kadın

''anne'' olabilen üstün ırktır. hz. âdem'in kaburga kemiğinden yaratılan, iki cinsiyetten bedenen ve fıtraten zayıf yaradılışlı olandır. biyolojik olarak, xx kromozomuna sahiptir.

***tevrat'a göre, birey olarak var edilenlerin ilki feminist zihniyette olduğundan kısa sürede ilahi emirle imha edilmiştir. daha sonra adem aleyhisselam uyurken alınan bir kemiğin etle sarılması sonucu yaratılmış hz. havva'ya ise selam olsundur. asıl olan ise elbette o'dur.
devamını gör...
yaradilistan beri tum zamanlarin en tartismali, cetrefilli, sonu gelmeyen konusu.
ademâ´in havva olani.
ademâ´in dostu.
ademâ´in imtihani.
ademâ´in onsuz olamadigi.
devamını gör...
eğer anne olurlarsa, ayaklarının altı cennet olacak vazgeçilmezlerimiz, bacılarımız, kardeşlerimiz, onlar olmazsa dünya olmaz diyeceğimiz güzide varlıklar.
devamını gör...
bazı hanımların hakaret kabã»l ettikleri terim.

cinsiyettir efendim. neden korkulur bilmem. yok illâ ki kız diyeceksiniz.
kız dediğimiz cinsel ilişkiye girmemiş kadın değil midir? kavun musun be kadın ben nereden bileyim senin cinsel aktivitelerini? ergenliğini tamamlamışsan kadınsın işte. bitti!
devamını gör...
gücünü kendi karmaşasında tüketen. zerafeti zayıflığıyla harmanlanmış. yaratılışı kaburga kemiğinden olması pek manidar. esnek, kırılgan, kırıldığında acıtan.
devamını gör...
kalıp değil bir fikir...
elmas sorguçlu fakir;
açıkta sırrı bakir;
kadın...

çölde kaçan bir serap;
yönü kementli mihrap...
madeni som ıstırap;
kadın...

dipsiz hasrete tuzak;
en yakınken en uzak....
tadı zehrinde erzak;
kadın...

bir işaret, bir misal;
ayrılık remzi visal...
Allah'a yol bir timsal;
kadın...

necip fazıl kısakürek
devamını gör...
sürülmez sefa, çekilmez cefa
beklenmez vefa gibisin kadın
bilinmez hece, sonsuz işkence
sanki bilmece gibisin kadın

uzun bir destan, solmaz gülistan
sevene sultan gibisin kadın
bazen bir çiçek, bazen kelebek
bazen de melek gibisin kadın

sevgiye kanmaz, aşka inanmaz
aşktan usanmaz gibisin kadın
gönüllere taç, ruhlara ilaç
aşkıma muhtaç gibisin kadın

güfte: melih özer
beste: teoman alpay
devamını gör...
Allah'ın yarattığı iki cinsten biri. sözlüğümüzün yeteri kadar mizojinistle dolu olduğunu göstermesi bakımından faydalı bir başlıktır. kadınlar fıtraten zayıf değillerdir. öyle olsalardı ahirette yargılanırken adil olan Allah erkekler ile kadınları sorumluluk bakımından eşit tutmazdı ama islam'a göre eşitiz. bu manada zayıf fıtrattan değişik biçimlerde de olsa eşit olarak nasiplenmiş, nefsleriyle imtihanları muhtelif, ölümü ve şükretmeyi sıklıkla unutan varlıklarız. kaburga hikayesi de rivayettir, israiliyattan olduğu söylenir, çok itibar etmeye gelmez. çok üzüldünüz biliyorum ama güçlü olmak hususunda haklısınız, sevinin gari. mesela kadınlar, erkekler kadar iyi ağır yük taşıyamaz fakat ilginçtir, acıya daha dayanıklılardır. yalnızlıkla, stresle, sevdiklerinin kaybıyla daha iyi başa çıkarlar. erkekler ise sevdikleri eşleri vefat eder etmez hayata küser, genelde bir-iki yıla kalmaz hayata veda eder. hangisi daha güç gerektirir, onu da siz hesap ediverin bir zahmet.
devamını gör...
kadınlarımız temkinli mahluklardır aynı zaman da zira "kaburga hikayesi de rivayettir, israiliyattan olduğu söylenir, çok itibar etmeye gelmez" diyerek kesinlik içermeyen bir iddianın şıp diye kesinmiş gibi sunulmasına karşı çıkarken kelimeleri de böyle dikkatli seçerler. üstelik kaburga ya da elmacık kemiği olması neyi değiştirir diye sorgulayan varlıklardır. bununla da yetinmez, 'sahiplenme ve ram olma duyguları'na rağmen "bunca yıl dünyayı erkekler yönetti de ne oldu?" diye sormaktan geri durmazlar. ya bir de böyle şirretlerdir işte, uğraşmaya gelmez.
devamını gör...
bunca yıl dünyayı erkekler değil de kadınlar yönetseydi olabilecekler:
dünya bir kozmetik çöplüğüne dönerdi
dünyanın her tarafı pembeye boyanırdı
kadın yöneticilerin kaprisleri ve çıt-kırıldımlıkları yüzünden daha fazla savaş çıkardı
belki erkekler hadım edilirdi...
devamını gör...
"kadinlar bilirim ulkeme ait
yurekleri akdeniz gibi genis
solugu afrika gibi sicak
gogusleri cukurova gibi mumbit
dag gibi otururlar evlerinde
limanlar gemileri nasil beklerse
oyle beklerler erkeklerini
yaslandin mi cinar gibidir onlar sardinmi umut gibi" (erdem beyazıt)
devamını gör...
annedir,kızdır,kız kardeştir.yemek yapar,temizlik yapar,ütü yapar,çocuk doğurur,çocuk büyütür,çocuk eğitir,işe gider,prefesör olur,bakan olur,başbakan olur,erkeğin sezemediği herşeyi sezer altıncı his sahibidir.arabayı bazen geri viteste düzgün park edemez o da,herşeye çok geniş bir açı ile baktığı içindir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar