john perkins

confessions of an economic hit man adlı kitabın yazarı. ülkelerin başlarına ne gibi çoraplar ördüklerini itiraf ediyor. başlığı link manyağı yapmamak için sizi wiki'ye veya youtube'a davet ediyorum.


kitabı okuduysanız, özelleştirmeleri ''kardeşim çalışmıyorlar, yatarak para kazanıyorlar. özelleştirelim gitsin'' veya ''devlet bu zamanda artık böyle işler yapmaz hangi çağda yaşıyoruz'' gibi mal gerekçelerle savunamazsınız.
en fazla başka saçma sapan sebepler bulursunuz savunmak için. o zaman ben de iyi niyetli olduğunuzdan şüphe ederim.
devamını gör...
anlattıklarına göre "ekonomik tetikçi" olarak pek çok insanın hayatını mahvedip bolca para kazanmıştır. şimdi de insanların hayatını nasıl mahvettiğini itiraf ettiği kitapları satarak bolca para kazanıyor. adam her türlü para kazanıyor yani. kendisini takdir ediyorum bu yüzden. ama kitaplarından kazandığı parayı mahvettiğini söylediği ülkelerden birine, mesela panama'ya falan bağışlasa daha da takdir eder ve samimi bulurum, o ayrı.
devamını gör...
--- alıntı ---

hedef ülkeye bir milyarlık kredi ayarlanır. bununla havaalanları, yollar, köprüler, limanlar yapılır. halkın hiçbir ihtiyacını görmeyecek bir yığın inşaat dikilir. gidip yönetimlere rüşvet veririz. onları büyük miktar kredi almaya ikna ederiz. nasılsa bu paranın %90’ı amerika’ya geri gelecektir. ülkeyi büyük bir borca sokarız. bu borç durmadan büyür. o ülkenin milli bütçesinin yarısını bulur. sağlık ve eğitime kuruş kalmaz. tarım topraklar yok olur. ülkede küçük bir azınlık rüşvetlerle olağanüstü zenginleşir. halk yokluk içinde debelenir.

--- alıntı ---
devamını gör...
bir ekonomik tetikçinin itirafları kitabının yazarı, ekonomist. gel bak ne buldum'a kitabı hatırlattığı için teşekkür ederim. ben okuduğum dönemde sanırım april yayıncılık'tan çıkmamıştı, bir pdf'ten okumuştum ama şimdi 5 cilt olmuş. perkins ise korkunç şeyler anlatıyor. anlatılan bilgilerin bu tipine çoğu zaman "komplo" diyor ve geçiştiriyoruz. wayfair örneğinde olduğu gibi. ama sanırım biz bunların korkunçluğu karşısında ürktüğümüz için yalanlamaya veya hafife almaya çalışıyoruz. halbuki arka planda işlemeye devam ediyor.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar