iyi hal indirimi

son günlerde yeniden gündemde olan 5237 sayılı tck'nin 62/1 maddesinde gereğince sanığın aldığı cezada yapılan 1/6 indirimdir.

Madde 62 - (1) Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine, müebbet hapis; müebbet hapis cezası yerine, yirmibeş yıl hapis cezası verilir. Diğer cezaların altıda birine kadarı indirilir.


aslında burada her ne kadar Mahkemelerin insiyatifine bırakılmış gözükse de uygulamada böyle değildir, çünkü temyiz mahkemesi olan Yargıtay çok mantıklı bir gerekçesi olmadıkça (sanığın hakime küfretmesinin tutanağa bağlanması gibi) bu indirimin uygulanmadığı kararları bozmaktadır, yani ilk derece mahkemelerinin üst mahkemesi olan yargıtay ın içtihatları bu yöndedir.


tam bu konuyla ilgili Yargıtay başkanının görüşü de şu şekildedir;

--- alıntı ---

Mahkemelerin iyi hal indirimini de değerlendiren Cirit, şunları söyledi:

"İyi hal indirimi yargılama sürecinde sanığın göstermiş olduğu davranış olumlu olursa mahkemeye saygı göstermiş ve soruları doğru cevaplamışsa hakim olumlu olarak değerlendirebiliyor. Burada hakim insiyatifiyle indirime gidebiliyor. Yargıtay bu keyfiliği ortadan kaldırmak için bu davalara özenle bakıyor."

--- alıntı ---

devamını gör...
tecavüz edip, bi kızın hayatını kararttıktan sonra takım elbise ile mahkemeye çıkın. ıyi hal belirtisi oluyormuş. tazecik bir fidanın perişan olan hayatının ederi bu memlekette 100 liraymış!
devamını gör...
iyi hal indirimi yargılamanın salahiyeti için önemli bir kurumdur .. bazı suçlara istisna getirilmesi üzerine düşünülebilir.. ancak tamamen iyi hal indirimini işlevsiz ve gereksiz görmek yanlış bir yaklaşım olur .. yargılamanın amaçlarından biri kişinin ıslahıdır.. ıslah olduğunda daha iyi bir muamele görmeyeceğini bilen bir suçlu daha büyük sorunlar oluşturabilir.. sonuçta herkes müebbet * almıyor bir gün topluma geri dönüyor.. özgecan aslan cinayetinde işin rengi biraz değişiyor.. tecavüz ve insan öldürme gibi suçlara istisna getirilmesi belki daha uygun olabilir..
devamını gör...
bir filmden etkilendim de yaptım demek te cezai indirim sayılır.
ben çok iyi insanım imajını vermek iyi hal indirimi.
pişmanlık indirimi.
savunmadan sonra hasıl olan indirimle birlikte
tek gerekli olan şey ölüyü diriltebilme teknolojisi. çünkü kurban canlandırılıp hapse atılmalıdır kararı çıkabilir.

ona buna şuna iyi hal indirimi veren hakimleri de vicdansızlıktan yargılamak lazım.
gerçi kanunlar hakime izin veriyor.
devamını gör...
kaldırılması gereken indirimdir. yaptığı kötülük unutuluyor mu sanki sen adamın iyi haline indirim yapıp adamı erken çıkarıyorsun.
devamını gör...
çok güzel suç işledin aferin indirimidir. hukuk denen guguk kuşunun pohudur afedersiniz. böyle bir rezillik, kepazelik yok yemin ederim. iyi hal nedir abicim? yav tahrik indirimi, ne bileyim cinnet vs uydur da iyi hal indirimi ne lan? suçu sabit adama çok iyi adamsın, tasarlayarak canice bir insanı katlettin, bu kadar vahşi bir yaratıksın ama çok iyi adamsın du ben sana indirim yapayım denir mi lan?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar