ulan şu caponların derdine bak , keşke bizde de bu şekilde iflas etse şirketler.

japonya’daki bir araştırma şirketinin yaptığı çalışma, japonya'daki iş gücü sorunun geldiği noktayı gözler önüne serdi. 426 firmanın çalıştıracak işçi bulamadığı için 2019'da iflas ettiğini ortaya koyan araştırmaya göre, sayısının önceki yıla oranla yüzde 10 artış gösterdiği ifade edildi. bu seneki sayının, söz konusu alanda verilerin toplanmaya başladığı 2013'ten bu yana kaydedilen en yüksek sayı olduğu kaydedildi.

araştırmaya konu olan şirketlerin 270'i veya yüzde 60'tan fazlasının üst düzey yöneticilerinin emekli olduktan sonra yerine geçecek birini bulamadığı için kapılarını kapattığını gösteren çalışma, yaklaşık 80 şirketin ise işçi aramak için ilan ve reklam yoluna başvursa dahi yeterli alım yapamadığını ortaya koydu. 40'tan fazla şirket ise emekli olan veya iş değiştiren personelin yerine çalışacak kimseyi bulamadı. 30'u aşkın şirket de artan işçilik maliyetleriyle baş edemedi.

düşük doğum oranı ve ortalama yaşam süresinin uzun olması nedeniyle genç nüfusun giderek azaldığı japonya’da, iş gücü krizi gün geçtikçe büyüyor. inşaat ve hizmet sektörleri durumu en kötü olan iş kolları olarak öne çıkarken, iş gücü açığı nedeniyle meydana gelen iflasların yaklaşık yarısını bu sektörlerin oluşturduğu belirtiliyor.

buradan
devamını gör...
hemen japonca öğrenip iş gücünü yetersizlikten kurtarmak üzere japonya'da çalışmayı akla getiren başlık. hem bunlar elemanlarının ve emeğin kıymetini de bilirler belki.**
devamını gör...
beyin göçü denen hadisenin aslı budur. gelişmiş ülkelerin nüfusu işgücü için yeterli değil. eskiden yurtdışına giden adam harvard'a gider oradan sonra başka elit bir firmada çalışırdı. artık bu değişti. ortalama düzeyde iş kabiliyeti olanlar dahi yurtdışına gidebiliyor çünkü açık çok büyük.
devamını gör...
ne saçma ya. bu dünya düzeni içerisinde bir yanlışlık olmalı gibi durruyor. caponya dünya memleketi değil mi? adamlar emekli olup gidince yerine geçecek eleman bulamıyor ve iflas ediyor. bu nasıl bir şeydir yahu ve bu sektörler ise hizmet ve inşaat sektörü. hizmet! dedi.. inşaat! sektörü dedi. dedi valla. burada inşaat sektöründe iş bulamıyoruz, oraya kayalım. artık ismek'te bile a-b-c seviye japonca kursu veriliyor arkadaşlar.
devamını gör...
japonların disiplini size uymaz..
o yüzden orada çalışmayı hayal etmeyin!!

ha benim gibi bir konuya günlerce odaklanmayı
aç susuz kafa patlatmayı seviyorsan
cep telefonu oyuncağını sabah girişte bırakıp
akşam çıkışta almaya razıysan
esnek mesai saatlerini de seviyorsan
çalışmayı kölelik olarak değil
zevk ve ibadet olarak görüyorsan

git çalış...

tanım: japonya'da işgücü yetersizliği değil firma fazlalığı sorunudur!
devamını gör...
japonya göçmen karşıtlığının ete kemiğe bürünmüş hali. gelişmiş ülkeler arasında nüfusuna oranla en az göçmen bulunduran ülke. şirketler iflas etmesinde ne yapsın.
dünya çok garip bir yer. japon firmalar işçi bulamadığı için kapılarına kilit vururken, almanlar patron bulamadığı için 4-5 nesillik işletmeleri kapatıyorlar.
devamını gör...
80 ve 90 jenerasyonu "aman oğlum oku da ya devlette ya özel sektörde güzel bir iş bul" mentaliyle yetiştirildi, yönlendirildi. özellikle 80'lerden sonra ülkede yaşanan ekonomik krizler toplumu bu anlayışa itti. kimse elindeki parayla iş kurup risk almayı düşünmedi bile. oysa oecd ülkelerinin finansal tablolarına baktığımızda küçük ve orta ölçekli şirketlerin ülke ekonomilerinin temelini oluşturduğunu görürüz.

girişimcilik dediğimiz olgu gelişmiş ülkelerde öylesine yerlerşmiş bir anlayış ki ülkelerin kalkınmasında ve gelişmesinde başrolü oynuyor. japonya da bu ülkelerden birisi. hatta ekonomi devi almanya'da devlet bankaları eksi faizle çalışmaya başladı. hasılı herkesin risk alıp iş kurduğu bir ortamda böyle sonuçlar normal.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar