kadıköy

istanbul'un anadolu yakasında, deniz gören semtlerden biridir. eski adı kalkedon dur. istanbul'un fethinden sonra fatih sultan mehmet han, tarafından yönetmi istanbul kadısı hızır bey e verilmişŸtir. kadıköy isminide burdan almaktadır. içinde 21 adet mahalle bulunduran kadıköy'ün belediye başŸkanlığŸı görevini selami öztürk yapmaktadır.
devamını gör...
anadolu yakasının en önemli kültürel mekanlarından biridir. büyük bir kısmı kentsel sit alanıdır. istanbul' un artık iyice heterojenleşen kentsel yapısı içinde, hala homojen yapıda kalmayı başarabilmiş semtlerinden biridir.
kadıköy eski bir rum yerleşmesidir. osmanlı zamanında dışarı göç eden ecnebi halkın yerine, buraya gelen kişilerin büyük çoğunluğu anadolu' dan değil, osmanlı' nın rumeli tarafında yaşayan türk halkından oluşmaktadır. yani o zamanki kadıkoy halkının büyük çoğunluğunu osmanlının ilk burujuvaları oluşturmakta idi. bu sebeple osmanlı' nın izmir gibi yüzü batıya dönük yerlerinden biriydi.
tüm bu gerçeklerden yola çıkar ve bir tespit yaparsak, akp' nin burada oy alamamasının sebebini, buradaki halkın chp' yi çok sevmesine değil, akp' yi sevmemesine bağlayabiliriz.
devamını gör...
şu sıralar iskele ve rıhtım bölgesinde yoğun çevre düzenlemeleri yapılan ilçe. minibüsler eski et balık kurumu önündeki boş alana taşınıyor. karaköy iskelesinin karşısındaki otobüs durakları ise, minibüslerin olduğu yere taşınıyor. epey bir değişim olacak rıhtımda.
devamını gör...
ayak bastığım zaman beni bir hayli boğan bir manevi havası vardır. kurbağalıderesi meşhurdur. kalamış'ta bir tatlı huzur alındığı rivayet edilmiştir. chp'nin iktidar olması ile isminin hakimköy olacağı iddia edilmiştir. böyle bir yerdir işte.
devamını gör...
bir şeyler ya eksik ya da hep fazladır kadıköyâ´de. bir türlü olmamış, olamamıştır. bu yüzden ankaraâ´nın istanbulâ´a dönüşünü seven yahya kemal gibi, kadıköyâ´ün üsküdarâ´a giden yollarını severiz biz de..
devamını gör...
kadıköy, rivayete göre deliler köyüdür.

- hele bakın delilere, sarayburnuâ’nun güzellikleri dururken insan ne akılla orada yaşar?

deli, şimdi bakırköyâ’de olduğu gibi o zaman da kadıköyâ’de ahalinin psikolojisi yerli malı cihazlardan daha çok bozulmuş. sultan dahilikle delilik arasındaki ince çizginin varlığını bildiği için buraya bilgili insanlar anlamında kadıköy demiş.

uzağından da yakınından da kadı bilgeliği yok, kadının â“kâ”si bile yok, olsa olsa kadının kendisi var.
neden deli demişler, o gün bilmem ama bu gün de yerinde bir söz. sahilden içeri cam göbek koyun yanı başına beton yığını tiyatro (haldun dormen tiyatrosu) binasıyla yapılan doğa kıyımı kirlilik hangi deli olmayan estetik anlayışın ürünüdür?

fenerbahçe şükrü saraç stadı gibi sahilden 4 km uzakta beton yığını yapılsa kimin göz zevkini rahatsız ederdi?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar