kabe

sözlükte "küp" anlamına gelen kabe, mekke de mescid-i haram denilen cami i şerifin ortasında yaklaşık 13 m. yüksekliğinde, 11-12 m. eninde taştan yapılmış dört köşe bir binadır.

kabe, her sene, üzerinde hac ayetlerinin yazılı olduğu siyah ipek örtü ile örtülür.
devamını gör...
eminim altın oran terimini hepiniz duymuşsunuzdur.. kabenin koordinatlarına bakıldığında nerden bakarsan bak (enlem olarak, boylam olarak) kabe altın orana sahiptir.. böyle bir video vardı facebook'ta dolaşan çok güzeldi bulun izleyin..

hatta alın size link len
devamını gör...
kabe'nin kısaca tarihi
ilk olarak hz adem'in Allah'a ibadet etmek amacıyla Allah'ın emriyle inşa ettiği bilinen bu kübik formdaki yapı aradan geçen uzun dönemler sonrasında toprak altında kalır, kaybolur. sonradan hz ibrahim ile oğlu hz ismail, onun ilk yapıldığı yeri tespit ederek Allah'ın emri ile kabe'yi temellerinden yeniden yükseltirler. (bu arada daha önceden hz. ibrahim, eşi hacer'i daha küçükken oğlu ismail'le beraber günümüzde mekke'nin bulunduğu mevkiye bırakmıştı. hacer kaybettiği oğlu ismail'i ararken bulunan zemzem suyunun da etkisi ile zamanla yemen-kuzey arabistan arası ticaret kervanları bu bölgeden geçmeye başlar ve bir şehir doğar: mekke...)

kabe'nin de yapılması ile bu mevki önem kazanır. o dönemin insanları tıpkı şu an yapıldığı gibi Allah'ın emrettiği, hz ibrahim'in ilk uyguladığı şekilde yani kabe etrafında tavaf ederek ibadet ederlerdi; ama zamanla bu ibadet şekli dejenereye uğradı. arabistanın çeşitli bölgelerinden gelen hacılar, bu bölgeden aldıkları taş vb. parçaları yanında götürüp memleketlerine ulaştıklarında onlara çok fazla anlamlar yükleyip zamanla onların çevrelerinde ibadet etmeye başladılar. sonra bu derin anlam yüklenen taşlar ve başka önem verilen taş vb şeyler mekke'ye getirildi. işte putlara tapma inancı bu şekilde doğdu. zamanla kabe'nin içi ve dışı putlala doldu. çoğu kişi bilmez: müşrikler Allah'a inanırlar; ama bununla birlikte aracı, yardımcı ilahlara yani putlara da inanırlar. yani islami açıdan en büyü günahı işlerler: şirk (allah'a ortak koşma, Allah'la beraber başka ilahlar olduğuna inanma)

hz. ismail'den 20 ata (yani torun) sonrası hz. muhammed'in dedesi abdulmuttalip vardır, yani peygamberimizin soyu hz. ibrahim'e dayanmaktadır. (peki soy bilgileri nasıl bilinebiliyor? araplar soy, aile bağları gibi şeylere büyük önem verir ve kayıtlarını tutarlar.) işte bu uzun zaman zafrında bahsettiğimiz hac ibadetinde ve Allah inancında böyle büyük bir sapma meydana geliyor. itikatın sarsılması ile birlikte ahlaksız davranışlar artıyor, adaletsizlik hüküm sürmeye başlıyor. insanlığın ilahi emre en çok ihtiyaç duyduğu bir ortam meydana geliyor: cahiliyye dönemi. işte böyle bir ortamda Allah sonsuz merhametinin bir sonucu olarak nebisini insanları tekrar doğru yola çevirmek için gönderiyor.

hz. muhammed'in, 610 yılında (ramazan, kadir gecesi'nde) hira mağarası'nda alak suresi'nin ilk beş ayetini alarak başladığı zorlu peygamberlik süreci, 22 yıl sonra müslümanların önceden hicret etmek zorunda kaldıkları mekke'yi fethetmesiye sona yaklaşır. kabe ve çevresi putlarda temizlenerek ilk haline çevrilir. o zamandan günümüze kadar da tıpkı hz ibrahim'in öğrettiği gibi hac ibadeti yapılmakta ve kıyamete kadar da yapılmaya devam edecektir.
devamını gör...
sadece bulunduğu yerde değil, üzerinde de sonsuza kadar nur bulunan, hac zamanı müslümanlar tavaf ederken meleklerin de üzerindeki nur (veya ışın nasıl anlamak istenirse) etrafında döndüğü mübarek yer. dünyanın merkezi.
devamını gör...
kâbe'nin fiziksel özellikleri ve konumu
*kâbe'nin geniş duvar yapısı kabaca bir küp biçimindedir.
*duvarlarında kullanılan taşlar mekke tepelerindeki granit taşlardır.
*tavanı ahşaptandır.
*kâbe, kuzeydoğu duvarı 12.63; kuzeybatı duvarı 11.03; güneybatı duvarı 13.10; güneydoğu duvarı 11.22 ve yüksekliği 13 m olan 145 mâ² alan üzerine *kurulmuştur.
*üzeri altın işlemeli hat yazıları bulunan siyah bir örtü (sitâre) ile örtülüdür. örtüsü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.
*kâbe'nin köşeleri yaklaşık olarak dört ana yönü gösterir. köşelerden her birinin ayrı ismi vardır. doğu köşesine "hacer-i esved" veya "åžarki", kuzey köşesine "ırakã®", batı köşesine "åžâmã®" ve güney köşesine de "yemânã®" denir.
*kâbe'nin yapısı sade fakat heybetlidir. üzerindeki örtü ipekli bir kumaştan dokunmuş olup, üzerine kelime-i åžehadet işlenmiş, çatıya yakın kısmında çevresine altın işlemeli bir şerit geçirilmiş; kemer biçiminde olan bu şeritte de kur'an ayetleri işlenmiştir.

mescid-i haram: kâbeâ’nin de içinde bulunduğu alanı çevreleyen büyük mescide â“mescid-i haram┠denilmektedir. "hürmetli mescid" anlamına gelen bu ifade kur'an'da 16 ayette yer almaktadır.

mescid-i haramâ’ın doğu köşesine işaret taşı olarak farklı renk ve özelliğe sahip olan siyah taş demek olan â”hacer-ül esved┠yerleştirilmiş ve gümüş bir çerçeveyle çevrilmiştir. bu taşın hz. ibrahimâ’den günümüze kadar gelen bir hatıra olduğu kabul edilir. bu nedenle de tüm müslümanlar için çok değerlidir.

kâbe, hz. ibrahim ve hz. ismailâ’den sonra birçok değişikliklere maruz kalmıştır. çeşitli dönemlerde kısmen ya da bütünüyle yeniden inşa edilmiş ve günümüzdeki haline ulaşmıştır. åžu anda kâbe, mescid-i haram ile birlikte toplam 361.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

kâbe'nin tüm müslümanları bir araya getirici özelliği, milyonlarca kişinin bu kutsal mekanda aynı amaç için kaynaşıp bütünleşmesi, batı toplumlarının da büyük ilgisini çekmektedir. bu bütünleşme birçok insanın islam ahlakına ilgi duymasına, kimilerinin de islam'ı tanımak isteyip ardından da müslüman olmasına vesile olmaktadır.
(bu bölüm vikipedi'den alıntıdır)
devamını gör...
Allah ın yeryüzündeki evi manasına gelen "beytullah" ismiyle de anılır.
görüntüsü dahi yürekleri hoplatmaya ve kalpleri aşkla vurmaya kafidir.
her müslümana Allah ın gidip hac etmeyi ve görmeyi nasip etmesini dilediğim, dua ettiğim kutsal mekanın başrol oyuncusudur.
manası büyüktür. izahatına kelimeler kafi değildir.
devamını gör...
arap lisanında küp manasına gelir. hakikaten de bu şekildedir. kuran-ı kerimde emin belde olarak adlandırılan mekke şehrinde bulunur. insanlığın en eski yapısı, yani beyt-i atiktir. nuh tufanından sonra hz.ibrahim ve oğlu hz. ismail tarafından tekrar inşa edilmiş, her devir çok kıymet verilmiş ve beytullah, yani Allahâ’ın evi olarak bilinmiştir. hz muhammed (sav)bir ikindi namazı sırasında ilk kıble olan mescid-i aksadan kabe yönüne Allahın izni ile yönelmiş ve böylece tüm müslümanlar için kıble artık kabe oluvermiştir. günde beş vakit yöneldiğimiz ve ayrıca islamın üzerine bina edildiği beş temelden biri olan hac farizasını yerine getirilebilmek için etrafında yedi kez döndüğümüz mekandır.

tarih boyunca taşıdığı önem hasebiyle fil vakasına tanıklık etmiş, ebrehe abdulmuttalipden kabeâ’yi korumasını beklediğinde, abdulmuttalip â“oâ’nun sahibi Allahâ’tır ve şüphesiz o koruyacaktır┠cevabını vermiştir. ebabil kuşları biz müslümanların hayatına işte ta o zaman girmiştir.
kendisine necis olarak yaklaşmak haramdır. ve müşrikler de necistir diye yalnızca müslümanların mekanıdır.
bir diğer ismi ise beyt-ül haramdır. yani hürmete layık olan ev manasındadır. sınırlarından içeri ancak ihram haliyle girilebilir.

ve bir de, elbette, insanın gönlü kabe mesabesindedir.
devamını gör...
-yanındaki türk kalesi yıkılarak istanbul'daki en yüksek binalardan daha yüksek binalar dibine yapılmış bina.

-kralın sarayının altında kalmış bina, neyseki safa ve merve tepelerinin yapımı sırasında kralın sarayı yıkılacaktır.
-bir şehircilik faciasına söz konusu olduğu için içleri burkan mekan. derhal bulunduğu şehre kadir topbaş belediye başkanı yapılasıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar