kader kurbanı

genellikle hapishanedekiler için kullanılan bir söz.. adam öldürüp içeri giriyorsun, bu da sana kaderin oyunu (!) olduğundan ,kader kurbanı diyorlar..
devamını gör...
yaşamının belli bir bölümünü hapishanede geçirmek durumunda kalan insanları nitelemek için kullanılan ifade. kimse kendisine yarın ne olacağını bilemez. biz yine belirlenen çizgilerden yürümeye devam edelim ama gün olur "ben sana çizgiye basma demiştim!" diyebilir birileri. dünya zor.
devamını gör...
bazı insanların hayata dair sinir bozucu bir kabullenişle kendilerini nitelendirdikleri tamlama.

bayram vesilesiyle ankara'nın güzide semti çinçin'de vakit geçirmekteyim. geçen gün yanına gittiğim bir anneyle muhabbet ederken eşinin cezaevinde olduğunu öğrendim. nedenini sorduğumda eşinin kader kurbanı olduğunu söyledi. böyle bir cevap alınca insan kazayla adam yaralama, öldürme filan diye düşünür değil mi? genç anne hayatını ve eşiyle yaşadıklarını öyle kabullenmiş ve normalleştirmiş ki gözünde... eşi uyuşturucudan dolayı hüküm yemiş. bunu anlatırken "napalım buralarda böyle kazanılıyor hayat, bize de bu nasip olmuş, kaderde bu varmış." gibi şeyler söyledi. 21 yaşında genç bir kadın kendine bu hayatı nasıl reva görebilir, bunu nasıl kabullenebilir, düşünüyorum, zihnimde toparlayamıyorum. aslında kendisini bu yola adapte eden bir gencin hayatının merkezine koyduğu kader algısı ve paranın nasıl bir dinamik oluşturduğu konusunda da emin değilim. zor da olsa birden ele geçen standartın üzerindeki meblağlar ne kadar cazip değil mi? o yoksa kader kurbanıyız. varsa belirsiz.
devamını gör...
suçu Allah'a atmaktır, isyandır. dandik bir savunma mekanizmasıdır ayrıca. bu tipler bir baltaya sap olamaz. Allah'ın adaleti vardır, seni kader kurbanı yapıp başkasını şanslı yapmaz, yok öyle bir şey çıkar onu aklından.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar