izmir

ilk defa bu kadar uzun ayrı kaldığım şehirim, insanlarıyla da havasıyla da geri kalan her şeyiyle de bambaşka olan şehirim, çok özlediğim şehirim..
devamını gör...
türkiye genelinden farklı bir kültür seviyesinne sahiptir. cumhuriyet kurulana kadar rum çoğunluğun yaşadığı bir şehir olan izmir; kurtuluş savaşını türk tarafının kazanması ve yunan ordusu çekilirken çıkan yangınlar sonucu eski yerleşimcilerini kaybetmiştir. cumhuriye döneminde yeni bir kitle bu şehirde yaşamaya başlamış fakat kültürel olarak osmanlı dönemindeki rumların mirasını devralmışlardır. insanları din, dil ve ırklarına göre ayırmamaları medeni yaşamlarının en büyük göstergesidir. türkiye'de ayrımcılık gören her grubun rahatça hayatını sürdürebileceği bir şehirdir. bu da şehrin kozmopolit yapısını geliştirmiş ve şehre daha büyük bir değer katmıştır.
devamını gör...
gavur olmayı savunan ve buna özenen garib insanların yaşadığı şehir. her şehir kendine gurur duyacağı ünvanlar alır, bunlar gavur ünvanını kendilerine layık görmüşler.
devamını gör...
ilçeleri; balçova, çiğli, gaziemir, karşıyaka, konak, aliağa, bayındır, bergama, beydağ, bornova, buca, çeşme, dikili, foça, karaburun, kemalpaşa, kınık, kiraz, menderes, menemen, narlıbahçe, ödemiş, seferihisar, selçuk, tire, torbalı ve urla'dır.
devamını gör...
dini imanı para olup da din altında saklanan, inanmanın örtünmekten geçtiğini sanıp türlü puştluklar yapan insanlardan daha çok dinine sahip şehirdir. klise olunca hak yolundan mı çıkılıyor? inandığın Allah'ın akıl dağıtırken sıra sana gelince neden passaparolla demiş?..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar