kadınların dinle ilgilenmemesi

2014'ten beri yürütülmekte olan, on binlerce görüntülenmesi olan youtube kanalının 1 tane bile kadın ziyaretçisi olmaması durumudur. ondan sonra din neden çok rerö rerö.
devamını gör...
halbusem ilahiyattaki hanım öğrenci sayısı erkek öğrenci sayısının bilmemkaç katıdır. iyi kötü cumaları bir araya gelmeyi de ihmal etmeyen tayfa da var.öyle uzaktan uzaktan hiç konuşmadan nasıl da bağladınız bizi!
devamını gör...
haftanın herhangi bir günü herhangi bir ilahiyat fakültesinin önünde 3 farklı erkek grubunun birlikte ders yaptığını görmek mümkünken aynı bahçedeki hanım kızların oturup laklak yapmasıdır. kızlarına güvenemeyen ailelerin işletme, iktisat vs. yerine ilahiyata gönderdiklerini hepimiz çok iyi biliyoruz.
not: ilahiyatspor.
devamını gör...
youtube kanalı takipçi sayısından kadın dindarlığı kasmak... ufkunuzu bu kadar belli eden başlıklar açmayın rica ediyorum.
saçma sapan cinsiyetçi başlıklara aynı tarzda karşılık vermekten nefret ederim ama bazısı cidden hak ediyor. şöyle söyleyeyim o zaman kardeş, islam'da adam öldürmenin yerini biliyorsundur herhalde. erkeklerin cinayet işleme oranlarının kadınlara oranla kaç kat fazla olduğunu söylememe gerek var mı? yahut zina... zinanın en kötüsü tecavüz... erkek tecavüzcü sayısının kadınlardan çok olduğunu bilmek çok zor değil...
yani kardeşim dini, suçu, iyiliği kötülüğü cinsiyet üzerinden değerlendirirsen sen zararlı çıkarsın. kötü erkek, kadın yoktur, kötü insan vardır. ölçünun youtube kanali üzerinden yaptığını söyleyerek muhteşem geniş yargı gücünü kanıtladın, tebrikler. ha bir de okul bahçesinde lak lak eden kadınlar varmış, pardon ya... keşke onu baştan deseydin müthiş ikna olduk şu an.
devamını gör...
kadınların boş, gündelik, dünyalık işlerle nisbeten daha az uğraşmalarındandır. (tabii bunu uhrevi ayağına dünyalık için araçsallaştırılmış vaazlar için söylüyorum)

bir de bu tespitin ilginç yanı şu: katolik dünyada kadınlar genel olarak daha dindardır. bu kadınların sayıları az olabilir ama erkeklere oranla çok daha tutucu ve hastalık derecesinde dindar oldukları söylenir, anlatılır, filmlere romanlara konu edilir. buna sebep ise kadının ayaklı günah olarak algılanması ve bu sebeple dindar kadının "doğru yola" erişmek için daha çok çaba sarf etmesi gerektiği inancıdır. yani özetle umarım bizim kadınlarımız bu tespitteki gibi din diyanet işleriyle daha az uğraşıyordur. böylelikle daha az kompleksli olurlar.

bir de şuraya kucağından düşen kutsal kitaba aldırmadan derin düşüncelere dalmış albrecht dürer'in melencolia 1 gravüründeki kadını koyayım da tanım iyice çorba olsun:

devamını gör...
bu kadar ilahiyat profesörü erkek, din adamı, müfessir, hadisçi vs. varken, ülkede basılan her 10 din kitabından 9.9'unun müellifi erkek iken hala neyin kavgasıdır anlaşılamayandır.
devamını gör...
dinle ilgilenen erkeklerin nereye vardığını görünce "ben de böyle mi olacağım" diye düşünerek kendisini geri çeken kadınların durumudur!
şekerim lütfen az ötede oynar mısın? bak çok rica ediyorum!

(bkz: he canım he)
devamını gör...
dindarlığın ölçüsünün kitap yazmak, youtube izlemek ve okula gitmekle ölçmeye çalışanların pek doğru tespit edemeyeceği mesele.

dindarlık Allah ile kul arasındadır. ölçüsü ise sandığınız soyut şeyler değildir. şurada cinsiyetçilik yapicam diye komik duruma düşmeyin.
devamını gör...
youtube kanalını izlemeyince dinle ilgisiz olunuyormuş, aman ya rabbi, kriterlere bak. böyle başlıklar görünce ciddiye alınmıyor elbette, fakat sürekli kadınlarla ilgili olumsuz ve düşmanca söylemlerde bulunmanın psikolojik temellerini merak ettiriyor bu enteresan vakalar.
devamını gör...
alexa istatistiklerinin bile haykırmakta olduğu durumdur. demek ki biz aslınca cogilgileniyörüz demekle olmuyormuş o işler.
devamını gör...
din, kadınla yeterince ilgileniyor zaten. kadınlar da bunu yeterli gördükleri için ilgilenmiyor olabilirler.
devamını gör...
onların yerine kocaları ilgileniyor, o sebepledir.
devamını gör...
sacma mukayese. türkiye’de kadın siyasetçi orani ile erkek siyasetçi oranına bak bakalım. uçurum var. kadının patriyarkal sistemlerde konumu çok dusuktur. mevcut dinin kadına değer vermesine karşın işine gelmeyenlerin kadını dışlaması ayrı problematik. ayrıca araştırmalarda kadınların ibadetleri yapma sıklığı erkeklere göre daha fazladır hep. kadın icraat yapıyor erkek daha ziyade konuşuyor boş lafı seviyor.
devamını gör...
camiler için geçerli değil bu bahsedeceğim karşılaştırma... ama okullarda, hastanelerde ve alışveriş merkezlerinde ezan okunur okunmaz mescitlere koşan genelde hanımlar oluyor. hatta bazı birleşik mescitlerde zavallı kadınlar bekliyor ki erkekler cemaat olsun da onlar da uysunlar... ama nerde...

üstelik yapılmış pek çok araştırmaya göre de kadınların daha dindar olduğu ve daha sık ibadet ettiği kanıtlanmış durumda. buna sebep olarak fıtri birtakım özellikler gösterilse de toplumdaki sosyalleşme sürecinin de etkili olduğu varsayılıyor.

örneğin güç ve zenginlik geleneksel olarak erkeğin kontrolünde. bu durum kadınların ekonomik, sosyal ve politik olarak daha zayıf hissetmesine sebep oluyor. onlar da tüm bu olumsuz koşullarla baş etmek için dine yönelmeye daha meyilli oluyorlar. her ne kadar kulağa rahatsız edici gelse de, bilimsel olarak bu şekilde açıklanıyor durum. her toplum özelinde işleyiş çok farklı olabilir tabi.
devamını gör...
dünyanın her tarafında ve bütün dinlerde dindar kadın sayısı daha fazla iken ve bilimsel olarak da bu durum kanıtlanmışken üç beş kıytırık siteye girmiş olmak mı bir kriter acaba sayın çok sevgili ve de sivri zekalı arkadaşım?
devamını gör...
şöyle bir başlığın açılması bile kadınlar üzerinden her davanın yürümesinin istenmesini gösterir.

islam tüm insanlığa inmiştir ve kimse kimsenin dini,ibadeti ile ayrımcılık yapamaz!çok şey demek isterdim lakin vaktim yok bi bakıp çıkayım dedim sözlüğe.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar