kadının çalışması

modern dünyada çok alelade bir vakıadır...

kesinlikle karşı değilim, nihayetinde validesi rahatsızlanınca bir hanım hekim arayan, bacısını hanım muallimlere teslim eden biriyim...

bilirim ki hanımlarımızı ilk sosyal hayata sokanda islam'ın adalet timsali halifesi ibn-i hattab 'ın oğlu ömer, o mubarek insan...

hilafetinde çarşıda kadın zaptiye görevlendirecek kadar hayat şartlarını bilen birisi...

lakin benim lafım, ne bileyim yazın tatil yapabilmek adına paraya ihtiyaç duyan, tesettürlüyse kıymeti biraz fazla bir kıyafet almak için çalışan, makyaj malzemesi denilen kapitalist oyuna kurban giden, gözümüze sokulan ve dayatılan tükettiğin kadar varsın sanrısına kapılmış ve daha fazla tüketmenin yolunda ilerleyen kadınlara...

dışarıda bir yemek yemek için, çay bahçelerinde gezmek için, oradan buradan giyinmek için çalışlan kadınlarımıza...

halbuki, nenem kazak örerdi benim, anam salçasını kendi yapardı...
devamını gör...
özellikle kadınların ve çocukların ihtiyaç duyduğu alanlarda olmak üzere sonuna kadar desteklediğim durum...

tıp, eğitim, halkla ilişkiler, güvenlik v.s...

fakat bir müslüman olarak önceliğim günaha girme olasılığının asla olmadığı ortamlarda çalışmasıdır...

erkekler içinde olmazsa olmaz olan bu isteğim kadınlar için daha da fazla geçerlidir...

çünkü kadın yapısı gereği daha kırılgandır, daha zayıftır...

bi müslüman kadın hem fiziki anlamda, hem de psikolojik anlamda zayıf düşecekse ben o kadının çalışmasının caiz olmadığını düşünüyorum...

21. yüzyıl kapitalist dünyasında kadınları özellikle sektörlerde tutma çabasında olan ve buna karşı özellikle doğum izni gibi konularda asla müsamaha göstermeyen şirketler yüzünden, evlenmeyen, evlense de çocuk sahibi olmayı düşünmeyen veya bunu uzun yıllar erteleyen kadın çalışanlar ortaya çıkmıştır...

inşaat sektöründe olmam dolayısıyla ve bu sektörün son yıllarda çok ciddi bir şekilde artan kadın çalışan talebi doğrultusunda düşüncelerimi açıklamam gerekirse bu durum bütün sektörler açısından düşünüldüğünde daha vahimdir...

sözleşmesine 3 yıl çocuk sahibi olamazsınız şartı koyan patronlardan, kadınlardan günlük uzun süreli ve yapısına göre ağır olan ve fakat erkeğer göre daha az maaş teklif eden patronlara kadar çok fazla adamı günaha sokacak patron mevcut olduğundan dolayı bu piyasada, ben kadının , daha doğrusu müslüman kadının öncelikle Allaha karşı olan sorumluluğunu düşünerek hareket etmesini tavsiye ederim bu konuda...

ve eğer evli ise ya da evlenecek ise, eşinin de bu konuda kadını olabildiğince desteklemesini isterim...

dünyanın müslüman kadınlara ihtiyacı var...

müslümanca düşünen, örnek kadınlara ihtiyacı var...

ben bu şekilde düşünüyorum...
devamını gör...
olması gerekendir. sanki herkes bu dünyaya padişah torunu olarak geliyor. ne yapsın? evde her gün otursun mu? ya kocasının durumu iyi değilse? hadi onu geçtim çalışmak her insana iyi gelir,özgüven verir, sosyal ortama daim olur.
devamını gör...
toplumun en mühim olayıdır. kadın çalışmalıdır.

bakınız; erkek evlenmeden önce çalışır, çünkü kendisine bakmak zorundadır. evlendikten sonra yine çalışır, çünkü kendine ve ailesine bakmalıdır.
maddesel olarak adamın ekstradan herhangi bir şey yaptığı yok.
toplumda erkeğin bir evlilik için yapması gereken olay bu kadar.

kadında bu durum nedir? kadın çalışır, kendine bakmalıdır. evlendikten sonra yine çalışır ancak onun sorumlulukları artmıştır; "zorundalıklar" türemiştir, öyle keyfiymiş yok hobiymiş değil yani.
yemek yapmak zorundadır, çocuklara bakmak zorundadır, temizlik yapmak zorundadır, kocasıyla ilgilenmek zorundadır, vs. vs.

diğer taraftan "bey" nerdedir? işten eve gelmiş, hazırlanıp kurulmuş masada bir yandan futbol seyrederek yemek yiyordur.

erkek olan elini vicdanına koysun be, ömür boyu hizmetçilik yapacak bir kadından başka bir şey aramıyorsunuz.

(bkz:ciddili entry )
(bkz: sinirden başlığı trolleyememek)


devamını gör...
çalışma durumunun eğitiminin ve kendisinin bileceği iştir.

şartların ne gösterdiğiyle alakalıdır.

eş sagari üçretle çalışıyordur evi geçindirmekte zorlanıyordur. eşte bir işe girer az çok eve katkı sağlar. hatta çalışmak zorundadır.

eşlerden her ikiside eğitim almış meslek sahibidir. yıllarca eğitimini aldıkları meslekten para kazanmaktadırlar her ikiside işini yapar. çalışması bayana bağlıdır. kimse o kadar emek vermiş eğitim almış birisine sen çalışma deme küstahlığında bulunamaz.

koca evi rahat geçindirecek ücret almaktadatır. eş okumamıştır bir meslek sahibi değildir. eş asgari ücretle kölelik yapma yerine evimde durur üç kuruş tasarruf eder çocukarımın başında durur evime bakarım der. bu bayanın çalışması tuhaftır. mantıksızdır. çocuk bakıcısı tutsan daha pahalıdır çünkü. lakin buna karar vercekler eşlerdir. eş memnun çalışan memnunsa bize saçma gelese ne olur gelmese ne olur.

kadın meslek sahibir işini yapıyordur. iyide para kazanıyordur. koca işsiz ve mesleksizdir. ev erkeği olarak çocuklarak bakarmı bilinmez ama o erkek eve ekonomik katkı için değilde kadından harçlık almamak için saçma sapan işelerde çalışır işte. kendini kandırmak için.
devamını gör...
etinden,sütünden,yününden,gücünden diye uzatılabilecek durumdur.

kadın çalışsın diyenler şöyle bir düşünsün bakalım;

sabah 8 de işe gidilecek,kadın kalkıyor 6 da kahvaltı hazırlıyor,ev halkını kaldırıyor onları doyurup gönderiyor kendisi mutfak bulaşık filan evin işlerini toparlayıp kadın da çıkıyor.erkek ve kadın ikiside 8 saat çalışıp akşam yorgun dönüyorlar.erkek geldiği gibi geçiyor tv başına uzatıyor ayaklarını.kadın ise hemen mutfağa koşuyor yemek pişecek sofra hazırlanacak akabinde yeniden bulaşık yıkanıp mutfak toplanacak.sonrasında çocukların dersleri efendim yarınki kıyafetleri ütüydü çamaşırdı derken oluyor saat 12. erkek kalkıyor tv nin başından yatağa, kadın daha çocukalrı yatıracak çarşafları yorganları ayarlayacak.varsa bazı özel işlerini yapacak filan.
bir hafta sonu tatili var sözde ondada ev temizliği yapılacak.
ee nooldu hani kadın erkek eşitti,erkek çalışıyor 8 saat kadın çalışıyor 18 saat.
yazıktır günahtır utanın.

devamını gör...
modern zamanın ve şartların getirisidir. ancak faydasız olandır. kadının kazancının pek bir faydası yoktur. kadın göz önünde değil evinde olmalıdır. eşine, kendisine ve çocuklarına kaliteli zaman ayırabilmesi, doğru psikoloji ile yaklaşabilmesi için gerekli olan çalışmamasıdır. başkalarına değil sevdiklerine hizmet etmesi önceliği olmalıdır.

bir anne düşünün, evladını evinde, kreşte, aile büyüğünün yanında bırakmak zorunda olan, bir insana yapılacak en büyük zulm budur heralde, öncelikle bebek için sonra anne için. sonra evladının her anını, söylediği sözleri, ilk adımlarını kaçırmanın karşılığının para olamayacağını bilmesi çok önemlidir. bir bireyin en önemli temel ihtiyacının ona sevgisini ve ilgisini gösteren bir anne olduğunu bilmelidir.
devamını gör...
şartlar gereği çalışması zorunlu bir hale gelmişse, ve çalışacağı iş ve iş mekanı harama ve fitneye neden olmayacaksa, çalışsındır. şartların çalışmaması lehine dönmesi için dua etmek lazım. yok sadece daha lüks bir hayat için çalışılıyorsa, yanlış yapılıyordur.

ben şahsen daha lüks bir hayat yaşamak için çalışan bir kadınla evlenmem, evlendikten sonra böyle bir nedenle çalışmak istemesi benim için boşanma sebebidir net.

(bkz: nemize yetmiyor el kadar hasır)
devamını gör...
kapitalizmi daha fazka iş gücü için marksist ekolün feminizmi kullanarak. kadını evinden çıkıp üç kuruş peşinde koşturması. çocukta yaparım kariyerde. sonra tüm parayı kreşe veririm çocuğumu eller büyütür sorunsalı
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar