jemaa el fna

marakeş' in ana meydanı ve pazar yeri. gündüzü de gecesi de kalabalık meydan. ben gündüz kalabalığını daha çok sevdim ama iki gece de dolaşma imkanım oldu, herkes korkutmuştu gitmeden, çok tehlikeli, hırsızlar vs çok diye ama çantanı önüne takıp insanlarla çok temas kurmazsan gayet rahat dolaşabiliyorsun. yemek stantlarında daha çok gördüğüm şiş et çeşitleri ve omlet çeşitleri (burada hep tok olduğumdan ve arkadaşım sokak yemeklerinden hoşlanmadığı için tatma fırsatım olmadı yalnız salyangoz çorbası içtim ve yedim çok kısa bir zamanda :) ve 20 dirhem ödedim, fiyat sormadan oturmuştum ama aslında fiyatı 5 dirhem civarıymış, ilk önce fiyat sormak her zaman faydalı). bu alanda devamlı elinde menülerle sizi masalarına çekmek isteyenler var ama çok da rahatsız edici değildi.
yemekler haricinde meydanda; taze meyve su çeşitleri, dans gösterileri, yılan gösterileri, mini golf oynamak, kına yapanlar, bahisçiler, çalgıcılar vs her köşede hareket var.
yılan gösterileri gündüz oluyormuş, ben gündüz geçerken vakit ayıramamıştım ama iki akşam gidip yine rastlamayınca gündüzleri yapıldığına karar verdik.
ayrıca eski idamların olduğu yer olduğundan kıyamet meydanı veya ölülerin buluştuğu yer diye de anılır.--- alıntı ---

jemaa el-fnaa, şehrin bin yıllık meydanı… afrika’nın en hareketli noktalarının başında geliyor. yılın her günü özellikle akşam saatlerinde çok kalabalık oluyor. yüzyıllardır süregelen bir berberi kültürünün yansımasını burada görebilirsiniz. bir anlamda sokak stand-up şov gösterisi var. bunun yanında geleneksel sokak restoranları kültürü var. berberi müzisyenler buraya toplanıyorlar. sadece turist değil fas halkı da buraya gelir. marakeş’e gelen mutlaka bir akşam buraya uğramadan dönmez. akşam ile gündüz görüntüsü farklıdır. akşamları bu kadar ışıklı ve canlı bir meydan afrika’da yoktur.
sokak restoranları akşam 5-6 gibi gelir ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar şehrin en büyük meydanı olan faniler meydanı olarak bilinen orijinal ismiyle jemaa el-fnaa bu hareketli hayatı sürdürmeye devam eder.
gündüzleri burada genellikle maymuncuları ve yılancıları görürsünüz. yılanları oynatarak izleyenlerden para isterler. bu arada yılanlar zehirli değil. eğer korkunuz yoksa rahatlıkla elinize alabilirsiniz. bunun yanı sıra meydanda dişçi de görebilirsiniz. bir tezgah kurup diş bile çektikleri olur. işte bu meydanda afrika’nın içinde olduğunuzu fazlasıyla hissedebilirsiniz.


--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar