j r r tolkien

orta dünya ile ilgili kitaplarını okurken ulan kim kimin babası kim kimin çocuğuydu gibi dilemmalarla ciddi ciddi kafamı yormuş yazar. insanın nasıl oluşturdun lan bu hikayeleri diyesi gelmekte an itibariyle.
devamını gör...
j.r.r. tolkien (john ronald reuel tolkien) ingiliz ünlü ingiliz yazar, şair, dilbilimci ve üniversite profesörü. malum en ünlü tanıdık bildik eseri, yüzüklerin efendisi.
devamını gör...
az önce içimde uyanan yüzüklerin efendisi'ni tekrar izleme arzusundan mütevellit kendisini sözlükte aramama sebep olan yazar. eski ingilizce, eski izlanda dili, galca, fince, latince, almanca, fransızca, yunanca bilen dil bilimci. kuzey efsaneleri ve destanları ile eski ingiliz kültürü ve ortaçağ şövalye edebiyatı üzerine yaptığı araştırmalar torunu için uydurmaya başladığı hobbit isimli kitabı oluşturmuştur. okuyucunun ilgisini çekmesi üzerine fantastik edebiyatta çığır açan yüzüklerin efendisi üçlemesini kaleme almıştır. yüzüklerin efendisindeki mitolojik dünyanın kaynakları arasında eski kuzey efsaneleri ve kalevala da vardır. ayrıca romandan sinemaya uyarlanan filmi de kimileri tarafından tüm zamanların en iyi sinema filmi olarak gösterilir. eserleri için uydurduğu ırklara dil üretecek kadar müthiş bir hayal gücüne sahiptir (bkz: elfçe). hayran olmamak elde değildir. eserlerinde sanayi devriminin kırsalı giderek yutmasına göndermeler de vardır. iki kule'de saruman'ın ağzından söylenen şu cümleler dikkate değer: "The old world will burn of fires of industry, the forests will fall. a new order arise (kadim dünya sanayi ateşiyle yanacak, ormanlar düşecek. yeni bir düzen gelecek)." tolkien'in tıpkı shire gibi eğlenceye düşkün sıradan taşralıların yaşadığı bir yerde büyüdüğü düşünüldüğünde oldukça mantıklı. ayrıca yine yüzüklerin efendisi'nde nazizmin avrupa'daki yükselişine ve yarattığı felaketlere göndermeler olduğu da iddia edilenler arasındadır.
üçlemede kötü adamın (bkz: sauron) orta dünya'nın doğusunda yaşıyor olması ve doğulu ve güneyli adamların hep kötü adamlar olması avrupalı adamın bilinçaltındaki "doğulu adam" imajıyla ilgili dikkate değer bir noktadır. nitekim sinema filminde de bu kötü adamların kimileri filler üzerinde savaşan siyahi tipler ya da sarıklı insanlar olarak canlandırılmıştır. orta dünya'yı, üzerinde yaşayan halkların tarihine ve diline kadar uyduran tolkien'in hayal dünyası mistisizm konusunda oldukça sessiz görünmekte. bu da ilginç bir tespittir icabında. (bkz: düşündüm buldum sandığım yüz yıllık gerçekler)

(bkz: yüzüklerin efendisi)
(bkz: hobbit)
(bkz: silmarillion)
(bkz: tom bombadil in maceraları)
devamını gör...
uslubunu beğenmediğim yazar. yahut çevirisi iyi değildi.

ayrıca yüzüklerin efendisi iki kule'nin çıktığı yıl ortaokullar arası yapılan bilgi yarışmasında j.r.r nin açılımı sorulmuştur. *
devamını gör...
ekşici pisler tarafından peygamber yerine konulan adam. bir de doğum gününü falan kutluyorlar gerçekten komik. bence kutlu doğum günü haftası da yapmalılar.

tamam dostum biz de çok severek okuduk da yazdıkları kendi hayal gücünden doğma falan değil. ağırlıklı olarak iskandinav (yunan falan da var) efsaneleri.
devamını gör...
oluşturduğu her karakteri hayal dünyamda bir köşe kapmış üstad, professor.
bugün doğmuş. hayranları dünya çapında yılın her bugünü şerefine kadeh kaldırır. bizde çaylarımızla eşlik ettik.
bir de pipomuz olsaydı, son kalan uzundip yaprağı tütünümüzle hüzünlenirdik.

http://www.tolkiensociety.o...
devamını gör...
john ronald reuel tolkien .
ingiliz yazar, şair, filolog ve üniversite profesörü. uzmanlık alanı anglo-saxon dili ve edebiyatıdır. hobbit, yüzüklerin efendisi ve silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınır.

devamını gör...
eserleri

1925 - sir gawain and the green knight (editör, e.v. gordon ile birlikte)
1936 - beowulf: the monsters and the critics
1937 - hobbit
1939 - fairy stories
1949 - farmer giles of ham
1957 - yüzüklerin efendisi
1962 - the adventures of tom bombadil
1967 - smith of wootton major, the road goes ever on


ölümünden sonra yayınlananlar

1976 - the father christmas letters
1977 - silmarillion
1980 - unfinished tales
1981 - the letters of j.r.r. tolkien
1982 - mr. bliss
1983 - the monsters and the critics and other essays, kayıp öyküler kitabı 1
1984 - kayıp öyküler kitabı 2
1985 - the lays of beleriand
1986 - the shaping of middle-earth
1987 - the lost road and other writings
1988 - the return of the shadow
1989 - the treason of isengard , the war of the ring
2007 - húrin'in çocukları
devamını gör...
3 ocak 1892'te, bloemfontein, güney afrika'da doğup, 2 eylül 1973'te bournemouth, ingiltere'de ölen, silmarillion, güç yüzüklerine dair, the hobbit, yüzüklerin efendisi gibi tüm dünyaca bilinen eserlerin yazarı.
devamını gör...
bizde edebiyat profesörleri bilmem neler türktü der. adam bakıyor ingilizlerin pek bir mitolojisi yok oturuyor baştan mitoloji yazıyor. kalite farkı. fantezi edebiyatın büyük adamı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar