iz bırakanlar

macolm x diyor ki :

"özgürlük elde edebilmemizin tek yolu kendimizi dünyadaki her mazlum insanla birlikte tanımlamaktır. biz brezilya, venezuela, haiti, küba, - evet küba'nın da- halklarıyla kan kardeşiyiz."

"ben eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzman değlim. ama samimiyim ve samimiyetim benim referansımdır."

"ben özgürlüğe inanan bir dine inanıyorum. ne zaman insanlarım için savaşmama izin vermeyen bir dini kabul etmek zorunda kalsam, o dinin canı cehenneme derim."

"gerçekle yüzyüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız. yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil."

"ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil."

"bize şiddet uygulamayanlara karşı biz de şiddet uygulamayız."

"hiçbir şeye taraf olmayan bir adam, herhangi birşey için yıkılacaktır."

"ben bir ırkçı değilim. her türlü ırkçılığa, her türlü ayrımcılığa karşıyım. ben insanlara ve insanların renklerinden bağımsız saygı duyulması gerektiğine inanırım."

"eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar."

"insanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller."

devamını gör...
ve şehid furkan doğan...

israil askerlerinin kurşunlarının güzel yüzüne ve narin gövdesine birer birer isabet etmeden az önce yazdığı o satırlarla hepimizi tekrar tekrar can evimizden vuruyor:

“şehadet şerbetine son saatler. var mı daha güzel şey. varsa o da sadece annemdir. ama ondan ben de emin değilim. ikisinin kıyası çok zor. şehadet mi annem mi? salon boşaldı.

şu ana kadar olmayan ciddiyet bir anda herkesi kapladı.devamını gör...
bazen tanıdığınız bir insan, okuduğunuz bir kitap iz bırakır...

nurettin topçu'nun bir kitabındaki cümle bende bıraktı bu izi. kuran okuyup para alanlar için kurdugu cümle "kuranı para karşılığında satanlar"
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar