kadın hangi şartlarda dövülmelidir sorunsalı

#sosyal  #yaşam 

kadın dövülmez diye bir kaide yok. islam sınırı koymuş.

gerektiğinde dövülür. bunun üzerine tartışmak bile yersizdir.

açık söyleyeyim günümzde kadınların dayak yemesinin en büyük nedeni kadınlardır.

sözde iş hayatına atılmaları vesaire dillerrin uzamasına sebeb olmuştur.

ez cümle islam kadını hangi şartlarda dövmeli belirtmiştir.

o şartlar sağlanırsa fazla canını yakmadan dövülebilir.

şunuda belirteyim aslolan dövmemektir. hata yapsa bile uygun dille uyarmaktır.

benim bunu yazmamdaki amaç, farklı. yani hiç vurulmaz diye bi kaide yok.

onu anlatmaya çalışıyorum.

mesela deselerki kadınkoasından boşanabili mi? birileri bunu tartışmaya açsa ben derim ki, evet boşanabilir. şartları vardır. eğer şartlar uyuyorsa kadının hakkı eliden alınamaz. tartışılamaz.

kastım bu yönde.

umarım anlatabiliyorumdur.
devamını gör...
12 şartı vardır...
altısı içinden,
altısı dışından.
fesubhanallah ya.
devamını gör...
hiç tartışılacak mevzu değil. sorunsalı tanımam ama böyle bir soruyu aklından geçirecek kimsedir sorunun kendisi. o konuşulsun. belki aklı selim biri çıkar da hayırlı bir kelam eder de ıslah oluruz.
devamını gör...
her şartta dövülebilir. burada kollektif kadın birliğini temsil edecek değilim. yarası olan gocunsun.
devamını gör...
dünden başlayan furya bugünde devam ediyor. ağzında geveleyip duracağına karımı döverim ben diyen mert , delikanlı klavye mücahitleri aranıyor ama beyhude. dövülmeli mi , dövülmemeli, sevmeli sevilmemeli mi. bence şöyle kadına el kalkmalı diyen aslanların en sevdiği kadınlar , kızlar , kız kardeşleri şöyle bir güzel dayak yesin , hastanelik olsunlar. bak paşam sonra buraya nasıl kuzu kuzu kadına kalkan eller kırılsın yazarsın!

hangi sart da dövülmeli sorunsalı ? bence senin yasaman sorun.
devamını gör...
şartlar olgunlaşınca mutlaka dövülecek yani(!)

hiç dövmemeyi düşünseniz çok değerli fikir erbabı, sözlük yazarı, entel magandalar. *
devamını gör...
dövülebileceğini kabul ettik bu da ikinci level mi?

böyle bir girişimi makul kılabilecek tek durum fiili aldatmadır bana göre. ancak böyle bir durum hasıl olduktan sonra dövmek neye yarar. daha temiz bir yöntem denenmeli

(bkz: boşanma)
devamını gör...
kadın dövülürmü mal!. bir sözleşme -formel veya informel farketmez- düşünün anlaşamayınca yollarınız ayrılır. bu soru bile kişinin zihniyetini okutur. evlilik niye var sen niye varsın. sen nesin o ne. dövülecek metamı. kadına değer verilmiyen bir medeniyet asla tasavvur edilemez. islamda medeniyet oluşumları ila teşekkül bulduğuna göre bu durumda senin iyi bir müslüman olma şansın yoktur. suudi arabistanın kişi başına düşen geliri zilyon dolar olsa medeniyet olabilirmi.
farkında olmadan dövme işleri olmuştur zatımızın gerci. *)
devamını gör...
“allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın `ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.”(nisa 34)
dövün derken de açıklamasını veriyor. ''sadece kaba etine üç defa vurabilirsiniz'' diye tabi bu inananlar için geçerli. her neyse okuyun öğrenin! hangi şartı curtu varmış bilgilenin. rahman ne diyor! neye işaret ediyor! belli ki bazı bünyeler anlamakta güçlük çekiyor. yok kadının dili uzadı. yok çalıştı, çalışmadı vs. bu gibi hallerde kadın dövülmelidir diye abuk bir cümle geçmiyor ayetlerde. herkes kafasına göre yorumluyor cahilliğine kılıf arıyor bunu da ayetler üzerinden yapıyor ne acı.

(bkz: temcit pilavı)
devamını gör...
kocası tarafından dövülen kadınlar judo, karate, tekvando kurslarına gitse. kocası bir tokat vuruyorsa, o da iki tokatla karşılık verse. dövme haksız yere yapılan fiili bir saldırıdır ve suçtur. bu saldırıya karşı nefsi müdafaa meşrudur. hatta müdafaa etmeme ayrı bir suçtur denebilir. (fethullah gülen)

fethullah gülenin fetvasını hatırlatırım. gerci onun fetvasını kabul etmiyoruz diyen bir hayliler olacaktır. bu görüş ve fetva önemli bir düşünce sıçramasıdır. keşfedilmeyi bekleyen gelişim genidir. peygamberimizin birlmem kaç kadınından kaçını dövdüğünü bilen varsa beri gelsin!.
devamını gör...
ilk başta şunun altını çizerek söyleyim kadına şiddete karşıyım, suçsuz günahsız yere karısını döven adam şeref ve haysiyet yoksunudur gözümde.

biriniz şartları adam gibi saysa da öğrensek. işi feministliğe vurmayın bayan arkadaşlar kadın dövülsün demiyor adam orda. nerde lan bu sözlüğün ilahiyatçıları!!!11!
devamını gör...
--- alıntı ---
sizin kadinlar üzerindeki hakkinizi; yataginizi hic

kimseye cignetmemeleri, hoslanmadiginiz kimseleri izininiz olmadikca evlerinize almamalaridir. eger

gelmesine müsade etmediginiz bir kimseyi evinize alirlarsa, Allah, size onlarin yataklarinda yalniz

burakmaniza ve daha olmasza hafifce dövüp sakindirmaniza izin vermistir. kadinlarin da sizin üzerinizdeki

haklari, mesru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.
--- alıntı ---


veda hutbesi net ortada. bunun üzerine tartışmak insanı dinden çıkarır. sözde 21 yüzyılın ağzıyla konuşuyorsunuz.

zevk için kadın dövülür asla demiyorum. hükmü vardır, şartlar olgunlaşırsa korkutmak adına dövülür diyorum. yunan filozofları gibi mantığı tersten işletip demogoji yapıyorsunuz.

gerek yok arkadaşlar böyle şeylere. iğneli laflara. ben nacizane hükmü söyledim. yorum bile gerektirmeyecek kadar açık bir hükmü.

gayri bu konu hakkında yazacağım bir şey yok.
devamını gör...
aşağıdaki tanım türk kadınının %80ini kaplamaktadır, kalan %20 den özür dilerim. okuyan herkes te kendini %20 de sanmasın. gülerim

kadın dövülür
niye
bu memleketin kadını kezban da ondan
sen kendini savunmayı öğrenme sonra git kocandan dayak ye.
bunu yeni nesiller için diyorum
kaç kız arkadaşıma dedim. gel aikido öğreteyim güçlü kuvvetli olmana da gerek yok.
ay nabıcam ben onu... ne bileyim? katla çehizine koyarsın.
bunu diyenlerden 2-3 koca dayağı yemiştir her biri de abi dayağı yiyen kişilerdi, zaten o teklifin sebebi de buydu.
ha dünden bugüne kendini savunamayacak durumdadır. ayrı... ama günümüzde herşeyi öğrenmek çok daha basit ve kolay.

gelinen noktada.
kimse kusura bakmasın islami açıdan kadına ve çocuğuna şiddet gösterebilmenin belli şartlar altında müsaadesi var
gösterilebilen şiddetin de belli bir sınırı var.
burada 3 beş malak/kezban'ın gönlü kırılmasın diye ne sünnetullah'a ne de Allah'ın şeriat'ına leke sürmem. var mı kardeşim var!
ama bunun adı dövmek değil. dövmek dediğiniz başlı başına linç eylemidir.
bunun islamda yeri yoktur.
zaten islamda " kafaya ve hayati organların bulunduğu bölgelere nefs-i müdaafa haricinde vurmak haramdır"
islam kadına ve yeri geldiğinde çocuğa ufak ikazlar noktasında şiddeti emir değil müsaade etmiştir.

buna giden yolda ise aylar- yıllar süren süreç söz konusudur.
sizin eşiniz namaz kılmasa uyarsanız, daha sert uyarsanız en son daha da sert uyarsanız en son yatağınızı ayırsanız...

ancak o zaman o kadına artık 1 fiske vurabilme hakkına sahipsin. ona da kezbancanlar kusura bakmasınlar! o erkek sizin kılmadığınız namazın yükünü sırtlanıyor. sizin ettiğiniz haramın vebalini yükleniyor. öyle kolay değil bu işler...

bizim kızlar kezban diyorum. daha da dicem.
eğitim görsün diye ilahiyata verdiğin enaniyete bulanmış daha da kezban geliyorsa. sen ilim etsin diye yüzünü görmemeyi göze alacağın yurda verdiğin, ilim irfan ocağına verdiğin, ilahiyat fakültesine gönderdiğin, maddi manevi eziyetini çektiğin kızın geldiğinde kabuğunu beğenmeyen civciv oluyorsa... yani ilim edip tevazu alması gereken bile azıp insanlık dışı bir enaniyet ile geliyorsa...

onun eğittiği bayan toplumu imam - cemaat ilişkisinde aynı enaniyet ve kezbanlıkta tavan ise

bu kadınlar dövülmez abicim başka şey edilir de ben burda söylemeyim...

he kadın düşmanıyım ben. siz söylemeden itiraf edeyim nefsiniz rahatlasın.

Allah'tan anam - kardeşim - *müstakbel eşim böyle değil...

yoksa kadın dediğin dövülmez. gebertsen doyamazsın... o derece beyinsiz olduklarının farkında bile değiller ya... o yüzden doyamazsın. zira ölürken bile eksikliğinin farkına varamayan bir yaratık.
devamını gör...
hakikati mi arıyoruz şimdi? hakikat nerede nasıl dile getirilir, hakikati dile getirmenin bir zamanı var mıdır, hangi konularda espri yapılabilir, birilerinin kalbini kırar mıyım... bunlar düşünülse keşke. belki şu başlığı sol framede görmek bile canını yakıyor bazılarımızın, altının başlığa itiraz eden entrilerle dolu olduğunu bildiğimiz halde...
hani tebliğ gibi çok temel ve zor bir mevzuda bir sıralama vardır, karşındaki islamdan nefret ediyor/korkuyorsa önce bu nefreti kırmaya çalışırsın; daha yakınsa hidayet bulsun diye çabalarsın, dua edersin; müslümansa ama namaz kılmıyorsa kılsın diye çabalarsın... karşına çıkan ilk alkolik eğlenceye düşkün tipe "alkol yok, kadın yok(zina yoku bu şekilde algılıyorlar) vs" diye tebliğ edilmez. islam nedir sorusuna 'tek bir Allah'a iman' ile başlayan cevaplar verirsin, sakın faiz yeme, açık dolaşma ile başlayan değil! evet veda hutbesini biliyoruz, ilgili ayeti de. manalarını/tefsirlerini şahsen çok ayrıntılı bilmesem de... belli şartlar altında belli bir dereceye kadar olanına müsaade vardır, evet biliyorum/biliyoruz bunu. siz de ne haldeyiz onu bir görseniz, söyleyeceğim lafla hakikati ortaya çıkarmış mı olurum, yoksa bu karmaşada daha çok canın yanmasından öteye gidememiş mi olurum... bunu bir tartsanız.

"türkiye’de 2002 ile 2011’in ilk altı ayı arasında resmî rakamlara göre tam 4 bin 410 kadın öldürüldü. katiller ya kocaları, ya babaları, ya çocukları ya da sevgilileri oldu kadınların. 2002’de 66 olan öldürülen kadın sayısı dile kolay, tam yüzde 1400’lük artışla 2009 yılında bin 126’ya yükseldi"

Allah'ın şeriatı elhamdülillah elbette başımız üstüne. ama biz şu haldeyken "hakikati dile getirme"leriniz can yakmaktan öteye gitmeyebilir. merak etmeyin, çok şükür bir durumun nefsime ağır gelmesi ile canımı yakması arasındaki farkı algılayabiliyorum. sizden de ricam Allah aşkına bir durun düşünün, canımız bu kadar yanarken sizin "hakikat arayışınız" fayda getirecek mi? bu başlık bizi aydınlatacak mı?
devamını gör...

çok özet geçecek olursak, sadece erkeğin öküz olma şartında kadın dövülebilir. onun haricinde daha uygar çözümler mevcut.


peygamber efendimiz "kadını eşek döver gibi dövüp günün sonunda da koynunuza almanız olacak şey midir" diye ümmetine sitem etmiştir. nisa suresi 34. ayette geçen dövme fiilinin anlamı hadislerle açılmıştır. bu noktada kadına yönelik şiddetin dönem şartlarına göre hafifletildiği görülür. kuran şiddeti emretmez, onu hafifletir ve kalıba sokar. peygamber efendimiz dövme fiilini açıklarken "kadının canını yakmayacak ve vücudunda hiçbir iz bırakmayacak şekilde bir tartaklamanın" esas olduğunu açıklamıştır ve ömründe hiçbir kadına vurmamış, asla şiddet ile cezalandırmamıştır. toplumda her insanın aynı seviyede olması beklenemez, kuran avam'a da hitap eder ve aşırılığı yasaklar. buradan kalkıp islam'da şiddeti öven bir yoruma ulaşan mealist zihniyet kendi pisliğinde boğulur..
devamını gör...
dövülebileceği bir yer var amaaaa söylemem, sözlük kapanır!
devamını gör...
islam'ın belirttiği şartlarda.*

uzattınız genşler bu meseleyi bazıları şeyini de çıkardı hadi dağılın artık bu başlıktan sıkılmadınız mı sahi.
devamını gör...
nşa da mi yoksa laboratuvar şartlarında mi önce buna karar verin dostlarım.
devamını gör...
asaf halet çelebi'nin mara diye bir şiiri var, bu başlığı her açtığımda o şiire gidiyor aklım. ne alakası var ise. ayrıca bite me, he!
devamını gör...
insanoğlu bulduğu en ufak bir tavize meyyaldir maalesef. vardır yokturdan çok neden islamın kolaylaştırmaya çalıştığı yerlerden bir taviz bulmaya çalışırız ondan daha çok zikredilen şöylesi makbul ve uygunduru görmemekte ısrar ederiz bilmem…

insanoğlu bunca islamda iyi, karşılıklı sevgi ve saygı ölçütleri sınırları varken neden tersi durumları araştırır bilemedim.

var olan iyiyi araştırıp ideali olmaya çalışmak varken neden aksi nefse kolay gelen şiddete meyilli konuların sınırını öğrenmek ister yani. ha 3 sikke haram ama 1 sikke vursan kafiyse eğer 1 sikke mi vuracaksin sonra mı kendini kontrol edeceksin anlamadım madem 1 sikkeden sonra kendini kontrol edebilecen en başından kontrol et de sonuç o yöne gitmesin. değil midir yani?

o yüzden bu başlığı anlayamamakta ısrar ediyor zihnim daha çok sevebilme sayabilme karşılıklı anlaşabilme şartlarının hepsini öğrendik araştırdık uyguladık da mı sonra hani sinirlendikte dövebilme ihtimalimize göre şartları bilmek istedik.

bir kere bir başkasına sinirlenirken necip fazılın hoş bir şiiri vardır her sinirlendiğimde aklıma düşer utanırım… rabbim akla getirmeye ve öfkeyi kontrol edebilenlerden eylesin bizleri inşallah. dörtlük şu şekilde;

‘’felah mı onda felah
silah mı onda silah
sende kim oluyorsun
asıl sabreden Allah!!
’’

şimdi düşünün rab ve biz nankör kullarını ve dahi israiloğullarını dünyadaki tüm şirk koşan o yaratılmışları yaşam tarzlarını, yaratıcı olarak, muhtaç ve aciz olmayan rab olarak sabreden kim! sabreden her gün sonunda okyanusların dağların ya rab insanoğlunu helak edelim mi diye sırayla sorduklarında hayır, onların içlerinde kurtuluşa erenler çıkacaktır diyerek sabreden yaratan…

düşünün bi biz kimiz haddimiz ne ki kime neye sinirleniyoruz sinirlenebiliyoruz da dövebiliyoruz. hak eden kadınlar var diyenler düşünsünler bi, kadın değil hiçbir insanoğlu öyle bir muamele görmemeli, şiddet görmemeli…

ki evlilikte eşler birbirinden razı olması şartıyla kendilerine cennet müjdelenmiştir. eşin senin sınavındır. e işte o yüzden önemlidir bu kadar evlilik seni cennet yoluna taşıyabilecek mi sınavında neyle imtihan olacaksın gibi soruların cevabıdır eşin... o herkesin kolayca ''evet!'' dediği nikah törenindeki tek kelime var ya ne büyük bir yemindir düşündünüz mü hiç nelere karşı ne yapabileceğine yemin etmiş oluyorsun sen onunla kuranda geçen 3 büyük yeminden biridir diye biliyorum.

hal böyleyken neden eşlerin birbirinden razı olma durumları tartışılmaz da boşanıldığında o yemin bozulduğu için yerin göğün inlediği ifade edilen hoş olmayan bir durum olarak boşanabilme şartları tartışılır.

bizim amacımız belli değil mi cennet için hangisini yapabilirizi mi sorgulamalıyız yoksa cehenneme gitmemek için ne yapmak kafidiri mi… *
devamını gör...
başlık ya yanlış ifade edilmiş ya da açan kişi yanlış bilgilendirilmiş .islamda dayak varsa bile bu kocanın karısını, babanın kızını- çocuğunu vs. 'dövebileceği' şeklinde değildir. yaşanılan devlet altındaki adalet sisteminin getirdiği ceza ne ise o uygulanır ama o 'devlet' tarafından..yoksa bir koca- baba kimdir ki dövmek için yeter şartı belirleyebilecek!
devamını gör...
cogiyilere bakınırken rastlaştığım konu. başlığı açan kişi ise yine mi pilav dedirten cinsten.
devamını gör...
doğru islam doktrini itibariyle kadının darb edilmesine izin vermiştir ancak bunun ölçüleri ve koşulları vardır. en önemli koşulu, bu eylemin terbiyevi eğitim kabilinden yapılması zorunluluğu. kimse nefsani sebeplerle, eşine hıncından gidip karısını dövemez. ayrıca kadına şiddetin bu kadar çok olduğu ve kadınların erkekler, daha doğrusu erkeklik ideolojisi, tarafından ezildiği ülkemizde sorunsal hangi şartlarda dövülmelidir değil hangi şartlar dövülmesini alıkoyar olmalıdır. adam alkol alıyor gidip karısını dövüyor bunu da kadın hakettiye ve islam onay verdiye çekiyor bazı haysiyetsizler. bunlarla nasıl iletişim kurabilirsin ki?
devamını gör...
"hiçbir şartta" şeklinde cevaplanması gerekmekte olan sorunsaldır.
devamını gör...
oda sıcaklığında, diye bir şeettirdim ama direkten döndü.

neyse başlığı tanımlayalım: sorunsal değildir. islamda muğlak hiç bir şey yoktur. her şey nettir. mezhep farklılıkları muğlaklık değil, farklı meşrepler için rahmettir. neyse, demem o ki islam alimleri "kadın dövme" mevzusunu değerlendirmiş sınırlarını çizmiştir zaten. ilgilenenler, karım dövülme kıvamına geldi mi acaba diye merak edenler bağlı bulundukları mezhep imamlıklarınca dilekçeyle talep etmeleri halinde bilgilendirileceklerdir. bilgilerinize arz ederim.
devamını gör...
kıyamam ben size mümin erkek kardeşlerim, yahu bunca işin gücün arasında bir de hangi şartlarda dövelim şu avratları diye düşünüyorsunuz, yazık size ne çok derdiniz var yahu. bu kadar sorun etmeyin bence, dövmek için şart aramayın, aklınıza geldikçe, canınız istedikçe dövün. dövün yani avratları niye belli şartlara bağlayıp kendinizi kısıtlıyorsunuz ki, asın avradı oturma odasının tavanına sallansın kum torbası gibi, yumruğunuza guvvat hadi baaağalıım.

tanım: çözüm bulduğum sorunsal. artık sorun değil, dağılabilirsiniz gardaşlar. yukarıda yazdığım reçeteyi uygulayın. tamam kib bye aeo.
devamını gör...
ciddi ciddi kadın dövmenin sınırı var deyip bu işi dinle meşrulaştıran kişilerin olması ayrı garip. hayvanlara eziyeti dayağı yasaklayan bir dinde sizce insana eşrefi mahlukata tokat atılması mümkün mü? olmayan sorunsaldır.
devamını gör...
- utanmıyor musun bu şartlarda karını dövmeye?
- nesi varmış komserim.
- ulan bi de soruyor. her yer leş gibi. çöp kovasının kapağı yok. her yer kir pas içinde. tezgahın üzerinde böcekler geziniyor. burda fare bile vardır. bu şartlarda karını dövemezsin. burayı mühürlüyoruz.
devamını gör...
nisa 34 ayeti ile sorunsal olmaktan çıkmıştır.

"allah'ın kimini kimine üstün kılmasından ötürü ve erkeklerin, mallarından sarfetmelerinden dolayı erkekler kadınlar üzerine hakimdirler. iyi kadınlar, gönülden boyun eğenler ve Allah'ın korunmasını emrettiğini, kocasının bulunmadığı zaman da koruyanlardır. serkeşlik etmelerinden endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklarında onları yalnız bırakın, nihayet dövün. size itaat ediyorlarsa aleyhlerine yol aramayın. doğrusu Allah yüce'dir, büyük'tür."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar