kadın beyanı esastır

eğer kadın mevzulu bir mahkemeye düşerseniz karşılaşmanız muhtemel hede.

yerde ölmekte olan bir bayan görürsen dokunma ; ara ambulansı o kurtarsın.
devamını gör...
toplumumuzda tecavüze uğramak bir damga sayılırken bu yönde bir iftirada bulunmak pek mümkün değil en azından sağlıklı düşünebilen insanlar için. bu sebeple uygulamada iddia edildiği kadar sorun yaratmayacak ilke.
devamını gör...
düpedüz yalan!

"erkeklerinizden iki şahit tutun. eğer iki erkek bulunmazsa şahitlerden razı olacağınız bir erkek; biri unuttuğunda, şaşırdığında diğeri ona hatırlatacak iki kadın olabilir..."(bakara 282)

"(kocası, yusuf'un gömleğinin) arkadan yırtılmış olduğunu görünce, (kadına): «şüphesiz, dedi; bu, sizin tuzağınızdır. sizin tuzağınız gerçekten büyüktür." (yusuf 28)

devamını gör...
hemen herkes gibi ali ihsan'ın da yanlış anladığı prensip. kadının beyanının esas alınması, erkeğin kendisini mudafaa edemeyeceği (ve yargılama sonunda sırf kadının beyanına itibar edilerek cezalandırılacağı) anlamına gelmiyor.
devamını gör...
doğru beyan. 1000 erkeğin arasına bir alımlı kadın gönder. bütün erkekler o kadının ağzından çıkan şeyleri dinlerler. doğru değil mi ?

kadın ne derse dinlerim ben.
devamını gör...
böyle bir kanunun ne dinde ne de insanlıkta yeri olamaz.

Allah tek kadının şahitliğini bile kabul etmiyor.
neymiş, kadının beyanı esasmış!

ha bu cinsi latif yalan söyleyemiyor yani!

hadi ordan! hadi ordan!!!
devamını gör...
insanı ipe götürecek karar.. aile bakanımızın “delil olmadan şiddet mağduru kadının beyanını esas olduğunu” ifade etmiş.. şimdi bu ülkede erkek olmak mı, kadın olmak mı daha zor bilemedim bak!?
devamını gör...
"mağdurun beyanı esastır"dır aslında o ve cinsel suçlarda geçerlidir. bunun anlamı sanık a dedi mağdur b dedi kesin b doğru olarak alınır değil. taciz tecavüz gibi olayların kanıtlanması zor olduğundan konan bir istisna. hukuk düzeni burada normal insanların durduk yere bana tecavüz edildi demeyeceğine de güveniyor tabii. bununla beraber kötüye kullanılabilmesi de mümkün. burda artık karşı taraf öyle bir şeyin olmadığını ispatlayamıyorsa (misal mağdurun dediği saatte dediği yerde olmadığını kanıtlama gibi) neden o kişi tarafından iftiraya uğramış olabileceğini de (şantaj, itibarını zedeleme vs.) açıklayabilir. bunlar muhakkak dikkate alınacaktır.

böyle bir istisna olmasa, savcı gerçekten tecavüze uğramış bir kişinin makul bir şüpheye yetecek kanıtlar sunamaması sebebiyle dava açmayabilir. yahut dava açılsa kanıt yokluğundan bir sürü tecavüzcü beraat eder. çünkü bu suçlar genelde izbe bir yere kıstırmak suretiyle, şahitsiz, kamera görüntüsüz gerçekleşiyor. hele bi de aile içiyse şahitler olsa dahi gizlenebiliyor.

e ben de erkeğim bu huquq sırf kadınlara mı çalışıyo yaklaşımı doğru değil yani. ama bunun suistimal edilebileceği alengirli hallerden uzak durmak lazım. böyle düşününce islam'daki "halvet" kavramı baya anlamlılaşıyor. Allah zalim eline düşürmesin tabii hiçbir tedbir kar etmez bazı kumpaslarda.
devamını gör...
cinsel suçlarda kadının beyanı esas olmak zorundadır diyerek katıldığım beyan. hangi toplumda nasıl bir ülkede yaşadığımız ortadayken bir kadın hiç bir gerekçe ile buna maruz kalmadan böyle bir şey söyleyemez. ailesi arkadaşları sosyal çevresi tanıdığı tanımadığı pek çok insanın ne düşüneceğini bile bile bunu söylüyorsa bu doğrudur çünkü erkek tarafı bunu unutabilir zamanla geçer ama kadın bu olayı bir ömür üstünde yük gibi taşır bunu taşımak da öyle kolay değildir. her gün yüzün üzerinde kadının şiddette maruz kaldığı ve kadın cinayetlerinin rekor üzerine rekor kırdığı bir ortamda taciz ve cinsel istismara uğrasa bile susan binlerce kadın var sırf bununla yüzleşmemek için yani böyle bir ortamda kadının beyanını esas almak yapılabilecek en doğru karar.
devamını gör...
garı milletinin her sözü yalan olduğundan kötü bir uygulama imiş.

evet beyler haklısınız. bir gün -asla olmamasını dilerim ama- bir yakınınızın başına bir şey gelir de ispat etme durumu olmazsa o zaman da yalancısın sen gadınnn sus dersiniz artık...
devamını gör...
erkek beyanlarından da anlaşıldığı gibi, doğru önermedir. ama bunu bir erkeğe anlatırken tersten anlatılmalı ki, mantık kurabilsin. e malum algıda yavaşlık sorunu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar