kadercilik

kesinlikle türkiye'nin en büyük problemlerinden biri.bu ülkenin cumhurbaşkanı hızlı tren facialarına,tuzla tersanesi kazalarına,insanların gözler önünde karlar altında ölmesine ''kader'' demesi bir şeylerin ters gittiğinin göstergesidir.
devamını gör...
insanın sonucundan korkmadan çalıştığı, elinden gelen her şeyi yaptıktan sonra sonuç istediği gibi olmasa dahi rıza göstermesini bildiği teslimiyet.
devamını gör...
her şeyin alın yazısına göre önceden belirlenmiş olduğuna, insanın bu önceden belirlenmiş olan alın yazısını değiştiremeyeceğine inanan dünya görüşü.
devamını gör...
kadercilik, determinizmle aynı olmamakla kalmaz, onunla tutarsızdır da. çünkü determinizm, geleceğin geçmiş tarafından şekillendiğini, geçmişin geleceği olduğu gibi şekillendirdiğimi söyler. fakat kadercilik, ya da en azından onun bazı yorumları, geleceğin, geçmiş ne olursa olsun, olacağı gibi olacağını söyler. o halde determinizm, geçmiş ve gelecek arasında nedensel bağlantılar öne sürerken, kadercilik onları reddeder.

devamını gör...
yaş geçtikçe insanın daha bi olası geldiği şey. insanın varoluşuna ait biraz bilimsel yazılar okuyunca ya da dinleyince “ben bu işin neresindeyim?” demeden alamıyoruz kendimizi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar