john doe

john doe, amerika'da sahibi belli olmayan cesetlere verilen addır. aslında "herhangi biri" gibi bir anlamı vardır. biz "ahmet mehmet" deriz ya. onun gibi bir şŸey..

bir de eskiden ankara'da böyle bir grup vardı. sonra ne oldu bilmiyorum.
devamını gör...
bizdeki sarı çizmeli mehmet ağa neyse, onlarda da john doe odur.

2-3 yıl öncesine kadar, bahsedilen şahısların adlarının gerçekten john doe ya da jane doe olduğunu sanırdım, kendi kendime "ne kadar çok john doe varmış onlarda" diye hayretlere düşerdim .
devamını gör...
abd, kanada ve ingiltere'de ismi bilinmeyen bir erkek için hukuki prosedürlerde kullanılan uydurma isim. kişinin ölmüş olması şart değildir, hafızasını kaybetmiş, kimliği tespit edilemeyen, kimliğini açıklamak istemeyen ya da kimliğinin açıklanması sakıncalı olabileceği için gerekli makamlarca anonimleştirilmiş hasta, davacı, davalı, sanık, şüpheli, kurban vb. için kullanılır. aynı vakada ikinci bir kimliği bilinmeyen erkek varsa ona da richard roe denir. üçüncü ve dördüncüsü ise john stiles ve richard miles'tır. kimliği bilinmeyen bir bebek söz konusuysa bebek doe (*), bir bayan söz konusuysa jane doe, jane roe ya da mary major kullanılır.
devamını gör...
kadın versiyonu,

(bkz: jane doe)

bebek için

(bkz: baby doe)

x şahıslara verilen takma isimler...

abd hukukunda bir hayli yer tutar...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar