kadınları dövmeyi serbest bırakan din

islam olabilir. kadına çok saygı duyan, değer veren islam.

nisa 34;

Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.


farklı yorumlamalar için;

http://www.kuranmeali.org/4...
devamını gör...
müslümanlar bu dinin kendi dinleri olduğunu kabul etmezler. ortada apaçık ayet var, ama hala peygamberin hareketleri ile işkillendiriliyor din. e senin tanrın indirmiş o ayeti, ayette de;

baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün.

baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün.

baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün.

baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün.

baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün.


diyor. 5 kere yazdım, belki anlaşılmamıştır. kuran'da yazıyor bu ayet. kuran'da. kutsal kitabınız kadınları dövmeyi serbest bırakıyor. ama evet, en yüce din islam.
devamını gör...
gönderenin iletiyi birden fazla gösterge ile desteklemesi anlamlılık açısından bir önem taşımaz. çünkü anlam, sadece anlamı ifade ettiğimiz göstergelere, mesela lisana, harflere, resimlere veya sayılara, bağlı olarak ortaya çıkan bir özellik değildir. özetle: hakikate sadakat ahlaki bir meseledir!
devamını gör...
alelen kadınları dövmeyi serbest bırakan dindir. ama kadınlara böyle bir hak verilmemiştir.

mesela; kocanız sizi aldatıyorsa kocanızı dövebilirsiniz tarzı bir ifade bulunmamaktadır bu dinde. çifte standart'ın anlamı için tdk'ye başvurmak gerekiyor sanırım.

bi de hakikate sadakat diyen, bu dine mensup kişiler var. kafadan sallamıyorum, ayette yazıyor. bu dinin kutsal kitabındaki ayette. apaçık!
devamını gör...
şu kafirlerin halini bazen aklım almıyor. Allah varsa çocuklar niye ölüyor yea mantığıyla ateist olanları var. bu mevzu da böyle. yeğenim hele bir otur soluklan. ben sana bu işin sırrını taa big bangden hatta ötesinden getiririm ama yeterince cesaretin var mı hakikatle yüzleşmeye bilmiyorum. hakikatle yüzleşmeye çoğu müslümanın bile mecali yokken sen dayanabilir misin acaba?
devamını gör...
kuran-ı kerim ayetini aynen buraya yazan yazarlara kafir diyen yazarları ortaya çıkarmış durumdur. hakikatle yüzleşmeye herkesin ihtiyacı var.
devamını gör...
Allah c.c. kafirler için yıldırımdan korktuğu için kulaklarını tıkayarak yıldırım yokmuş gibi davranan insan benzetmesi yapar kur'an-ı kerimde. hakikat gürüldediği zaman göreceğim ben sizin benzinizi o zaman.
devamını gör...
şimdi doğruya doğru, son çare olarak (önce yatağa almama tedbirini uygulamak lazım) kadını hafifçe dövmek, Allah'ın kelamı. aksini iddia eden özelden anlatsın.
devamını gör...
kadın ve erkek ilişkisine çok rasyonel bir biçimde yaklaşan bir dindir. batı romantizmi ve feminizmi içinde değerlendirirseniz bu ayetten hiçbir şey anlamazsınız. ama ayete evlilik kurumunun yürütülmesi babında yaklaşırsanız çok şeyler size katar.

evli olmayanlar da bu ayeti anlayamaz mesela.

batı entelijansının ruhtan yoksun kitaplarıyla eğitilenlerde bu ayete "nasıl olur ?" gözüyle bakar.

kuran'ı kerim dövmeyi bir şarta bağlamıştır. eşleriniz size karşı asi olursa, isyan ederse dövün. (bazı meallerde hafifçe dövün)

anadoluya ve tüm islam coğrafyasına bir bakalım. kocasına isyan eden kadınları öldüren binlerce insan var. öldürüyor yahu !. adam direk silahı sıkıyor, bıçağı sallıyor öldürüyor. Allah ise sadece hafif bir biçimde dövün (elle itmek, yanağına elle dokunmakta hafifçe dövmeye girer) diyor. o da evlilik kurumunu korumak için. son aşama. Allah için öldürün falan yok...

geçiniz bunları. güneşi balçıkla asla sıvayamazsınız.
devamını gör...
valla canım benim, bir erkek beni aldatsa, bana küfretse veya buna yakın davranışlarda bulunsa, eşşek sudan gelinceye kadar döverim ya da dövdürürüm. empati yap.

tnm: derviş başgan tanım istediği için yazıyorum bunu, yoksa yukarıdaki cümle gayet anlaşılırdı. güya islam dinini kadınları dövmeyi serbest bırakan bir din olarak lanse eden beynin düşüncesi ama orada bir şart var, yani belirtilen ayette "kadın aldatırsa" diyor. kadın değil, erkek aldatsa bile dayak erkeğe haktır, bence.
devamını gör...
islam değildir.

aynı site, aynı meal ama yansıtış var yansıtış var:

--- alıntı ---

erkekler, mallarından (kadınlar için mehir ve nafaka olarak) harcamaları sebebiyle ve Allah'ın, onların bir kısmını, diğerlerine üstün kılmasından dolayı, kadınların üzerinde daha çok kâimdirler (koruyup gözetici, idare edicidirler). bu bakımdan salih amel (nefs tezkiyesi) yapan kadınlar itaatkârdırlar, Allah'ın (onların haklarını ve iffetlerini) korumasıyla, onlar da gaybde (kocalarının yokluğunda hem kendilerini, hem kocalarının mal ve şerefini) koruyucudurlar. itaatsizliklerinden (baş kaldırmalarından) korktuğunuz (kadınlara) ise (önce) nasihat ediniz. ve (sonra da) yataklarında yalnız bırakınız. ve (hâlâ itaat etmezlerse) onlara vurunuz. bundan sonra eğer size itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. muhakkak ki Allah âli'dir (yücedir), kebîr'dir (büyüktür).

--- alıntı ---

yukarıda da dikkat çekmeye çalıştığım şu ki bahsedilen iffetsiz yani kocaları yokken onların şerefini(yani kendilerini) ve mallarını korumayan kadınlardır.
itaatsizlikten kasıtbir önceki cümlede açılmıştır.
devamını gör...
doğrudan "karınızı dövebilirsiniz" diye anlam çıkarmak zaten başlıbaşına zeka yoksunluğu ve artniyet ile oluşabilecek bir görüştür.

kadın beli bir duruma gelmeden dövülmesine izin yoktur. müslüman olmayan biri aynı durumda cinayet bile işleyebilir ama islamda yasaklandığı için müslüman erkek kendini cinayet işleme noktasında frenler. kadın eğer kocasına karşı olan sorumluluklarını yerine getirmiyorsa, başkaldırıyorsa, huzursuzluk çıkarıyorsa, gidip başkalarıyla takılıyorsa ve dövmek için müsadeli duruma gelene kadar önce nasihat, uyarmak, yataklarında yalnız bırakmak gibi yollara başvurulur. eğer bunlara uyar ve düzelirse dövmek zaten yasak. eğer bu kadarı da olmadıysa son çare olarak incitmeyecek ve iz bırakmayacak kadar dövmeye başvurulur. böyle bir dövmek işi zaten can acıtamaz. çünkü bu duruma düşenlerin bir çoğunu bu hafif dayak yola getirir ve çoğu boşânmaları önler.

bu ayetler o dönemde zaten kadınların dövülmesi sonucunda bunun engellenmesi için gelen emirlerdir. bu ayetler bu dini kabul edenler içindir.

devamını gör...
herhangi bir insana ceza olarak "dayak" atılmasının savunulduğu dindir.

gerekçesi ne olursa olsun, herhangi bir suça verilen ceza hiçbir zaman el kesme, dayak, recm olmamalıdır.
devamını gör...
inanmamak mı kimse inanmasın istemek mi ? işte bütün mesele bu. güneşlenirken yanımda adam olsun tek kalmayayım felsefesi. bugün sol frame de bir felsefe furyası var. dur araya sıkıştırayım oni.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar