jüpiter

jüpiter optimus maximus olarak da bilinen, roma tanrısıdır. yunan mitolojisindeki zeus'un tam olarak karşılığı denebilir. hatta bu karşılık o kadar denilesidir ki, bunu jüpiter'in de şimşek fırlatmasından anlarsınız.kanun ve toplum tanrısıdır.
devamını gör...
jüpiter (müşteri, erendiz) güneş sisteminin en büyük gezegeni. güneşten uzaklığa göre beşinci sırada. adını roma tanrılarının en büyüğü jüpiter'den alır. büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmektedir.

devamını gör...
ekvator bölgesi ile kutup bölgesi farklı devirlerde dönen gezegen.ekvator bölgelerinin dönüş süresi 9 saat 50 dakikada tamamlanırken, kutup bölgelerinin dönüşü 9 saat 55 dakika olduğu gözlemlenmiştir.

jüpiter üzerinde hiç kara parçası barındırmayan bir gezegen. hidrojen ve helyum onun büyük bir bölümünü oluşturmakta. merkezinde ise demir, ağır metaller, buz ve kaya tabakasının oluşturduğu bir çekirdeğin olduğu belirlenmiş.
devamını gör...
12.
roma mitolojisinde en büyük tanrının ismi..

müşteri ve erendiz diye de isimlendirilir..

gezegen olarak da epey büyük, ama öyle böyle değil.. hani birine rastlarsınız 'vay birader, dünya küçük!' dersiniz ya, sıkıysa jüpiter için deyin..

devamını gör...
13.
soğuk savaş yıllarında, abd'nin en tehlikeli nükleer başlıklı füze grubunun adıdır. bu füzlerden, incirlik üssü'ne de yerleştirilmiş olup, günümüzde burada bunlardan mı vardır yoksa yeni nesil füzeler mi yerleştirilmiştir muammadır.


ayrıca, ikinci dünya savaşı sırasında, 1944 yılında müttefiklerin norveç'i işgal için tasarladıkları harekatın kod adıdır.
devamını gör...
teleskop ile gözlemleme şansına eriştiğim gezegendir. ağustos sonu (ramazan sonu) güney istikametinde parlaklığı net belli olmaktaydı. hayret verici güzellikte, kendisi ile beraber uyduları da görülebiliyordu.
devamını gör...
aslında bildiğimiz gibi bir gezegen değildir. dev bir gaz kütlesidir. 63 adet uydusu vardır. bizler daha çok, io, europa, callisto ve ganymed'i biliriz bunlardan. jüpiter üzerinde, güneş sisteminin en büyük fırtınası, yaklaşık 200 yıldır sürmektedir. dünya kadar bir alanı kaplayan bu fırtına, jüpiter görüntü ya da resimlerinde gördüğümüz, göze benzeyen şekildir. dört büyük uydusunun herbirinde birbirinden farklı klimatolojik, jeolojik vb. özellikler tespit edilmiştir.
devamını gör...
kızıl nokta diye bildiğimiz fırtına 300 ila 350 yıldır sürüyor,
neden kırmızı renklidir bilmiyoruz, içine 4tane dünya sığabileek büyüklüktedir,

jüpiterin manyetosferi güneş sistemdeki en büyük şeydir, jüpiterin manyetik alanını çıplak gözle görebilseydik gökyüzünde ay kadar büyük görünürdü.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar