iyi ki tanımışım

iyi ki bilmişim demekle aynı manadadır.
tanımak, bilmek demektir. bilgi ise; insanı mutlu eden bir şey değildir. her bilgi, insana yeni bir sorumluluk, yeni bir endişe yükler. bu nedenle bilmek insanı mutsuz eder, cehaletin mutsuzluk sayılması yine hz. peygamberin ''benim bildiklerimi bilseydiniz, çok ağlar az gülerdiniz'' hadisi bu manaya gelir. yine de bilmek; bilmemekten çok daha değerlidir. zira, bilmiş olmanız olmayan bir sorumluluğu omuzunuza yüklemiyor. yüklenmeniz gereken sorumluluğunuzu size hatırlatıyor. insanın erken bir dönemde sorumluluğunun farkına varması, insanın avantajınadır.
devamını gör...
''seni iyi ki tanımışım'' dediğim nice insanları daha sonradan ''keşke seni tanımasaydım'' demiş biri olarak, asla garantisi olmayan söz olarak görüyorum.
devamını gör...
insanın hayatına cebren dahil olan ailesidir. onun dışındaki hiç kimse bu kategoriye dahil edilemez. buna karısı dahil...
devamını gör...
insanı cahil cesaretinden mahrum eden tanımak/bilmek sonuçlarına bakılmaksızın "iyi ki" denilebilecek bir kavramdır. tanırsın; kötüyse başka iyiyse başka tavır alırsın.
devamını gör...
iyi ki'nin en güzel kullanımı. bir diğeri: (bkz: iyi ki varsın) gerçekten iyi ki tanımışım, dediklerimiz iyi ki varlar, iyi ki hayatlarımıza girmişler. iyi ki tanımışım demenizin nedeni belki sırf beraber ağladığınız, güldüğünüz, muhabbet ettiğiniz için ama hayatınıza güzel izler bırakmışlar. hayatımda yer alıp iyi ki tanımışım dediğim insanları çok seviyorum.
devamını gör...
hayatınıza kelimeler vasıtası ile inmiş biridir mesela, tanıdığınıza,konuştuğunuza, paylaştığınıza çok memnunsunuzdur, senden memnunum dersiniz hatta.
devamını gör...
yeni insanlar tanıdıkça, insanlara biraz olsun yaklaştıkça, hayatın içindeki onlarca sıkıntıya şahit oldukça, hayatındaki o en güzel insana güzelliği için teşekkür etmek ister insan kendini ne çok şanslı hisseder ya onu tanıdığı için. tam orada olmak var ya, işte o ne güzel nasiptir. insan, kıpırdayamıyor oradan. karanlıklar arasında pırıl pırıl parlamak gibi... onların dünyada var olduğunu bilmek ne güzel.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar