jeux d'enfants

kanımca yapılmış en güzel aşk filmidir. iki tane delinin aşk oyununu anlatır. hele bir sonu vardır ki akıllara ziyan. kendilerini inşaat betonunun içine gömüyorlar film orda bitti derken bakıyoruz bizimkiler kocamışlar hala oyun oynuyorlar. meğersem orda da bize yönetmen oyun oynamış.
devamını gör...
yedisinde neyse yetmişinde de o dedirten izlerken hissettiren bittiğinde hüzünlendiren, amelie tadında, en güzelinden fransız filmi.
devamını gör...
fransızların diğer birçok filmi gibi mantık sınırlarını zorlayan romantik bir film.
devamını gör...
romantik filmlere yeni alışmaya başlayan bünyeye "gelmiş geçmiş en güzel aşk filmi" diye tavsiye ettikleri için izlediğim fakat amelie' nin gerçekçiliği ve anlatımının yakınından geçmemiş film. evet amelie daha gerçekçiydi, bir şey ya masal olmalı ya da gerçek. "modern masal" mı? yok o tabiri de yakıştıramadım.
belki de fazla deli ve çocuklar. kafam karıştı ya da insan sevdiğini göz göre göre trenin önünde mi bırakır?
devamını gör...
adı türkçeye çevirilirken baya bir değişime uğramış olan film; "jeux d'enfants" çocuk oyunları demek iken türkçemize "cesaretin var mı aşka" diye çevrilmiştir.
devamını gör...
yann samuell in ilk ve tek filmi. filmin sonu kötü bitse de sıradışı bir aşk ve komedi filmi. her şey bir oyunla başlar ve devam eden oyunla berbat olur. mutlaka izlenmesi gereken bir film.
devamını gör...
sevgili ile beraber izlenmemesi gereken filmlerin zirvesinde yer alan olağanüstü bir aşk filmi.
devamını gör...
amelie tadında başa sarılıp izlenecek bir film. gerek müzikleri olsun gerek çekim kalitesi olsun gerçekten çok güzeldir. ayrıca bünyeyi de o yaştan kalma dostun* olmaması üzer.
devamını gör...
marazi aşkın en güzel halini anlatan http://film.bi amelie değildir ve arasında bağ kurulmamalıdır bence evet kurgu ve yer yer absürtlüğe varan gerçekçiliği ile benzerlikler kurulabilir ama çok net bi fark vardır ki iki film arasında bu da jeux d enfants da aşkın yok edici,insafsız,bütünüyle kötü,kışkırtıcı olmasıdır.amelie deki naifliğin yerine delilik hali mevcuttur.belki de bu yüzden bu filmi daha çok sever ve daha gerçekçi-gerçeğime yakın- bulurum.
devamını gör...
2003 yılında ülkemizde, cesaretin var mı aşka adı ile oynayan hoş bir film;

--- spoiler ---

julien ve sophie, okul yıllarından beri tanışan iki yakın arkadaştır. sophie'nin polonya kökenli olması nedeni ile sınıftaki ırkçı çocuklar tarafından taciz edilmesi ve julien'in kanser olan annesi ve sorunlu babası ile yaşadığı sıkıntılar, her ikisini birbirlerine daha da fazla yakınlaştırır. haylaz ve hınzır yapıları ile sürekli olarak birbirlerinin cesaretlerini sınamaları ile başlayan süreç, zaman içinde ilginç bir cesaret oyununa dönüşür. oyunun kuralı çok basittir... ancak zamanla hayatın kendi zorlukları, bu oyunun bir parçasına dönüşmeye başlar. ve oyun, gitgide inanılmaz bir aşk yaratır aralarında. ama acaba bu aşk birbirlerine kavuşmalarındaki en büyük engel midir?

--- spoiler ---
devamını gör...
fransız filmlerine olan önyargımı kıran film. izlediğim en güzel romantik komedi.
devamını gör...
amelie ile uzaktan yakından alakası olmayan, en kötü aşk filmlerinin yanından bile geçmeyen absürd fransız filmi. evet bildiğin absürd. övüldüğü kadar iyi değil ve hatta bir o kadar kötü film. oyunculuklara ve müziklere lafım yok, haddimi biliyorum. ancak o ne kadar kötü, ne kadar sinir bozucu bir senaryodur, ne kadar gerizekalı karakterlerdir öyle. kavuşamamak için türlü psikopatlıklara başvuran ve sonra da ızdırap çeken salak bir çifte ancak osman baydemir edasıyla seslenirim. derdiniz ne arkadaşım? sizi engelleyen ne? gidin insan gibi aşk yaşayın. yaşayamıyorsanız da "aman kavuşamadık, aman çok acı çektik" triplerine girmeyin.

lütfen, lütfen ama lütfen bu filmi güzelim amelie ile kıyaslamayın. ne derseniz deyin, ama amelie'yi bu işe karıştırmayın. lütfen.
devamını gör...
hastalıklı ve aynı zamanda çocuksu bir aşkın anlatıldığı masalsı bir romantik komedi..

(bkz: cap ou pas cap)

--- spoiler ---
-bunu sana anlatmak için yıllarca bekledim.
-neyi anlatmak için?
-sophie, ben aşığım.
- aşık mı? oyun mu? hayır, oyun değil.
-evlenmek istiyorum. var mısın?
-bana mı soruyorsun, oyundaki gibi?
-peki bugün ne diyorsun?
-sen... sen gerçekten evlenmek mi istiyorsun?
-bunun için, sana ihtiyacım var
-tabii ki, kendi kendinle evlenemezsin.
-kabul ediyor musun?
-evet.
-kabul ettin. düğünümde nedime olacaksın. teşekkürler, sophie.
--- spoiler ---
devamını gör...
izleyip izleyebileceğiniz en efsane aşk filmlerindendir. türkçe'ye "cesaretin var mı aşka" şeklinde çevrilmiştir. aslında fransızca'da "çocuk oyunu" anlamına gelmektedir.

cap ou pas cap?* sorusuyla oynanan acımasız bir oyun vardır ki bir birine deli gibi aşık iki insanın, "delilik"te ne kadar ileri gidebileceğini inanılmaz güzellikte anlatır.

hele filmin başlarında sophie'nin mezar taşı üzerine çıkarak la vie en rose'un melodisini mırıldandığı bir sahne vardır ki..

aslında ağlatabilecek çok sahnesi vardır.

imdb puanı 7.6'dır. http://www.imdb.com/title/t...

devamını gör...
filmden bir replik;

-ilk görüşte aşka inanır mısın
-evet
-çok safmışsın.

gerçi bu diyalog filmi özetlemiyor. film gerçekten gayet romantik.
devamını gör...
mantık hatalarından sevdirememiştir. bu kadar gurur olmaz dedirtir.

böyle olaylarda "gurur" kavramının kıvamında kullanıldığı bir film için (bkz: aşk ve gurur)
devamını gör...
fransızlar.. sinema yönetmenlerinin çoğu bok karakterli. ne zaman bunların filmini izlesem hep bi dini aşağılama emareleri. geçen bi fransız filmi izliyordum. inanmazsınız film tanrıya küfürle başlamıştı. şimdi de romantiğe bağladık, bu filmi izleyelim dedik. iki tane küçük çocuğu çırçıplak soymuşlar, hz. adem ve hz. havva annemizin parodisini canlandırıyorlar. ulan pezevenk ruhlu herifler. adamın ashabını bozmayın yeter. ne hıristiyanlığa ne müslümanlığa ne yahudiliğe saygınız kaldı. ulan hepinizi bir şarjöre diz çöktürsünler.. alın çektiğiniz filmi tenasül yerinize sokun. beş para etmez, terbiyesizler.
devamını gör...
cesaretin var mı aşka desene kısaca. birlikte aşka varan iki genç. sarılarak betona gömülüyorlar sonunda. o sahnesi gitmiyor gözlerimden. bir de kızın ceylan gibi sekerek koşması.*
devamını gör...
fransızların en iyi becerebildiği şey aşk filmleri. belirli bir ortalamayı tutturuyorlar kesinlikle ve nedense sıcak geliyor. holywood yapımı romatik/duygusal/aşk filmleri daha bi soğuk mat şeyler. duygu yoğunluğu yakalamaya yetmiyor çoğu zaman ama istisnalar da sözkonusu. bu film güzel. hatta harika... hani olur da kıyamet gününde veya kıyamet günü olmasına da gerek yok normal bir günde, her insanın duygusal bir filmle temsil edilmesi gibi bir zorunluluk doğarsa, işte böyle bir anda, bu film sadece bana ait olsun isterdim. o derece hastalıklı, betona gömülecek kadar, birini sevebileceğimden falan değil tabi. ama hoş olurdu.
devamını gör...
aşk filmi sevmem ama bu filmi seviyorum .
devamını gör...
yıllar önce tarık zafer tunaya da izlemiştim. sonra ara ara nedense aklıma gelir. tekrar açıp izlemeyi hiç düşünmedim. ama unutamadım da. bir iyi taraf var ama bu filmde, çıkaramadım.
devamını gör...
arkadaş açtı bu filmi "delikanlı adamsın yakıştı mı sana bu ne kapat şunu." dedim evet.
devamını gör...
izlediğim tek aşk filmi diyebilirim. konusu itibariyle gerçek hayatta yaşanmasını da imkansız buluyorum. öyle iş yok çünkü günümüzde yani hayallere dalmayınız.
devamını gör...
asla oynamamak gereken bir oyun var ki...

diye başlar.
devamını gör...
iki çocuğun aptalca oyunlarıyla başlayıp öyle devam eden, birbirini seven iki insanın delilikte sınır tanımayarak birbirine zulmettiği ne idüğü belirsiz filmdir. " eahh aşk böyle çılgın bişi, böyle tutkulu, nefretle bilmem ne arasında şu kadarcık ince bir çizgi varhakjdksshdjkh." hadi oradan. beğenmeyen benden başka kimse de yok herhalde. değerlendirmelerin büyük bir kısmı olumlu. bir de filme sevimli demişler. bence orada sevimli olan tek şey oyuna alet olan atlı karınca kutusuydu. açıp while you were sleeping izleyin ya da kore romantik komedi dizilerinden birini izleyin gözünüz sevimli bir aşk görsün sayın sinemasever mümin kardeşlerim.

filmin güzel yanı, çokça la vie en rose melodisini duymanızdı. başka da bir şey bulamadım, şimdi hoşuma giden bir şey olabilir derken film bitmişti. gözlerime inanamadım.
devamını gör...
izlediğim ve muhtemelen izleyeceğim en iyi fransız filmi. hatta muhtemelen en iyi aşk filmi.

aşk filmi sevmeyen bünyemde bile aşık olan hissi yaratmıştı ilk izlediğimde.
Allah'tan çabuk geçti o istekte yemedik öyle bir halt. ama siz izleyin bu filmi.
devamını gör...
--! spoiler !--

tam evlenme teklifi gelecek derken gelemeyen o evlenme teklifi... esas kadının adamın evleneceği kadınla olan tanışma sahnesi... bu kısım hayal kırıklığından ziyade adamı pataklama isteğiyle dolduruyor.

--! spoiler !--

bazı sahneleri ziyadesiyle sinir bozan, böyle arkadaşlık mı olur dedirten yapım. şimdi çocukluktan beri aşıklardı onlar birbirlerine demesin kimse. arkadaşlıkları aşka evrildi basbayağı ama biz arkadaşız yaa ayaklarında dolaştılar.

son sahnesi etkileyiciydi.
devamını gör...
asla oynanmaması gereken bir oyunun başlandığında bırakılamayacağını anlatan güzel bir film.
ah şu içimizdeki çocuklar ve oynanmaması gereken oyunları...
devamını gör...
uzun zamandır merak ettiğim ve dahi izlemeye geç kaldığım için kendime mahcup olduğum film. madem 13.30'dan 18:30'a bilgisayar başında olacağım niçin kısa fasılalar vererek kendimi bu mahcubiyetten kurtarmıyorum deyip play tuşuna basıyorum, bastımm heyecan yaptım. neyse dönerim buralara kesin, kesinn.
devamını gör...
film adının türkçe çevirisi akıllara 'çeviri güzel kadına benzer - güzelse, sadık değildir sadıksa güzel değildir' cümlesini getirmiştir. burada da film ismi olarak "cesaretin var mı aşka" güzel olmuş ancak sadık olamamış.
devamını gör...
bugün izleyimledim filmi. sonu, son atakları, aslında şu oyun işinin suyunu çıkartıp eziyete dönüştürmeleri hariç* keyifliydi. sonunaysa saydırdım cidden saydırdım. ya bu nasıl bitiş, beton dökülerek ölmek zorunda falan değildiniz bu kadar gurur olmaz sevginin sınırları karşı taraf bu kadar test edilmez. eziyet resmen, içim sıkıldı bir yerden sonra. çok sinirliyim sophie he, sana da julien, batsın gururunuz. çocukken daha mantıklıydınız.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar