak olan, 1908-1918 yıllarında devlet yönetimine hakim olan siyasi hareket olarak nitelenmektedir. yöneticilerinin alman hayranlığŸı nedeniyle girilen 1. dünya savaşŸı sırasında çanakkale cephesinde 250 bin vatan evladının şŸehit olmasına, ve doğŸu cephesinde ise enver paşŸa yönetiminde savaşŸmadan 90 bin vatan evladının şŸehit olmasına neden olan örgüt.
devamını gör...
osmanlı devletinin hayatında bir ilki yaşamasın sebep olan oluşum. osmanlıya darbe yapan yanılmıyorsam jöntürklerin oluşturduğu grup.

tahta çıkanları kendileri beliryen tahttan da kendileri indiren bir grup.
devamını gör...
jön türkler parti kuruyor, ittihat ve terakki adını alıyor ve sonrasını ne siz sorun ne ben söyleyeyim.
üstad cemil meriç jön türklerle ilgili şöyle güzel bir tespit yapmış.

mehlika sultana aşık yedi genç:

birer çocuktu genç osmanlılar... yaramaz, serkeş. mefhumlar ve müesseselerle oynuyorlardı. mehlika sultan’a aşık yedi gençtiler. meçhulü arıyorlardı, meçhulü ve mutlakı. sonunda hepsi uslandı. kanatları yorgun, kalpleri yaralı yurda döndüler. gurbet kocatmıştı genç şahinleri... gurbet ve tecrübeler.

bir zelzelenin içindeydik. ne kanun-u kadim kalmıştı, ne eski töreler. köprüler atılmıştı, geriye dönülmezdi artık. yaşamak için yenileşmek lazımdı. nereden ve nasıl başlayacaktık?

çağ bir arayış humması içindedir... kah bedbin, kah ümit dolu. ilk defa olarak sınıf-ı ulema parçalanıyor, çevresine yeni teklifler sunan bir intelijansiya doğuyordu. genç osmanlılar bu şaşkın kafilenin en tanınmış temsilcileri.

ortak vasıfları, müstağriplikti bu gençlerin. ama faziletleri ve günahlarıyla osmanlı’ydılar. daha sonraki nesiller gibi yabancılaşmamışlardı. evet, geçen asrın aydınları, aynı kanaatları paylaşan mütecanis bir kitle değildir. hatta her aydın, hayatın belli merhalelerinde oldukça farklı düşüncelerin havarisidir. koca bir asrı, birkaç haramzade evladına bakarak mahkum edemeyiz. bir çağı bütünüyle kötülemek, bütünüyle yüceltmek kadar yanlışâ€¦

cemil meriç.
bu ülke.
devamını gör...
ermeni tehcirini yapmasalardı şuan birde ermeni bölücü terörüyle uğraşıyor olurduk.
içlerinden birkaç şahsiyeti sevmem(enver paşa ve cemalpaşa) beni abdülhamid hancı yapmamıştır.adeta engel olmuştur.
devamını gör...
inkar edilemez gerçek şu ki; bu adamlar vatan haini değildi, hatta jön türklerde değildi, ikiyüz yıldır çatırdayan bir imparatorluğun çocuklarıydı ve tek amaçları o imparatorluğun, çatırdayan evin çökmesini önlemekti yegane amaçları, gittikleri yol yanlıştı, hatalar yaptılar ama ne yaptılarsa ülkeleri için yaptılar, hainlik için değil...

sonuçta memleketi kuranda bunların b kadrosudur, birinin elinde yıkıldı birinin elinde kuruldu, hatalı ama iyi niyetli insanlardı...
devamını gör...
bu örgütü kim kurdu? talat paşagiller.. kimdiler, mason. tezgaha bakın. bu örgüt sadece birinci dünya savaşında etkili oldu. bunlara maddi desteklerle dış güçlerin ayakları yardım etti. yeni dünya düzenine hizmet eden cehul takımıydı, kısmen. istemeden de olsalar masonlara, masonların arkasındakilere hizmet etmişler. gerçek bu.
devamını gör...
batının hasta adam olarak nitelediği devleti yatalak olmaktan kurtaran oluşumdur.

tarihi olaylar değerlendirilirken zamanın şartlarına ve şahsiyetlerin tüm yaptıklarına bakılır. o devrin osmanlı aydınları tam bir bunalım içindeydiler. hepsinin ortak derdi ülkenin kötü gidişini değiştirmekti.

bu amaçla herkes bir yere tutundu. kimisi almanlara kimisi masonlara kimisi ingilizlere. bunda şaşılacak bir taraf yoktur, çünkü ölüm-kalım meselesiydi bu.

ikinci abdulhamit de kıbrıs ı ingilizlere verdi mesela, bunun için ona hain diyebilir miyiz?

ben mesela ne ulu hakana ne de ittihat ve terakki paşalarına tek söz edecek bir durum göremiyorum. hepsi de iyi niyetli ve vatansever adamlardı.

talat paşa masondu da neden berlinde öldürüldü. daha doğrusu masonluk onu neden korumadı?

enver paşa elinde kılıçla tacikistan dağlarında ruslarla savaşırken neden ölüme uçtu. her olaya dini açıdan bakanlar enver paşa nın hacı olduğunu da unutmasınlar.

(bkz: saygı ve rahmetle anıyoruz)

devamını gör...
1908'in temmuz, 12' sinde istanbul tahtaburun hanında yapılan toplantıda hepi topu mevcudu 20 kişi olan, bir imparatorluğun kaderine hükmetmiş hercai ordusunun yuvası...
devamını gör...
risk almaktan ölesiye korkan.temkinli,hastalık derecesinde şüpheci ve doğal müttefiği olabilecek fikirdeki insanları bile kendine küstürmüş
ihtiyar bir padişah düşünün.otuz üç senedir tahtta.tek emeli çıkabilecek bir dünya savaşında ya tarafsız kalarak ya da doğru tarafı seçerek imparatorluğunun ömrünü bir parça daha uzatabilmek.bu manada hem askeri,hem ilmi bir takım hazılıklar yapmış.bunlardan en önemlilerinden biri de askeri tıbbiye ile diğer askeri okullar.hepsi de çağdaş müfredata göre düzenlenmiş ve tanzim edilmiş.buradan yetişecek gençler evlet-i aliyeyi kurtaracaklar diye hayal ediyor.ama unuttuğu bir şey var.o da kendisinin 19. yüzyıl hükümdarı olduğu.halbuki çağ artık yeni bir çağ.halk bıkkın ve bezgin.her tarafı isyan ateşi sarmış.azınlıklar kendi kaderlerini tayin için ayaklanmış.yeni bir asır yani fikirler.aklınızı bir kez daha vererek düşünün.ülkeyi yeniden büyük ve güçlü kılacak yeni bir akıma ilgi duymaz mıydınız?eskiden sultana sövmek modaydı şimdi de ittihatçılara.aslında ne onlar mutlak doğruydu ne de bunlar.bu oyunda siyah veya beyaz yoktu.herkes bir parça griydi.ittihatçıların hayalleri vardı.ama tecrübeleri yoktu.hissiyatları bir noktadan sonra akıllarına galebe çaldı.kendileriyle beraber ülkeyi de ateşe sürüklediler.ama tekrar düşünün 1906-07 yıllarında farzedin kendinizi.üç kişinin bile bir araya geldiğinde peşine hafiye takıldığı,bezgin,sünepe ve acuze görünümlü istanbul'da ülkeyi yeniden düzlüğe çıkaracak bir fikre kayıtsız kalabilir miydik?
bence ittihat ve terakki bu ülkenin kaderiydi kaçınılmazdı.
haa bu arada savaşı (1.dünya) mağlup bitiren ittihat ve terakki hükumeti buna rağmen vahdettin dönemindeki seçimi de kazanmıştır.(1918)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar