izafiyet teorisi

#bilim 


--- alıntı ---
tam türkçesi '' görecelik teorisi '' olan izafiyet teorisi üç bölüme ayrılır.bir bölümü çeşŸitli hızlardaki aralar veya maddelerde geçen zamanın, uzay-zaman içinde değŸişŸik konumlarda bulunan gözlemcilere göre ''göreceli'' olduğŸunu varsayan bir teoridir. ãœnlü fizikçi einstein, sonlu ve eğŸrisel olduğŸunu düşŸündüğŸü evrenin dört boyutlu olduğŸunu, dördüncü boyutun zaman olduğŸunu ileri sürmüşŸtü. mesela ışŸık hızına yakın bir süratle giden bir uzay gemisini, dünyada ikizi bulunan birinin kullandığŸını varsayalım. 10 yıllık bir seyahate çıkıp dünyaya geri döndüğŸünde, uzay gemisini kullanan ikiz, dünyada kendisini bekleyen ikizinden daha genç olarak dünyaya ayak basacaktır. uzay gemisini kullanan ikiz ışŸık hızına yakın bir süratle hareket ettiğŸi için, onun saatiyle on yıl , dünyadaki kardeşŸinin saatiyle 15-20 yıl olabilecektir
--- alıntı ---
devamını gör...

--- alıntı ---
tam türkçesi '' görecelik teorisi '' olan izafiyet teorisi üç bölüme ayrılır.bir bölümü çeşitli hızlardaki aralar veya maddelerde geçen zamanın, uzay-zaman içinde değişik konumlarda bulunan gözlemcilere göre ''göreceli'' olduğunu varsayan bir teoridir. ünlü fizikçi einstein, sonlu ve eğrisel olduğunu düşündüğü evrenin dört boyutlu olduğunu, dördüncü boyutun zaman olduğunu ileri sürmüştü. mesela ışık hızına yakın bir süratle giden bir uzay gemisini, dünyada ikizi bulunan birinin kullandığını varsayalım. 10 yıllık bir seyahate çıkıp dünyaya geri döndüğünde, uzay gemisini kullanan ikiz, dünyada kendisini bekleyen ikizinden daha genç olarak dünyaya ayak basacaktır. uzay gemisini kullanan ikiz ışık hızına yakın bir süratle hareket ettiği için, onun saatiyle on yıl , dünyadaki kardeşinin saatiyle 15-20 yıl olabilecektir
--- alıntı ---
devamını gör...
bu iddia teori aşamasında kalmıştır. zaman kavramının ışık hızı ile hiçbir alakası yoktur.

teorideki herbir ikize birer saatli bomba verip bombaların patlama zamanlarına bakarak bunu rahatlıkla anlayabiliriz.

peki nedir bu iddia derseniz, biz ışık hızından hızlı gidersek bir önceki zamana ait görüntümüzü yakalarız * böylelikle geçmişi görebilriz

mesela gökyüzüne baktığımızda yıldızların şu anki hallerini görmediğimiz gibi yıldızların milyonlarca ışık yılı önceki halini görürüz. belki de günümüzde o yıldız yok olmuştur.
devamını gör...
--- alıntı ---

güzel bir kızla bir odada geçirdiğiniz iki saat size bir dakika,
soğuk bir kış günü bir sobanın yanında geçirdiğiniz bir dakika size iki saat gibi gelebilir.

bu herkese göre değişen göreceli bir kavramdır. işte bunun adına izafiyet denir.

--- alıntı ---
kaynak: albert einstein'in izafiyet teorisi giriş konuşması.
devamını gör...
farklı alanlarda incelenebilen bir teori. yani bir dünyada yaşadığınız, içinde bulunduğunuz durumlara göre değerlendirilebilir.

bulunduğunuz zamanı belirleyen şartlara göre de değerlendirilir... bu ilginç tabi.

dünyanın güneş çevresinde dönme süresi farklı. kendi etrafında da 24 saatte dönüyor. dolyısıyla biz bu zaman sistemine göre yaşlanıyoruz.

ama jüpiter çok daha yavaş dönüyor kendi çevresinde. yani oranın bir yılı buradan katkat fazla.

şimdi acaba jüpiter'e gitse bir insan, dünyaya göre ömrü uzar mı?

denemek lazım...
devamını gör...
eğer kilisenin bilim üzerindeki baskısı aydınlanma ile yok edilmeseydi hiçbir zaman hiçbir kitleye etki edemeyecek; prensip olarak doğamayacak olan teoriydi.
devamını gör...
* cisimler hızlandıkça zaman cisim için daha yavaş akmaya başlayacaktır, ışık hızına ulaşıldığında zaman durmalıdır.
* cisimler hızlandıkça kinetik enerjilerinin bir kısmı kütleye dönüşür, durağan kütleye sahip cisimler hiçbir zaman ışık hızına erişemeyeceklerdir.
* cisimler hızlandıkça hareket doğrultusundaki boyları kısalmaya uğrayacaktır.

e=mc(kare)
devamını gör...
zaman hakkındaki algılarımızı kökünden dumur eden teori. düşünsenize herif diyor ki *; zaman kütle ve hıza bağlı olarak değişebilir. bu ne demek; eğer bir kişi ışık hızına yakın bir hızla hareket ederse onun için zaman daha yavaş geçer!! deha işte., ilk insandan beri kabul gören klasik zaman algısını hallaç pamuğu gibi savuruyor.

teori salt teori olarak kalmıyor., yapılan birtakım deneylerle ispatlanıyor. ingiliz uluslararası fizik enstitüsü , john laverty başkanlığında bir deney yapar;

zamanı mükemmele yakın bir şekilde doğru gösteren(300 bin yılda sadece 1 saniye hata yapan ) iki saat senkronize edilir. saatlerden biri londra'daki laboratuvarda tutulur diğeri ise londra'dan çin'e gidip gele bir uçağın içine konulur. uçak yüksekten uçtuğu için, dünyadaki çekim gücünden daha düşük bir çekimde hareket eder .deney sonucunda iki saat arasında fark olduğu görülür. yani zamanın izafiliği deneyle ispatlanmış olur.

teori, fizik sahasıyla sınırlı kalmaz. sosyal bilimler ekonomiyede uygulanır. iyi ve kötü için mutlak değerlerden bahsetmenin doğru olmayacağı çünkü kişinin içinde yetiştiği toplumun ve dini inançların tesiriyle bu kavramların evrensel ölçekte farklılık ve izafiyet göstereceği gibi yaklaşımlar teorinin sosyal bilimlere uyarlanışının küçük bir misali.
devamını gör...
sol frame' de gördüğümde nefesimi kesen, sözlük için hâlâ bir umut olduğuna delalet etmiş başlıktır. einstein' ın 8 yaşına kadar konuşmamasından sebep mükemmel gelişmiş hayal gücünün bir şaheseridir. bu teori öyle bir teoridir ki 4 kez okumadan mantığı tam olarak kavrayamazsınız. bu adam * öyle bir adamdır ki, 4 kez okuyup zor anladığımız bu teoriyi, bu düşünce sistemini kendisi bizzat şahset bizatihi düşünmüştür. saygımdan ellerim titrer, yazamam sözlük. *

*
devamını gör...
einstein in star wars filmlerini izleyip, alkolik kafayla uydurduğu saçma sapan sözlerdir. harun yahya nın belgesellerinde çok sağlam ayarlar giydirilmiştir bu teoriye.
devamını gör...
zamanın değişken olduğunu ifade eder.

bir bilim adamı bunu ispat etmek için çok uzun bir kulenin ucuna bir saat koyuyor. yerde de bir saat var. bunların arasında gecikme farkı olduğunu buluyor ama o fark milyonda bir gibi bir şey. daha fazla belki. yani uzaya çıksanız kütçe çekim yok olacak o zaman zaman ne duruma gelecek?

yinebir fizik hocama, hocam şu izafiyeti açıklayın da kurtulalım demiştim.

şöylede bir açıklama vardır:

"güzel bir kızın yanında bir saat bir dakika gibidir. sıcak bir sobanın üzerinde bir dakika bir saat gibidir."

bu da farklı bir yönü.
devamını gör...
bir arkadaşım izlediği bir dizideki sahneyi şöyle anlatmıştı. detaylarını hatırlamıyorum, özetleyeceğim; uzay gemisi uzayda dolanırken bir gezegene rastlıyor. ve bu gezegene bir demir parçası ışınlıyor. 1 saat sonra da geri ışınlıyor o demiri. demir geldiğinde o gezegende 300 sene kalmış gibi paslanmış ve yıpranmış bir şekilde geliyor. çünkü o gezegenin zaman boyutuna bağlanıyor. uzay gemisinde 1 saat geçmişken, o gezegende 300 sene geçmiş.

aklınıza ashab-ı kehf gelmiyor mu? ya da şu tekerleme; "ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken" sizce babamızın beşiğini tıngır mıngır sallayabilir miyiz? ışık hızında hareket edebilirsek neden olmasın. falan filan işte..
devamını gör...
kökeninde islam tasavvufu olan bir teori.

teoriyi ortaya atanın islama özelliklede tasavvufla olan ilgisini bilirseniz anlarsınız.

unutmayın bütün bilimlerin kökeninde islam vardır.
devamını gör...
en büyük ispatı sıkıcı bir dersin saatler sürerken, sevilen dersin hemencecik bitmesidir.
devamını gör...
sevdiğinle 2 saat boyunca oturursun, bu 1 dakika demektir. fakat 1 dakika sobanın üzerinde oturulunursa, bu 2 saate denk gelir. bu izafiyettir.

devamını gör...
-nasıl beğendiniz mi teorimi?
+güzel olmuş, tebrikler..
-izafiyet olsun efendim..
devamını gör...
bahsedilenler psikolojik yanılsamadır. izafiyet teorisinde zaman mekan ilişkisi gerçek anlamda farklılıklar arzeder.
hemen bir sazan fizikçiden ciddi bir açıklama gelmesi dileğiyle.
devamını gör...
5 günlük tatil çabuk geçer,5 günlük çalışma günü geçmek bilmez,kısaca böyle bişeydir.
devamını gör...
otobüste ters koltukta oturup yolculuk yapıldığında kendiliğinden bulunabilecek teori.
devamını gör...
bunu en iyi askerde gözlemleyebilirsiniz. 15 ay süren askerlik size tam bir ömür kadar uzun gelir. sivilde ise aynı süre zırt diye geçer, hiçbir şey anlamazsınız.
devamını gör...
3 temel kuramı vardır;
yaptığım 2 saatlik araştırmaya göre
anladım ki fizik okusak iyiydi, işsiz ama izafiyeti anlayan olurdum.
cisimler hızlandıkça zaman cisim için daha yavaş akmaya başlayacaktır, ışık hızına ulaşıldığında zaman durmalıdır,
cisimler hızlandıkça kinetik enerjilerinin bir kısmı kütleye dönüşür, durağan kütleye sahip cisimler hiçbir zaman ışık hızına erişemeyeceklerdir,
cisimler hızlandıkça hareket doğrultusundaki boyları kısalmaya uğrayacaktır.*
devamını gör...
el kindi'nin yüzyıllar önce şu şekilde açıkladığı teoridir:


--- alıntı ---

bütün varlıklar ve varlığın fiziki olayları izafidir. zaman, mekan, hareket, birbirlerinden bağımsız değildirler. aksine bunların hepsi birbirine bağlı izafi olaylardır. cisim zamanla, zaman cisimle, mekan hareketle, hareket mekanla ve dolayısıyla hepsi birbiriyle bağımlıdır. bunlardan hiçbiri müstakil değildir, zaman ancak hareketle, cisim hareketle, hareket cisimle vardır. o halde; cisim, hareket ve zamandan birinin diğerine bir önceliği yoktur.

george satron- introduction to the history of science.

--- alıntı ---
devamını gör...
zamanin goreceli olmasi deildir tam olarak, yani ben bugun cok eglendim zaman cabuk gecti ya da tersi degildir. oyle izafiyetle alakali 2 kitap okudum, ben bu olayi cozdum/anladim demekle olmuyo o isler.

sadece sokaktaki adam anlasin diye o duruma indirgenmistir. ızafiyet bilmeden de kisi hayatini surduruyorsa birakin bilmesin. anlamasin.
devamını gör...
in addition:

bir bu teorem bir de çift yarik deneyi... ne cok yorum var arkadas.. hadi izafiyet ismi uzerinde göreceli bir kavram ona tamam da, cift yarik deneyi ne olacak? madde aslinda yoktura kadar gelen yorumlar falan vuuuu diyorum. nasil foton hem dalgasal hem dogrusal hareket edermis. e ediyor iste, nasini sorgulamayi birakin da, bununla ne yapilabilire gelin bence.

ha unutmadan, daha bilim adamlari entropinin nedenini bulamamis siz hala foton soyle foton boyle. adamlar nedeni bulamasa da en azindan bu bizim ne isimize yarar ya da nasil engelleriz bunu duye kafa yoruyolar.

vel hasil kelam tanimi= enistemin ortaya attigi teoremdir.
devamını gör...
öldükten sonra cennette soracağım sorulardan biridir.

ekleme: entropi yi bizim hocamız Allah'ın hikmeti diye açıklıyor. dediğim şaka değil.adam bence haklı, gerçektende öyle.
devamını gör...
uluslararası siyasette de geçerli olan teori.

mesela, dünya üzerinde kaç devlet vardır? sorusunun cevabı türkiye'de başka, yunanistan'da başka, birleşmiş milletler'de başkadır.
devamını gör...
görecelilik veyahut görelilik kuramı da denir. neye göre, kime göre dedikçe diyesi gelir insanın.
devamını gör...
cisimler ışık hızına yaklaştıkça boyları kısalır. tabii bu bize göre böyledir ama o cismin üzerindeki insan bunu farketmez.
devamını gör...
sadece güneş sisteminde en az on iki farklı zaman vardır gerçeğine de ışık tutan teoridir.
devamını gör...
bir türlü anlayamadığım olay, belgesel izliyorum çocuğa anlatır gibi anlatıyorlar ama aklıma yatmıyor arkadaş, geçmişle gelecek aynı anda nasıl var olabilir ki? bizden daha hareketli olan ve bize doğru ters tarafa doğru giden kişi geçmişle kesişebilir ve bize doğru gelen ve bizden daha hareketli olan kişi de gelecekle kesişebilir. böyle diyorlar.
devamını gör...
--- alıntı ---

özel görelilik, günlük yaşamımızda mutlak olarak algıladığımız, zaman gibi kavramların göreli olduğunu söylemesinin yanı sıra, sezgisel olarak göreceli olduğunu düşündüğümüz kavramların ise mutlak olduğunu ifade eder. birbirlerine göre hareketi nasıl olursa olsun tüm gözlemciler için ışığın hızının aynı olduğunu söyler. özel görelilik, c katsayısının sadece belli bir doğa olayının -ışık- hızı olmasının çok ötesinde, uzay ile zamanın birbiriyle ilişkisinin temel özelliği olduğunu ortaya çıkarmıştır. özel görelilik ayrıca hiçbir maddenin ışığın hızına ulaşacak şekilde hızlandırılamayacağını söyler.
--- alıntı ---
devamını gör...
klasik fizikteki ortak aklın mimarı newton herkes ve her şey için aynı bir zaman kavramı çizerken, einstein ise zamanın bütün evreni tanımlayacak bir etiket olmadığını farklı şekillerde algılanabileceğini ve evinde oturup gazete okuyan profesör ile dağda koyunların peşinden koşan çobanın zamanının birbirinden farklı olduğunu iddia etti. ancak bunu aysun kayacı gibi küstahça yapmadı.
kişiye özel zaman resmi çizen einstein bir tane değil birden fazla zaman olabileceğinden bahseder. bu keşfi uzay ve zaman arasındaki bağlantıyı çözdükten sonra ortaya atar, üç boyutlu olan uzaya, zaman dördüncü boyut olarak katılır ve uzayda zaman ile hareket arasında çok temel bir geçiş vardır. saati bir şema olarak alırsak; akrep 12'yi, yelkovan 3'ü gösteriyor farz edelim bu durumda akrep zaman boyutunu(üç boyutunu birlikte), yelkovan ise uzay boyutunu temsil eder. vektörel bir büyüklük olan hızı ve dolayısıyla hareketi de saniye olarak düşünelim. saniye tam akrebin(zaman) üzerindeyken, yelkovandaki(uzay) vektörel büyüklük sıfırdır yani uzayda hareketsiz dururken zaman üzerinde hareket devam eder. saniye 12'den yola çıkıp 3'e doğru hareket ederken saniyenin akrep ile yaptığı açı arttıkça yani hareket hızlandıkça uzaya(yelkovan) yaklaşır ve zaman(akrep) ekseni üzerindeki vektörel değer küçülür ve uzaydaki(yelkovan) vektörel büyüklük ise artar. hatta hareket artıp ışık hızını yakaladığında hareket, uzay ekseni ile çakışır(saniye yelkovan ile üst üste geldiğinde) ve artık zaman boyutunda vektörel büyüklük sıfırdır. yani hareket arttıkça zaman uzaya doğru bükülür ve yavaşlar, hareket ışık hızına ulaştığında ise artık zaman durur.
devamını gör...
“rabbinin katında bir gün, sizin hesabınıza göre bin yıl gibidir” (hac: 47)

“o, göklerden yere kadar ger işi yerli yerince tedbir ve idare eder. sonra bütün işler, sizin gününüzle bin sene kadar uzun olan kıyamet gününde ona arz edilir” (secde: 5)

“melekler ve cebrail, oraya, bir günde yükselip çıkarlar ki, o mesafenin uzunluğu dünya senesi ile elli bin yıldır” (mearic: 4)
devamını gör...
newton’un principia'sında mutlak olarak nitelendirilen ve sabit bir hızla aktığı düşünülen zamanın, aynştayn abimiz tarafından göreli olduğunun ifşa edilmesi olayıdır. hadi bağalım.
devamını gör...
acı çekerken zaman geçmiyor ömrümün en biçimsiz zamanında-e=mc2
devamını gör...
bir gün zaman yolculuğu mümkün olursa ilk kilometre taşı bu teori olacaktır.
teorik fizikçilerin elifbasıdır sanıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar