iyi olmak

iskender pala tespiti;

iyi olmaktan kasıt, iyilik yapmak değildir.
çünkü kişi iyilik yaparken bile iyi olmayabilir.
nefislerin devreye girdiği ve etrafa
“bakın ben ne kadar iyiyim”
sinyalleri gönderen iyilikler yalnızca bir kibir ve gösterişten ibaret tavırlardır;
kişiyi iyi yapmaz. bu yüzden iyilik yapmakla iyi olmak aynı şeyler değildir.
belki ahlaklı olmakla dindar olmak kadar birbirlerine benzeyebilirler
ama aynı şey olamazlar. nasıl dindar olmanın içinde ahlaklı olmak
kendiliğinden var ise iyi olmanın içinde de iyilik yapmak kendiliğinden mevcuttur.
bu yüzden iyilik yapmak yetmez, iyi olmak gerekir...

devamını gör...
iyi olmak insan karakterine, duruma göre değisiklik gösterebilen bir seydir. bir insanin her durum da iyi olabilmesi zordur bana göre.bazı durumlar da sen iyi düsünüp iyi olsan bile kendini düsünmeni gerektirir.o durum da içinde kendini düsünen bir insan bana göre iyi falan değildir.sadece ben ben siyen bir egoisttir.egoistlik ise günümüz de normal karşılanılan bir davranış şeklidir.egoist olmazsan insanlar tarafından saf ve yenilebilir bir insan haline gelirsiniz.
devamını gör...
çoğu zaman hatta hiç bir zaman amaçlarınızı gerçekleştirmede iyi olmanız bir önem taşımaz. aslında şimdi düşündüm de birbiriyle çatışan fenomenler bunlar. ''bir amacı gerçekleştirmek'' en nihayetinde bir çıkar elde etmektir. iyi olmak ise benim nazarımda kendi çıkarını yok sayıp başkasının çıkarını gerçekleştirme de yardımcı olmaktır. iyi olan kişi iyi olmasından bir fayda sağlamayı düşünmez bunu önemsemez. bu yüzden genel olarak kaybeder. ama bu kayıp başkasının gözünden bakıldığında kayıp olmalı. çünkü en nihayetinde iyi olan iyi olmasından bir kazanç beklemediği gibi bir kayıpta beklemedi. bu yüzden iyi olan kişi çıkarını düşünen kişileri suçlamaması gerekir. en nihayetinde iyi kişinin kazanç ve kayıpla ilgilenmemesi gerekir.
devamını gör...
zor bir şey. bazen kahramanı oynamak gibi. fazlası da zarar. sevgi ve saygıyı kaybetmeden yaşamak kafi bence. bu hayatta herkese karşı mesafeli olmak da fayda var. yoksa kendini üzüyorsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar