yani üslup azıcık hatalı olmış ama aslında iyi niyetli bir ata sözü. yani diyor ki bol bol çocuk yapın aileniz şenlensin, bir de hanımını çok serbest bırakma, sahip çık, zaman kötü diyor. en azından ben öyle bir çıkarım yaptım.
devamını gör...
bir kadın kendini dövdürtmez dediğimdir. çocuk da Allah verirse, nasip ettiği kadar. ha şimdi dayak mevzusuna bir gireyim ben. ulan zevk için kadın döven zaten adam değildir. benim karımı dövme ihtimalim olabilir nasıl ki, ihanet tarzında müthiş bir şey yapıp dayağı hak etmiştir. zaten kadın dövmek değildir orada amaç ya insan ne yapacağını bilemez kardeşim asılırsın bir tane. erkek değilmisin lan? nasıl bu kadar duygularını aldırdın? ''tamam ya bitti hemen mahkemeye gidiyorum bosanıyoruz'' gibi medeni bir tepki veremem kusura bakmayın. oturur ağlarım ama döverimde. hak etmiştir bunu. zaten dayaktan gururu kırılacak kadın öyle lanetli bir iş yapmaz. valla kim ne derse desin burda atıp tutmayla olmuyor. başa gelmesin yeter. sırtından sopayı eksik etmemek temsili bir ifadedir. laf ettiğiniz atalar boş laf söylemez angutluk yapmayın.


edit: yazım.
devamını gör...
çağ dışı önerme gibi görünen feminist akımların ağzına pelesenk bu ifade aslında ciddi bir mesaj içermektedir. atasözlerinin ya da değimlerin mesajları kinayeli verdiğini gözden kaçırmadan yorumlamak, aslında bu söylemin verdiği mesajı anlamak için yeterlidir.
(bkz: altı ayın emeği deli kızın yemeği)
devamını gör...
bu sözü savuna birine ''baban, ananın karnından sıpayı( ki sıpa kendisi oluyor) sırtından sopayı eksik etmemiş'' dese acaba yine bu sözü ölümüne savunur mu ?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar