kabak tatlısı

yılbaşı tatlısı olarak da bilinir. ancak, "ne diyorsun sen kardeşim?" nidalarına, müslümanların yılbaşı gecesi yaptıkları tatlı diye karşılık verilmesi halinde ortada bir sorun olmayacaktır. öyle ki;
ermeniler ve türkler bitişik evlerde yaşadıklarında, yılbaşı gecesi için yapılan hazırlıklarda, ermenilerin evlerinden pişmiş hindi, müslüman türklerin evlerinden ise hindi kokusuna üstün gelmek için kabak tatlısı kokusu duyulurmuş.
devamını gör...
canım anamın çok güzel yaptığı bu nedenlede benim en çok sevdiğim tatlılar arasında yerini almış tatlı. üstüne tat katması için ufalanmış fındık serpiştirilirse dadından yinmez. *
devamını gör...
bal kabağı ile fırında pişirilmek süreti ile yapılan üzerine ceviz,fındık vaye hindistan cevisi dökülebilen özellikle karadeniz bölgesinde fazlasi ile hastası olan efsane tatlı.
devamını gör...
birazdan yiyeceğim bakalım nasıl olmuş.

tarifini de vereyim de yapanlar olursa belki yardımım dokunur.

şimdi kabağı 2-3 parmak kalınlığında kestikten sonra geniş bir tencereye diziyorsunuz. su kullanmıyorsunuz.

2 kg kabağa yaklaşık 4 bardak şeker gidiyor.

şekeri üzerine serpip orta ateşte 15 dakika pişiriyorsunuz. sonra kapağını açıyorsunuz. 15 dakika da kapağı açık şekilde kaynıyor. sonra tekrar kapağı kapatıp 15 dakika daha pişirdikten sonra tatlımızı dinlenmeye bırakıyoruz.

soğuduktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

üzerine ceviz ya da hindistan cevizi de serpebilirsiniz.

afiyet olsun.
devamını gör...
bu tatlı özelinde annemim spesyellerinden birini açıklıyorum;
şimdi efendim bildiğimiz yöntemlerle kabak tatlısı yapıldıktan sonra sıcakken bir kaşık yardımıyla püre kıvamında ezilir. bir tepsiye iyice kırılmış petibör bisküviler tepsinin tabanını kaplayacak şekilde yayılır. üzerine püre halindeki kabak tatlısı yayılır. bunun üzerine de bir köşede hazırladığınız krem şanti güzelce yayılır. en son ufalanmış ceviz ekilir ve bir kaç saat buzdolabında bekletildikten sonra afiyetle yenilir. yedikten sonra beni anacağınızdan %99.9 eminim. afiyet olsun.
devamını gör...
yiyemiyorum a dostlar. kendimi zorladığım halde meyve ve sebzelerden yapılan tatlı kısmını yiyemiyorum. aynı şey ayva ve incir tatlıları için de geçerli maalesef.

hamurdan müteşekkil hiç bir tatlıya yok demem o ayrı tabii...
devamını gör...
hatay yöresinde beyaz kış kabağı ile yapılan, yapımında kireçli su kullanıldığı için kıtır kıtır olan, yiyenin aşık olduktan sonra oturup en az bir kilo daha yediği güzel tatlı. bu tatlıyı hatay yöresinde yemeyenler kabak tatlısı yedim demesin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar