kadınların çalışması

kadın belli is sahalarinda en fazla haftada 20 saat çalışması gerekir. hangi koca bayan jinekolog dururken, eşini erkek jinekolog'a göndermek ister. hangi koca havaalanında eşinin bir erkek polis tarafında yoklanmasını ister. fitne fesadin bol oldugu bu ahirzamanda kadinin disarda gezmesi pek dogru degildir ama bunun yaninda kadını toplumdan soyutlamak yanlıştır. kadın bazi alanlarda haddini bilerek, erkeklesmeden aktif rol oynamalıdır. bunu yaparken de önceliği ailesi ve çocuklarına vermeli, kariyer için eşini ve çocuklarını ihmal etmemelidir. bu yüzden kadının part time ya da haftada 5-10 saat çalışması daha makbuldür. bu şekilde daha fazla ev hanımı çalışır ve işsizlik kısmen azalır. hem arada hareket eden kadinlar bütün gün evde kös kös oturup, şişmanlayıp, abuk subuk dizi seyretmekten de kurtulmuş olur.
devamını gör...
tesettüründen , islami yasaklardan taviz vermediği sürece ve bayanlarla muhatap olacağı bir iş olacaksa çalışabilir. fakat bunun haricinde ev işi ve çocuk bakımını da üstlenmişse fazlasıyla yıpranacaktır. bence mecbur kalmadığı sürece bayanlar çalışmamalıdır.
devamını gör...
mecburiyetttir.

kadın çalışmazsa evde akşam kocasını bekler başının etini yemek için. çocuklarını bekler meraklı sorularını yağdırmak için. komşularını bekler dedikoduluk malzeme almak için. kadın çalışmalı ki kendi kendine kalmasın. kendi kendine kalıp hayatı zindan etmesin. kadın o evden dışarı çıkmalı beyler. evliliğin beşinci ayında hayattan soğumak istemiyorsanız kadınlarınıza müsade ediniz. hatta ne müsadesi siz onlara yol veriniz, el veriniz.

ha illa ki para kazanmalı değildir kadın. sabah çıkıp akşam geleceği bir derneğe üye olsun. bir hobi yapsın. bir yardım kuruluşuna gitsin. ama muhakkak ki gitsin bir yerlere.
devamını gör...
doğaldır ve olması gerekendir. bir kadının bu devirde sözünün değeri kendi ayaklarının üstünde durabilmenle doğru orantılı. kim hesabını vere vere, azarlanarak para almak ister ki. kimse de kusura bakmasın valla. kadın da çalışır , iyi anne de olur iyi ev hanımı da.
devamını gör...
bence kadınların mecbur kalmadıkça çalışmamaları gerek sağlıklı nesiller yetiştirmek için. karı-koca çalışan çoğu kimsenin bunu rahat yaşamak için yaptığı malum. ve ben -yanlış anlaşılmasın- tanığım çoğu bayanın çalışmayı da çok isteyerek yaptıklarını sanmıyorum. yani mecburum diyor. bence kadının rahat yeri evi. kendi kadınlara mahsus işler yapılabilir... hiç olmazsa erkeklerin göz hapislerinden muhafaza olurlar...

bu başlığa asgari ücret başlığından geldim.
bir çok hanım kardeşimiz asgari ücretle saatlerce çalışmak zorundalar. kadın kardeşlerimizin mecaz olarak vitrinde kullanıldığını düşünüyorum... sistem tarafından...
şöyle bir çözüm getirilemez mi mesela;
mesela kadınlar çalışmaya ekonomik olarak mecbur kalmasın. erkeklerin ücretleri arttırılsın mesela.mesela karı koca iki asgari ücretli 950+950=1800 tl ye çalışmaya mecbur edileceğine erkeğe 1800 tl ücret verilsin...çalışma koşulları tekrar düzenlensin... mesela evinde oturan hanfendiye cüz-i de olsa aylık bir kesinti verilsin 200 tl vs.

bence kadının sosyal hayata daha da çekilmesine ve onların kadınlıklarından daha da fazla menfi anlamda faydalanması yerine hanım kardeşlerimizin kendi rahatları için de evlerine çekilebilme ve orada kendilerini yetiştirebilme imkanını devleti idare edenler bulmaya çalışmalı...(burada kadınları küçük mü görüyorsun diye anlayanlara bir şey diyemem tam tersine başımızın tacı ve onlar daha iyi olsunlar amacındayım, kaç hanım arkadaş bebeğini kundağında bırakıp kalkıp saat 8 de iş başı yapmayı canı gönülden arzu ediyor)...

yuvalar ilim meclisi olsun mesela.
insanlar derd-i maişet için yuvalarını bozmasın,fıtratlarıyla oynamasın...kendilerini kaybetmesinler..
devamını gör...
vay efendim olmazmış! kadın dediğin canlı çocuk yapmak ve ev hanımlığı için mi programlandı sanki.
en doğal durumlardan biridir. erkek nasıl çalışıyorsa kadın da çalışabilir.
insanın evde otura otura psikolojisi bozulur yahu!
devamını gör...
şahsımın onaylamadığı durum..

benim annemde ev hanımıdır.. annesiyle, babasıyla, kayınvalidesiye, kayınpederiyle ilgilenir.. hemde hepsine vesayet ile gelir gider üşenmeden.. haftanın üç günü dersi vardır.. gider ilim alır.. evde sadece ona ait yarım kitaplık dolusu eskittiği kitap var.. eşinin dostunun yardımına ihtiyacına ilk o koşar.. hepsinden önemlisi kendi evini çekip çevirir.. bizlerle uğraşır.. temizler yemek hazırlar dizer toplar.. ve bir gün of demez..

yineleyim.. o bir ev hanımı .. ev hanımı olmak demek evde oturmak demek değildir.. yalnızca güçlü kadınların üstesinden gelebileceği en onurlu meslektir.. bence kişi fıtratının dışına çıkmamalı..
devamını gör...
kadın kısmısının ne işi var çalışmakta. ben olsam yatar uzanır kitabı mı okur dizimi izlerdim. ama erkek öylemi çalışacak didinecek oooo. kadınlar oturun evinizdee.
devamını gör...
şahsımın onayladığı durumdur.
benim annemde çalışan kadındır.. annesiyle, babasıyla, kayınvalidesiye, kayınpederiyle ilgilenir.. hemde hepsine yaşlılıklarında bakımlarında yardımcı olduğu gibi engelli abisine de bakar. haftanın bir günü tefsir, bir günü fıkıh dersi vardır.. gider ilim alır.. hem konu komşu toplar kuran okur okutur ilim dağıtır*...evde sadece ona ait bir kitaplık dolusu eskittiği kitap var.. eşinin dostunun yardımına ihtiyacına koşar.. hepsinden önemlisi kendi evini çekip çevirir.. bizlerle uğraşır.. temizler yemek hazırlar dizer toplar.. ve of da der yeter de der... bak şimdi yüreğinize inecek ama Allah sizi inandırsın yer yer babama sen bana yardım konusunda eksik kalıyorsun der hayıflanırda...

yineleyim.. o bir çalışan kadındır .. aslında kadın olmak demek mükemmel olmak demek değildir.. eksikleri kabul ve bunları dillendirme yalnızca güçlü kadınların üstesinden gelebileceği bir durum olduğu gibi kadınlarda annelerde mükemmel olmayıp her insan gibi eksikleri vardır.. bence kişiler anneliği yüceltmekle kadının çalışmaması bağdaştırarak basit açıklamalarla kolaycılığa kaçmamalı..

sözümün ahirinde bütün çalışan ve çalışmayan hakkıyla anneliğini yapmak için çabalayan kadınları tebrik ederim
devamını gör...
yanlıştır çünkü bir zahmet sevişip sevişip çocuk doğurmalı, kocasının kıçından çıkan kirli donu mutlaka temizlemeli asla kendine verilenden daha fazlasını arzu etmemeli mümkünse kocası hiddetlendiğinde peki demeli ve aşağı oturmalıdır. kadının fıtratında yatak odası, banyo ve mutfak arasındaki koridorda mekik dokumak vardır. ötesi yoktur. mesela bir erkek böyle diyorsa kesin öyledir. çünkü o erkektir. ama kendi ayağını ve donunu yıkayamaz. zira o erkektir. zira nedir?
devamını gör...
bir çok koşul göz önünde bulundurulup ele alınması gereken mevzudur. kadının çalışması ayıp değildir, günah değildir ama nasıl bir yerde çalıştığına bağlıdır bu durum bence. şimdi burada iş hayatından bir haber insanların ahkam kesmesi pek doğru değil. ama buunu bilipte hala yok çalışır diyorsa kendi sorunu. mesela her gün gördüğüm ortamı örnek vereyim büyük bir kimya fabrikasında hemen hemen her departmanda kadınlar var. makinelerin olduğu kısımlarda dahil. ve her taraf erkek dolu. adamların konuşmalarını duysanız kusarsınız. öyle bir ortamda karısının kızının çalışmasına müsaade eden normal olamaz. ha bu o insanların ayıbıdır o ayrı. fakat bunun onune gecme sansı yoksa kadın dediğin öyle ortamda çalışamaz. mesela çağrı merkezleride örnek verilebilir, hiç kimse ile yüz göz olmamalarına rağmen muhatap oldukları insanların agır hakaretlerine maruz kalabilirler ve kalıyorlar. ve bu olaya tepki olarak ''vay efendim kadının işi sadece sevişip çocuk yapıp don yıkamak mı?'' çıkışı yapmak çok komik oluyor.
devamını gör...
toplumun ahlak düzeyi düşük olduğu için karşı çıkılan ekonomiye katılma hali. biz buna taşları bağlamışlar, köpekleri salmışlar diyoruz sayın seyirciler. eğer sen çevrende çalışan bir kadın hakkında söylenen ileri geri laf kulağına geldiğinde şiddetle karşı çıkmıyorsan, bunu referans vererek kadınlar çalışmasın diyorsan kusura bakmayacaksın sen de sisteme dahilsindir. o kirin ve ahlaksızlığın orada barınmaya devam etmesine göz yuman dilsiz şeytanlar varken çalışmak isteyen ya da kadının çalışmasına müsade edenin anormal karşılanması ağır ironi. yine de aranızda yaptığınız kötü şakalara gülmeye devam edebilirsiniz.

şu dışarısı çok kirli diye bir insanı neredeyse cam fanusta saklamak istercesine kapama ihtiyacı duyup, sağda solda bizim toplumumuzun ahlakı on numara cakaları satılmasındaki zıtlığa ne demeli peki? ben buna karşıyım arkadaş. bir pislik varsa onu temizlemek mi daha doğrudur, yoksa temiz olan ne varsa köşe bucak saklamak mı? yiğit ola beri gele. herkes işine geldiği gibi davranıyor. kimsenin elini taş altına soktuğu yok.
devamını gör...
--- alıntı ---

bunu referans vererek kadınlar çalışmasın diyorsan kusura bakmayacaksın

--- alıntı ---

öncelikle benim yazımdan bu sonuç çıkmaz. kadınlar çalışabilir ama çalışma koşulları uygun olmalı mümkün mertebe. daha sonra gelelim ikinci saçmalamaya bahsettiğim yer devasa bir fabrika ve o fabrikanın daimi çalışanı değilim dışarıdan çözüm ortaklığı yapıyoruz. her duyduğum iğrençliğe müdahale etmediğimden dolayı suçlu ilan edilmem vicdansızlık. içinde bulunduğum ortamda yapılan fantezilere o sert tepkiyi veriyorum. özet olarak elimden geldiği gücümün yettiği kadar müdahilim. düşünmek için kalp ve beyin organlarından birisini seçmek lazım.

tanım: kadınlar çalışabilir ama özellikle belirttiğim gibi bu meselede koşullar önemlidir.
devamını gör...
şartlara göre değişebilir bir meseledir.

öncelikle bi kadın kesinlikle eğitimini tamamlamalıdır ki yarın öbür gün boşanırsa ona buna avuç açmasın. girsin bir işe helalinden rızkını çıkarsın.

ikinci olarak, eğer erkek evin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde gelire sahipse, kadının çalışmasının kendi çocuğunun hakkına girmek olduğunu düşünüyorum çünkü bir çocuğun kreşe, bakıcıya değil, annesine ve sıcak bir yuvaya ihtiyacı vardır.

üçüncü olarak ta ister çocuğu olsun ister olmasın, ister çocuğu küçük olsun ister büyük olsun eğer koca yeterli gelir elde edemiyorsa, fiziki ve ruhi durumu çalışmaya yahut yeterli bir gelir elde etmeye pek müsait değilse, borçlar gırtlağa dayanmışsa, kadının çalışıp eşine destek olması, evin giderlerine ortak olup çocuklarına iyi bir hayat sunması boynunun borcudur.

devamını gör...
günümüzde her ne kadar kadınların girmediği pek bir alan kalmasa da kadınlar buna rağmen her alanda kendilerini rahat hissetmedikleri için çalışmıyorlar.

başlığı hortlattığım tanımda tam açıklayamadım sanırsam bahsettiğim gayet halka açık, herkesin birbiri ile iletişimde bulunduğu kamu kurum ve kuruluşları, okullar, üniversiteler vs. bu ve bu gibi ortamlar çalışmada ne gibi bir sakınca olabilir ki bazı düşünce darlığı yaşayan insanlar bunlara dahi karşı çıkarlar gerçekten anlamış değilim. o halde kadınlardan öğretmen olmasın, doktor olmasın, hepsi evinde otursun? sonra çemkirirsiniz ama bayan doktor diye?

çalışmak ile boşanma oranlarının paralellik gösterdiğini hiç hiç sanmıyorum bu insanın özel durumudur ekonomik özgürlüğümü kazandım kimseye eyvallahım yok dersen zaten evliliğin bir mantığı kalmaz. olay tahammülü azaltıyorsa kişiyle alakalı durumdur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar