jargon

bağlamına göre kelimelere yeni anlamlar yükleyerek ya da anlamını daraltıp belli başlı kavramları işaret ederek kullanılan dar sözlük.
devamını gör...
her yerin kendine özgü bir jargonu olur genelde.

ulan adamlar geleli iki gün oldu 2500 metreden belli oluyor açtıkları başlıklar, girdikleri entryler. diyorum -mesela- bu kesin uludağ sözlük'ten gelen birisinin işi. diyorum aha bu bizim eskilerden. yanılmıyorum pek.

o değil de, uzun süre belli başlı kelime ve konulara maruz kalmış gibiler. çoğunun kullandığı şeyler aynı. ya biz şurada çok az bi' yazarlarız. herkes ayrı bir dünya burada ya. kimse kimseye benzemiyor.

neyse, hayırlısı.
devamını gör...
mesleki dil denebilir, hırsız, bilim insanı, ekonomist, felsefeci fark etmeksizin hepsi kendince kelimeler uydurmuş, kimse meslek sırlarını anlamasın diye şifreli mi konuşuyorlar, yoksa hakikaten bu kelimelere ihtiyaç var mı bilinmez, esas olan jargona uzak olanlara bile gerektiğinde kalıpları bir kenara bırakıp konuyu basitçe anlatabilmek.
devamını gör...
meslekten öte bir güruh ile özdeşmiş terimler bütünü.
yerine göre soyut bir kavramı karşılarken yerine göre de argo içerir.
devamını gör...
grup terminolojisi.

argo ile özdeşleştirilir ama çok temel bir fark vardır aralarında. argo tamamen uygunsuz kelimelerden oluşur, ayıp sayılır. jargon ise aynı meslek grubunun ya da iyi anlaşan bir grubun kendi içlerinde kullandığı kelimelerdir ve bu kelimelerin argo olması gerekmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar