jane eyre

bu romandan uyarlanmış filmer arasında william hurt'lü versiyonu gece gece battaniye altında kıvrılıp böğüre böğüre ağlatan cinstir. *
devamını gör...
üstün performanslar muhteşem diyaloglar ile; her dakikasında ihtiras, dram, hüzün ve bir kadının en fazla aşk kadar masum olabileceğinin anlatıldığı film, çekim mekanları açısından da tam bir görsel şölen.

başrolleri ruth wilson (jane eyre) ve toby stephens'in (edward rochester) paylaştığı bu hikayede,
ruth wilson (jane eyre)'nin masumluk abidesi ağız yapısının , partnerinin görselliği açısından hakkı verilemişken,
çiftin uyumunu varın sizler düşünün.

(bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)
devamını gör...
küçükken, cok küçükken okuduğumu sandığım kitap. bir han hatırlıyorum. icinde garip seyler olan bir han. bir kadın var gece vakti dışarıdaki garip olayları seyreden. ve o kadının yanında korkunç bir adam var... bu sahnelerin hep jane eyre'ye ait olduğunu sanırdım. ve birkaç yıl önce oyle olmadıgını öğrendim. kitabın adı hayal kirikligidir benim için. ve bu sahneleri hatırlayan biri varsa bi' ugrayiverse ne güzel olacak.

zoraki bir tanım: her seye rağmen okuması güzel bir kitap, dünya klasiklerinden..
devamını gör...
birçok kez tv ekranlarına aktarılmış güzide eserin 2006 bbc yapımında toby stephens efendi mr. rochester rolünün hakkını vermiştir. başlangıçta yok artık rochester yakışıklı değildi ki diyorsunuz ama izledikçe izledikçe adam rochester'laşıyor. duruşuyla, bakışıyla ve yüzündeki derin çizgilerle tam bir mr. rochester, tebrikler. aynı şey jane eyre için de oluyor, yok artık jane'in silik bir yüzü olmalıydı diyorsunuz ama izledikçe kadın rolüne bürünüyor iyice. ona da tebrikler, ama tobiye daha çok tebrikler.
devamını gör...
bana her zaman biraz da olsa çalıkuşu tadını verecek, insana ilham veren bir charlotte bronte eseri. nasıl anlatsam bilmem, bir kadının sahip olması gereken iradeyi, sabrı, sahip olduklarına şükretmeyi öğreten; biraz değil aslında bolca feminist ve idealist bir kitap, bir dünya klasiği. ayrıca televizyon ekranlarına da defalarca uyarlanmış, bbc yapımı olanı gerçekten başarılı bir eser.

devamını gör...
charlotte bronté eseri. pembe dizilerin kaynağı bu kitaptır diye tahmin ediyorum. eser yazarın hayatıyla eşdüzey bir ilerleme gösteriyor. 5 yaşındayken annesini kaybeden charlotte, eserde viktoryen önkabulleri eleştirir. zaten başta curner bell adıyla yazmıştır jane eyre'i; çünkü yaşadığı dönem kadınların bir anlamda sosyal olarak hor görüldüğü ilginç bir dönemdir.

beş noktada konuşlanan jane eyre'in her mekanda ayrı bir gelişim evresi içinde olduğunu görülebilir. bu beş nokta;

1- jane'nin gateshad'deki evde geçen çocukluğu
2-lowood'da eğitimi
3-thornfield'da adelé'yi öğretmenlik yaptığı, rochester'a aşık olduğu dönem
4-rivers ailesiyle morton'da geçirdiği günler
5-rochester'a yeniden kavuşması ve rochester ile evlenmesi, ferndean'da.

devamını gör...
eserde çoğunlukla otorite ve aşk arasında gelgitler vardır, jane olgunlaşma döneminde bu dengeyi bulmaya çalışırken aynı zamanda feminizme de dokunur. sosyal statü olgusu rochester'ın bir sağlık sorunu sonucunda eşitlenir gibi bir saçmalık da vardır.

(bkz: bildungsroman)
devamını gör...
yakında yeni filmi çıkıyor efendim. avrupa'da 1 aralık'da vizyona girecek. yönetmenliğini cary fukunaga'nın yaptığı filmde jane eyre rolünü ise mia wasikowska canlandırmakta.

imdb'ye göre abd'de 13 mart'da vizyona girmiş, 11 milyon dolardan fazla gişe yapmış sözlük.

düzeltme: eskiden çekilen filmlerin mevcudiyetinden ötürü "yeni" ifadesi eklendi.
devamını gör...
bugün gördüğüm bir gerçeği yazmak istiyorum.
charlotte bronte'nin bu sevdiğim eserinin bol bol film dizi uyarlamasını çekmişler. 40lar ve 70ler gibi dönem sineması sevenler için neredeyse her yıl bir jane eyre var.
--- alıntı ---

motion picture versions (1910–1926)
1915: jane eyre (starring louise vale)
1915: a version was released called the castle of thornfield.
1918: a version was released called woman and wife, (directed by edward josé, adapted by paul west, starring alice brady as jane)
1921: jane eyre (starring mabel ballin and directed by hugo ballin)
1926: a youth version was made in germany called orphan of lowood.

motion picture versions (1934–2011)
1934: jane eyre, (starring colin clive and virginia bruce)
1943: i walked with a zombie is a horror movie loosely based upon jane eyre.
1943: jane eyre, (with a screenplay by john houseman and aldous huxley. it features orson welles as mr. rochester, joan fontaine as jane, agnes moorehead as mrs. reed, margaret o'brien as adele and elizabeth taylor as helen burns)
(joan fontaine had earlier starred in rebecca, directed by alfred hitchcock and based upon the novel of the same name which was influenced by jane eyre)
1952: sangdil, a hindi version, also known as jane eyre starring madhubala.
1956: a version was made in hong kong called the orphan girl.
1963: a version was released in mexico called el secreto (english: "the secret")
1970: jane eyre, (starring george c. scott as mr. rochester and susannah york as jane)(released in theatres in europe but television in the united states. also listed below.)
1972: an indian adaptation in telugu, shanti nilayam, was directed by c. vaikuntarama sastry, starring anjali devi.
1978: a version was released in mexico called el ardiente secreto (english: "ardent secret").
1996: jane eyre, (directed by franco zeffirelli and starring william hurt as mr. rochester, charlotte gainsbourg as jane, elle macpherson as blanche ingram, joan plowright as mrs. fairfax, anna paquin as the young jane, fiona shaw as mrs. reed and geraldine chaplin as miss scatcherd)
2011: jane eyre, (directed by cary fukunaga, starring mia wasikowska as jane eyre and michael fassbender as rochester)

television versions
1952: this was a live television production presented by "westinghouse studio one (summer theatre)"
(adaptations appeared on british and american television in 1956 and 1961)
1963: jane eyre. (it was produced by the bbc and starred richard leech as mr. rochester and ann bell as jane)
1970: jane eyre, (starring george c. scott as mr. rochester and susannah york as jane)(released in theatres in europe but television in the united states. also listed above.)
1972: jana eyrová. (it was produced by czechoslovak television and starred marta vančurová as jane, jan kačer as mr. rochester)
1973: jane eyre. (it was produced by the bbc and starred sorcha cusack as jane, michael jayston as mr. rochester, juliet waley as the child jane, and tina heath as helen burns)
1978: telenovela el ardiente secreto (english the impassioned secret) was an adaptation of this novel.
1982: bbc classics presents: jane eyrehead. (a parody movie by sctv starred andrea martin as jane eyrehead, joe flaherty as mr. rochester, also starting john candy, eugene levy, and martin short in supporting roles)
1983: jane eyre. (it was produced by the bbc and starred zelah clarke as jane, timothy dalton as mr. rochester, sian pattenden as the child jane, and colette barker as helen burns)
1997: jane eyre. (it was produced by the a&e network and starred ciarán hinds as mr. rochester and samantha morton as jane)
2006: jane eyre. (it was produced by the bbc and starred toby stephens as mr. rochester, ruth wilson as jane, and georgie henley as young jane)

--- alıntı ---

*
opera ve radyo uyarlamaları da yapılmış. benim en sevdiğim 2011 yılında sinemaya uyarlananı. *
devamını gör...
pakistandan deri kapak, kitap şeklinde kutusunu getirdik. ingiliz dili ve edebiyatı okuyan bir arkadaşıma hediye olarak yolladım. hem sevinmiş hem sövmüş bana. gerçek sanmış kitabı da...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar