birincisini okumak keyif verir, yazdıkları ile ilham verir, sözlüğü elekten geçirirken onun çok az tanımı yok edilir.
ikincisi arasıra başarılı tanımlara imza atar, gelişim halindeyse ümit verir ve kaliteli içerikleri sözlük veritabanında kalacaktır.
üçüncüsünün nadiren sağlam tanımını görürsünüz, ne biçime ne içeriğe özen göstermez, gelişmeyecek gibi olursa diğerlerinin de motivasyonunu düşüreceği için bir şekilde tarihe karışır.

bu yüzden arkadaşlar; iyi olanlarla diyalog kurarak, sıradan olanları oylayarak, kötü olanları görmezden gelerek iyi bir sözlük okuru olabiliriz...
devamını gör...
her değerlendirene göre farklılık gösterecek bir yazar tanımlamasıdır. kötü sözlük yazarı iyi ve uzun sürecek pil kullanmıyordur umarım. yoksa vay halimize/halinize.
devamını gör...
trol yazarlar yine kâle alınmamış. trol kardeşlerim yarın öbür gün "bizi neden yazmadın sayın monark?" diye soracaklar elbet.

tanım: yazarlar arası bir karşılaştırma.
devamını gör...
sözlükte yazanları kategorize etmek doğru bir davranış değil benim düşüncem. bilgi içerikli giri ile gündemle ilgili yorum girileri olarak ikiye ayırabiliriz sözlük içeriğini. bunun dışında troller dahil ne tarzda yazarsa yazsın çok seslilik adına hepsine sözlüklerin ihtiyacı var. çünkü hepsinden hoşlanan, okumayı seven birileri vardır mutlaka. ki birde şu var, bu insanlar deneyimlerini, düşüncelerini hiç bir talep beklemeden bir platformda paylaşıyorlar, karşılığında reklam geliri elde ediyorsunuz. bu şekilde size troll bile olsa katkısı olan kullanıcıları kategorize etmek doğru bir şey mi. hiç reklam almayan yani buradan maddi getirisi olmayan bir oluşum olsaydı o zaman bunu ifade etmeniz normal derdim sonuçta işin içinde maddi bir çıkar yok. "x yazarları görmezden gelin" demek bence kırıcı olmuş. ben kötü sözlük yazarıyım diye söylemiyorum bunu, zaten sözlüklerde "iyi yazan" ın taktir ve hit aldığı iddiasına da katılmıyorum. on yıldan fazladır yazıyorum orada burada. okuyan kesime uygun, duymak istediklerini güzel bir türkçeyle yazanlar beğeniliyorlar. bir de kadın celebirty yazarlar beğenilirler. bunun istisnası çok az. geçmişte troller çok rağbet görüyordu. her sözlükte orada yazmayanların bile bildiği popüler olmuş troll yazarlar vardı. ama o devri kapattık artık.

sözlükler başta ekşi. zamanla tarihe karışacak bir konseptin son neferleri. insanların klavyenin tuşlarına basıp zaman ayırıp bir şeyler yazmaya duygularını dile getirmeye düşüncelerini söylemeye dahi gerek duymadığı süratle dönüşen ve bir çok şeyi yitiren, yitirdikçe daha da hafifleyen ve hızla ivmelenen bir döneme doğru ilerliyoruz. bizlerin aldığı eğitimi alamamış, bizler gibi sokakta oynayarak büyümemiş nesilleri bu kadim geleneğe adapte ederken, çok daha nazik ve dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. trollükle bile başlasalar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar