kadın vs bayan sorunsalı

"bayan değil kadın" diyenlerin sorunu. ciddi ciddi anlamıyorum, bayan kelimesinin neyinden irrite oluyorlar?
"avrad değil kadın" deseler tamam da, bay ve bayan işte. nesi var bunun?
devamını gör...
hanım veya hanımefendi tabirleriyle çözülen sorunsaldır. misal: 'sizi bir bayan soruyor...' değil, 'sizi bir hanımefendi soruyor...'
misal: 'karımla on yıldır evliyim' değil, 'hanımım on senedir kıymetli zevcemdir' gibi. hem kadınlığını setretmiş oluyorsun, hem kelimelerin bir saygı ve hürmet ifadesine bürünüyor.
devamını gör...
saygiderlik ile alakası olmayan tabirler.

bayan ve kadın her ikisi de kullanımda olan kelimeler. ama kadın daha çok tercih ediliyor. zira bayan bay dan türeme olarak algılanıyor ve kimi çevrelerce hoş karşılanmıyor. ayrıca bayan ve bay beraber kullanılması gereken bir ikili iken genel kullanımda bayan erkek deniyor. yanı aslında kelime grubu olarak kadın erkek bir grup iken bay bayan ayrı bir gruptur. ve misal birine bay diyecekseniz karşı cinsine kadın denmesi gerek ama bu genelde bay dan türemiş kadın ile erkeği beraber kullanma yine birilerince sevilmiyor.

yukarıdaki iki ayrımdan ilki mantıklı ikincisi ile ilgili pek bir taraf tutamıyorum. lakin su var. toplumda bayan genelde aşağılama veya otekilestirme gibi kullanılıyor. en azından ben irite oluyorum. ama kadın daha ağır ve hüküm vermek, kendi adına konuşmak gibi çağrışımları olduğu için tercihen bunu kullanmak daha iyi olur gibime geliyor.

devamını gör...
aslında olmayan sorunsaldır. biz bayan kelimesini yanlış yerde kullandığımız için kendimiz çıkarırız bu sorunsalı . bayan bir seslenme kelimesidir. mesela " bayanlar,baylar" diye başlayan bir konuşmanın başında kullanılır hanımefendinin sonradan dilimize eklenmiş halidir. "bayan! çantanızı düşürdünüz" gibi örnekler vardır mesela. kadın kelimesi ise geneldir. bayan çantası denirse yanlış kullanım olur doğrusu kadın çantasıdır. tvde en sık duyduğumuz cümle "bir bayanla nasıl konuşacağını bilmiyor" doğrusu "bir kadınla nasıl konuşacağını bilmiyor"dur. bunu ben demiyorum tdk diyor.
devamını gör...
kadın kelimesi tamamen cinsiyet belirtirken, toplumumuzda kadın cinsiyet değil, dişinin cinsel öyküsünü belirtir hale geldi.
bu yüzden erkekler de alacağı tepkiden korkarak bayan kelimesine sığındı. lakin şimdi de feminist ablalar onlara saldırıyor. bu erkekler ne yapsın?

şahsen toplumumuzdaki kadın-kız ayrımını normal buluyorum. sonucta doğamız gereği bize bahşedilen bir şey var. kimseyi ilgilendirmediği halde kadınlardan cok erkekler bunun peşinden koşmuş. bundan ise hem suçsuz erkekler hem de aşağılanan kadınlar muzdarip.

bakalım bu tartışmaların sonu ne zaman gelecek...
devamını gör...
birine seslenirken daha önce seks yapıp yapmamasına göre hitap etmek çok saçma. ki bu durum sadece bize özel değiş başka ülkelerde de var.
devamını gör...
sanırım bayan kelimesi baymak fiilini anımsattığı için bazı feminist ablalarımızın rahatsızlığından ötürü kaynaklanan sorunsal. ha bana sorarsanız kadın daha kulağa hoş geliyor. anlamı daha dolduruyor.
devamını gör...
bayan hitap şeklidir, kadın ise cinsiyet ismidir. birine seslenirken kadın diyemezsiniz normal olarak bayan ya da hanımefendi dersiniz.
devamını gör...
ıki kelime tamamen aynı anlamı taşımadığından gereken durumlarda doğru olanı kullanılırsa sorun olmayacaktır.

örneğin; bir saniye bakar mısınız kadın
devamını gör...
kadın sensin kolay gelsin. Allah Allah ya. kadın bir kere kadıdan türemiştir anladın mı? kadı da erkektir. kadınlar erkekten turemez erkek kadından çıkar bir haddinizi bilin yhaaa!1!1

ana diyeceksiniz bize.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar