jeanne d'arc

#tarih 

jeanne d'arc, (d. 1412 - ö. 30 mayıs 1431) (ingilizce'de joan of arc, türkçe'de bazen sadeleşŸtirilerek jan dark şŸeklinde de yazılır.) yüzyıl savaşŸları boyunca ingiltere'ye karşŸı ülkesi fransa'ya memleketi lorraine'deki cephelerden başŸlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü fransa'nın dört bir yanına yayılmışŸ bir fransız katolik azizesidir.

12 yaşŸındayken st. catherine, st. margearet ve st. micheal'in ruhları ile önsezi yoluyla iletişŸime geçmeye başŸladığŸı söylenir. savaşŸlarda fransız ordusuna katılmışŸ ve ingilizlere karşŸı savaşŸmışŸtır. daha sonra onu esir alan ingilizler onun erkek giysileri giyip savaşŸan ve gaipten sesler duyan bir kã¢fir olduğŸunu öne sürerek onu henüz 19 yaşŸındayken yakarak öldürme kararı almışŸlardır. ã–lümünden beşŸ yüzyıl sonra azize ilan edilmişŸtir.

ã–lmeden önce ve öldükten sonra adını korumak için görülmüşŸ tüm mahkeme kayıtları bugün fransa millã® kütüphanesi'nde saklanmaktadır. yaşŸadığŸı tarihteki diğŸer kişŸiler ile kıyaslandığŸında, hakkında en çok şŸey bilinen kişŸilerden biridir. jan dark bugün fransa'nın en önemli azizelerinden ve kutsal ikonlarındandır. hayatı edebiyatta ve sinemada yoğŸun şŸekilde konu edilmişŸtir.
kaynak wikipedia
devamını gör...
jean luc godard -anna karina harikası- anna'nın gözyaşları jeanne d arc'ı izlerken...
devamını gör...
--- alıntı ---

12 yaşındayken st. catherine, st. margearet ve st. micheal'in ruhları ile önsezi yoluyla iletişime geçmeye başladığı söylenir. bunun yanında tanrının ondan fransayı kurtarmasını istediği de dolaşan söylentiler arasındadır. yaşadığı dönemde çok riskli bir karar olmasına rağmen 16 yaşında evinden ayrılmıştır. savaşlarda fransız ordusuna katılmış ve ingilizlere karşı savaşmıştır. daha sonra onu esir alan ingilizler onun erkek giysileri giyip savaşan ve gaipten sesler duyan bir kâfir olduğunu öne sürerek onu henüz 19 yaşındayken rouen kentinde diri diri yakılarak öldürme kararı almışlardır. ölümünden 490 yıl sonra öldürme kararını veren aynı kilise tarafından azize ilan edilmiştir.

--- alıntı ---
devamını gör...
fransız kralına gidip "dün gece uyurken ak sakallı bir papaz gelip ingiliz ordusunu yeneceğimizi söyledi. tam giderken dönüp bir de ne desin? bu orduları ben yönetecekmişim." diyerek ordunun başına geçmiş ve ingilizleri yenmiştir. kendisi ağır şizofrendir. bu kahramanlığı -aslında kahramanlık değildir, bazıları köyden gelip koca bir zafer kazandığı için övgü dolu sözler söyler- sonrası bazı sorunlar sebebi ile yakılarak öldürülmüştür.
devamını gör...
1431 yılında bugün henüz 19 yaşındayken 10.000 kişinin katıldığı bir törende diri diri yakılarak idam edilmiş. 490 yıl sonra idam kararı veren aynı kilise tarafından azize ilan edilmiş şahıs.
devamını gör...
yüz yıl savaşları boyunca ingilizlere karşı, ülkesi fransa için cepheden cepheye koşmuş savaşçı bir kadın. kahramanlıkları, karakteri hakkında hikayeler dilden dile dolaşmış, en nihayetinde azize ilan edilmiştir.

devamını gör...
dreyer'in 1928 yapımı "la passion de jeanne d'arc" filminde maria falconetti'nin olağanüstü oyunculuğuyla canlandırdığı tarihî şahsiyet.

cadılıkla yargılanmış, yakılarak infaz edilmiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar