ufuk daralması başlığı altında irdelenebilecek bir konu. günümüzde muhafazakar olarak gösterilen müslümanların hayata ve islami yaşayışa bakışından benzerlerini görebiliriz. islam dünyasındaki zulümler yerine x bir mesele, kadınla tokalaşmak yerine de y bir mesele yazılabilir. anafikir islama ve müslümanlara dair karşılaşılan asıl büyük problemlerin gözardı edilmesi ve önem sırasına göre geriden gelerek konuşulacak konuların ön sıralara çekiştirilmesidir. bir sonraki adım ise sınırları belli olan konuları çekip çekiştirip giyilmeye hazır bir hale getirmeye çalışmaktır.

(bkz: büyük resim)
(bkz: normalleştirme)
(bkz: balık hafıza)
(bkz: ılımlı islam)
(bkz: küreselleşme ve islam)

*
devamını gör...
kafasina gulleler yagarken meleklerin cinsiyetini tartismak gibi pek muhim bir fiili ifa etmekte olan buyuk din adamlarinin cizgisinde olmanin dayanilmaz cazibesine, tarih boyunca guruhlarin hep yapageldigi gibi, karsi koyamamaktan ileri gelen bir durumdur.

ahlaki cinsel tabuya indirgerken sosyal adaleti ic eden ahlaksizlar bizi nerelere getirdi bir dusunmek lazim. o yuzden, problemin esasi ile ayrintisini ayirt etme ferasetini Allah'tan istemek ve istikameti sasmamak lazim. gercekligi basasagi etmek ve anlamaya gercegin basindan degil de kicindan baslamak, hem gercege hem de kisinin kendi fitratina adaletsizliktir. yaziktir, ziyandir, israftir.
devamını gör...
bu ufuk daralması denen mevzu yalnızca günümüze ve müslümanlara indirgenebilecek bir olay değil; asırlardır neredeyse tüm ülkelerde yapılagelen, gündem belirleme mevkisinde bulunan big brotherların halkı oyalama biçimi, şaşılacak bir şey yok.

tanım: yüksek miktarda insan biyolojisi+psikolojisiyle* alakalı bir acıklı durum. insanlığın buglarından biri.
devamını gör...
bu biraz da görüş açısına bağlıdır. bizim insanımızda şöyle bir durum var; eğer bir yolda adımlamaya başladıysan atladığın kareler seni yolcu olmaktan çıkarıyor. mesela biri alkol kullanıyorsa onun islamın lehine olan bir savunması dikkate alınmaz çünkü o bunu hak etmiyordur. dağılmadım merak etmeyin bağlayacağım. bir müslümanın tokalaşmaya dikkat ettiği kadar zulüme dikkat etmiyor oluşu onu gafil yapar ama zulüm hakkında konuşmaya başladığında da senin bu konuda söz söyleme hakkın yok da denilmez. olaya topyekün bakıldığında buradaki eleştiri konusu şu oluyor; dünyada bu kadar zulüm varken sen tokalaşma kısmında mı takılı kaldın? evet maalesef, süregelen tabularımız arasında o olmaz günah bu olmaz günah uyarıları nedeniyle arada hep atlanılan bir konu oldu ki; ona insanlık diyoruz...
devamını gör...
bir haramın işlenmesinden daha büyük zulüm ne var acaba. insanlar bu kadar saçmalamayı nasıl beceriyor anlamıyorum. misal 100 bin tl kredi borcumuz varken dayı oğlundan aldığımız 1000 tl'nin üzerine yatabilir miyiz? bu mudur anlayış?
devamını gör...
Allah'ın insana indirdiği yolun kuralları olan harama, helale riayet edilmeden islam fedaisi nasıl olunur? ahireti kaybettiren günahları küçük görmek onları büyük günah yapmaz mı? silahını ve zırhını yolda bırakıp savaşa girmek mantıklı mıdır? başarıya giden yolda her şey mübah mıdır? "siz hizmet ediyorsunuz haramları boşverin" zihniyeti fetö zihniyeti değil miydi? alimlerin mürekkebini şehitlerin kanından kıymetli kılan şey nedir?

haydi diyelim ki kastedilen "günahları boşverin" değil. yine de bunları kıyaslamak bu anlamın çıkmasına neden olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar