je vais bien ne t'en fais pas

2006 yapımı bir fransız filmidir. mélanie laurent gibi bir dünya tatlısının oynadığı, duygusal ve etkileyici bir yapım.. aaron'un u turn lili şarkısı filmin ana temasıdır. konusu şu şekilde:


--- alıntı ---

19 yasindaki lili (mélanie laurent) tatilden eve dönünce çok yakin oldugu ikiz erkek kardesi loic'in babasiyla (kad merad) ettigi büyük kavga sonucu evi terk ettigini ögrenir.

kardesinden hiç haber alamayinca ona çok kötü bir sey olduguna kendini inandirir. yemeyi içmeyi keser ve hastanelik olur. bir gün loicden bir mektup gelir. daha önce haber yollamadigi için özür diler ve o sehirden bu sehre seyahat ettigini söyler mektupta. ve her sey için babasini suçlayarak eve bir daha dönmeyecegini belirtir.

mektuptan sonra iyilesen lili, hastaneden ayrilir ve ikiz kardesini aramaya gider ve film beklenmedik olaylarla devam eder..

--- alıntı ---

devamını gör...
lili için izlenebilcek filmdir.dibine kadar dramdır.kesinlikle vsat olmayan film dramı aşktan yana çok kullanmamıştır.bu yüzden de farklıdır benim için.sıkıcı bir anlatımı olduğunu da düşünmüyorum.izleyeli uzun zaman oldu fakat hala ara ara liliy şarkısını bozuk ingilizçem ile mırıldanırım.

devamını gör...
öyle büyük büyük bir şey değilmiş. hatta ilk elli dakikayı boşuna çekmişler, on dakikaya da sığdırabilirlerdi. o kadar genişten almanın ne alemi var bilemedim. baba karakteri çok iyiydi, bir de izlediğim ilk fransız filmi. otobüs garı bizim otogar'ı andırıyor. aile yapıları bazı yönleriyle çok benziyor, bazı yönleriyle tezat. bu arada fransız filminde ailenin ford focus kullanıyor olması ilginçti. bizimkiler de clio ve fluence'e para vermeye devam etsinler.

--! spoiler !--

bir adet mantık hatası. lili, kardeşini aramaya çıktığında bir otele uğruyor. oteldeki görevli kadına, kardeşini ve özellikle mavi kılıflı gitarını soruyor. kadın da gördüğünü, o sabah otelden ayrıldığını falan söylüyor. e bu çocuk bir yıldır ölü değil miydi? ya otel görevlisini de ayarladılar, yahut babası kardeşinin adıyla otele giriş yapıp öyle gösterdi. gitar arabadan çıktığı için ikinci ihtimal ağır basıyor ama bu benim zorlamam. böylesine mühim bir meseleyi muallakta bırakmamaları lazımdı... ayıp.

bir de lili gitarı arabada görünce gerçeği anladı ama anladığının bilinmesini istemedi. bu da kabullenemeyişten olsa gerek.

--! spoiler !--
devamını gör...
soundtrackiyle bir yerlerde karşılaşıp izlediğim film. maalesef beklentimi karşılamadı. sanırım o şarkının altından büyük bir aşk hikayesi çıkmasını bekliyordum ben. yorumlarında da şöyle ağladık böyle üzüldük demişler, ona kandım. nerede ağlayacaktık, ben onu kaçırdım da... neyse şarkıyı dinliyorum şu anda da. şarkı art arda dinlenebilecek bir şarkıymış. filmi izlenmese de olurmuş.

(bkz: u turn)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar