kadının beyanı esastır

kadının beyanı esastır" ilkesi, delil yetersizliği olan durumlarda kadın veya çocuğun beyanının esas alınarak kovuşturma aşamasına geçilmesi ve beyanın yargılama aşamasında da delil niteliği taşıyabilmesi anlamına geliyor.

biraz saçma olacak ama acaba "kadının beyanı denilen sey kadı olabilir mi?
devamını gör...
kafirin bile yapmadığı zulüm. kuran şahitlikte bir erkek iki kadın isteyecek ama bizim süslümanlar tek kadının beyanını yeterli görecek. ulan buna kafir bile cesaret edemedi. kafirde en azından eşitlik vardı. rezil ettiniz her şeyi.
devamını gör...
eksik bir ifade.

ceza davaları karmaşık ve çok yönlüdür. aslında içinde insan olan pek çok mesele karmaşık ve çok yönlüdür. sadece kadının beyanına göre karar verilmez, en azından verilmemelidir. yargıtayın bu yönlü kararlarına baktığımızda cinsel suçlarda sadece mağdurun beyanına bakmadığını ve çok çeşitli yönlerden değerlendirmeler yapıldığını görebiliyoruz. (mağdurun beyanı ancak hangi mağdurun nasıl bir beyanı?) isteyen buradan ilgili kararlara ve daha başka kararlara da ulaşabilir. sır değil.

aslında ceza hakimleri tecrübeli hakimler olmalı. (tüm hakimler böyle olmalı ancak ceza hukuku hürriyeti bağlayıcılığı yönünde daha ince ve keskin çizgilere sahip.) hani tarafları dinlediğinde, önündeki delillere baktığında olayı çözümleyebilmeli. ancak biz bu çizgiyi kaçıralı çok olmuş burası doğru; ama haberlerden yola çıkmak da pek doğru değil açıkçası. dosyalarda iki satırlık bilgiden fazlası oluyor. gerçekte neler olduğunu bilemeyebiliriz.

ancak, ama.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar