kader

final sahnesinde bekir'in önünde biriken ekmek kırıntılarını toplarken;

"geçen gece çocuk hastaydı. ilacı bitmiş, almak için dışarı çıktım. sağa sola saldırıp nöbetçi eczane arıyoruz. birden durup dururken içim cız etti. bi baktım gene aynı karın ağrısı. öyle özlemişim ki seni. dönerken bi meyhane gördüm. bi tek içeri girdiğimi hatırlıyorum bi de rakıya yumulduğumu. arkasından
enaz dört cigaralık..sonra gözümü bir açtım karşıdan karlı dağlar geçiyor. bi daha açtım başımda bi çocuk:"kalk abi."diyor "karsa geldik."

otobüsten indim, yürümeye başladım. dedim, Allahım nerdeyim ben? burası neresi? sonra güç bela burayı buldum. kapının önünde durup düşündüm. dedim bekir, bu kapı ahiret kapısı. burası sırat köprüsü. bu sefer de geçersen bi daha geri dönemezsin. iyi düşün dedim. düşündüm, düşündüm..ama olmadı, dönemedim. sonra, bak oğlum dedim kendi kendime. yolu yok çekeceksin. isyan etmenin faydası yok, kaderin böyle. yol belli, eğ başını usul usul yürü şimdi.. "

repliğiyle gönüllere kazınan film.
devamını gör...
birçok islam aleminin kaderin varlığına inanmadığını cübbeli hocanın bir hutbesinde okudum. çok şaşırdım! bu kişilerin nasıl iman ettiklerine şaşırıyorum. çünkü insan kaderin varlığına inanmadan nasıl iman edebilir ki!
devamını gör...
bazılarının kafaları karıştıran inanç meselesi.
konusu geçtiğinde genelde
'ya madem Allah biliyor benim böyle yapacağımı iradem nerde, niye yaşıyorum vs vs'
tarzında sorular gelir.
aslında sorun zamandan ve fizikten bağımsız Allah ile, zamana ve fizik kurallarına bağlı insanın algılamasını karıştırmaktan gelmektedir.
devamını gör...
zeki demirkubuz un muhteşem eseri .. hayat bu denli gerçek anlatılamazdı sanırım..
hele o arada giren tarkovski nin stalker filminde kullandığı müziği yok mu .. sanırım tarkovski den etkilenmeler de var ..
devamını gör...
bir zamanlar, kavradığımı düşündüğüm konuydu kader. kavramıştım ve her şeye anlam verebiliyordum. işlerin nasıl işlediğini biliyordum. ama sonrasında gelen bazı olaylar, sorgulamaya sebep oldu. nedenler, nasıllar arttı beynimde. anlam veremez oldum birçok şeye. karışık olan konular azalsa da, aslında hala karışık kafam.
hem kişinin kendi iradesine inanıp hem de 'hayırlısı' demesi de çok kolay olamıyor çoğu kez. karma karışık bir konu, başı sonu belli olmayan. belki teslimiyetle çözülebilecek bir şey. belki de fazla düşünmemek gerek üzerine, sadece yaşamak yaşamak ve yaşamak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar