#haber 

insanlar böyle dönemlerde sırf muhalefet olsun diye belediyeleri suçlama fırsatını hiç kaçırmıyor. ancak ben bunu doğru bulmuyorum.
1 aylık yağış ortalaması 3 günde yağmış yukarıda belirtildiğine göre. sen bütün ülkeyi bunu kurtaracak bi altyapı ile donatırsan zaten başka hiç bir şeye bütçen kalmaz. ikincisi hadi böyle yapıldı diyelim bu sefer de 1 aylık ortalama 1 günde yağar yine bu tipler belediyeye laf eder.
neyse, Allah beterinden korusun ve yağmur sebebiyle sıkıntıda olanların yardımcısı olsun.
devamını gör...
izmir de belediyeyi çok eleştiren biri olmama rağmen şehrin her tarafını gördükleri için taksicilere durumu sordum. bu miktar da ve uzun süren yağmura rağmen her zaman olabilecek sorunlar dışında ciddi bir şey yok.

yağmur konusunda izmir'lileri denize dökme esprisi (!) yapan yada yapacak olan kişi; senin nasıl vicdanın nasıl bir kalbin var?
devamını gör...
çevre illeri de ziyadesiyle etkileyen rahmetin felakete dönüşmüş hali.

alt yapı işlerinin teknik anlamda ihale , projelendirme ve yapım gibi her aşamasını bilen biri olarak şunu rahatça söyleyebilirim ki ; izmir ‘in alt yapısının yetersiz olması değil mesele. yapılmış mevcut alt yapının , projelendirme ve yapımı esnasında çok ciddi ve çok büyük yanlışlar olması bence asıl sorun.

mesela atık su kanalları ile yağmur suyu kanalları ayrı ayrı ihale edilmemiş. dolayısı ile yapımı da tek ve küçük çaplı künk ve ya borularla yapılmış. projelendirme aşamasında etüd ve proje mühendisleri ve ya teknikerleri sahayı bile gezmeden masa başında boru çapı ayarlamış ve bütçeye göre boru çapı ayarlanarak en ucuz fiyat atan müteahhite verilmiş iş. ucuz verilen iş sonucu müdürler” ben izsu ‘yu şu kadar kar ettirdim “ diyerek kendini pazarlamış ama sahadaki işin nasıl yapıldığı ile hiç ilgilenmemiş. zira sadece ana arterlerin değil çok küçük sokakların bile sular seller altında kalması, yapım esnasında işin başında hiç bir şekilde kontrol personelinin bulunmadığının , işin sadece müteahhittin sahaya koyduğu çavuş , kalfa gibi düz personelle yapıldığının somut bir kanıtı .

yıllar içinde borulardaki çürüme ve aşınmaların da hiç bir şekilde kontrolü yapılmamış. kameralı sistemler var uzun zamandan beri. kendi bünyelerine bir adet bile alsalar lokal olarak bu künklerin tamiri yapılabilirdi. yani üzücü olan çözüme yönelik hiç kafa da yorulmamış oluruna bırakılmış bütün iş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar