anadolu yozlaşmışlığının ispatı olan olaydır. 50 sene öncesinde ülkemizde kılıbık erkeklerin sayısı koskoca şehirde meşhur olacak kadar 3-5 iken şimdi maçoların el etek bağlıyor, düğme ilikliyor olmasından aleni ortadadır. zaman içerisinde kızlar okula kampanyalarında ilim merakı ile ilave edilen gizli empozeler, diziler, okul öncesi ve ilk okul eğitimlerinde oynatılan oyunlar derken, kadınların hem islam çerçevesinde hemde anadolu kültüründe bulundukları yerde çağa uydurmak söz konusu olmaksızın algı ve anlayışların evrim geçirmesi neticesinde, eşitlik adı altında sunulan olguların herkes tarafından zorla sonradan kolayla benimsetilmiş olmasından dolayı erkek-koca algısı yerler bir edilmiş vaziyettedir bu durum islam öeröevesinde yaşayan ablalarımız ve bacılarımızda bile görülür hale gelmiştir.
erkeklerin er-evin direği- dayanak sıfatları unutulmuş ve unutturulmuştur. nasıl olsa kadınlar kendi kendileri herşeyi yapabilirler mantalitesi yer etmiştir.
devamını gör...
erkeklerin sorumluluklarını er ve evin direği olduklarını unutmalarından sonra olan mecburi durum. kavvam olarak görülmek istiyorsan gerçekten kavvam olacaksın kardeş. yok ben öyle olmayayım suya sabuna dokunmayayım ama karım da bana saygıda hürmette kusur etmesin diyorsan çok beklersin.
devamını gör...
feminizmden ötürüdür. biz demiyoruz ki kadınlar erkeklerin ayaklarını leğende yıkasınlar. ancak şimdiki kadınlar artık ifrat ediyor. erkeklerin evdeki durumu sadece atm'ye döndü. çocuklar babaya ve babanın ailesine karşı dolduruluyor ve çocuklar büyüyünce de anneler ve çocuklar babayı tamamen dışlıyor.

öz dayım karısından çektiği kederler yüzünden kanser olup vefat etti. dağ gibi adam derler ya hani. işte öyle bir adamdı.
devamını gör...
dış güçlerin oyunu değildir.
erkeklerin çarık giymeyi unutması, kadınların kuyudan çıkrıkla su çekmeyi unutması, lüks lambanın kaybolması gibi bir şeydir.
örneğe bak sen, erkekler atm olmuş. erkeklerin batırdığı kredileri ödemekle hayatını heba eden kadınların hikayeleri piyasada yok.
devamını gör...
anne-baba evinde hiçbir işe yaramadan, tüm ihtiyaçlarını anne babasına kitleyen, bir bardak su bile almaktan aciz olarak yetişip daha sonra topluma karışmış bir erkek iddiası.

bu erkek gerçekten de bir aile yuva kurabilir mi? ya da sağlıklı bir ilişki kurabilir mi?

diyelim kadın çalışmıyor. tüm ev ve aile üyelerinin ihtiyaçları çalışan erkeğin maaşıyla karşılanıyor. er kişi parayı masaya bırakıp giderse elbette evde söz sahibi olamaz. zaten aile babası da olamaz. evinde para nereye gidiyor nereye harcanıyor, çocuğunun ne ihtiyacı var bilmeyen aile babası mı olur?

evlilikle beraber gerçekten karşındakinin kişinin ailesi ile de evlenmiş oluyorsun. adamın çocuklarının yanında anası-babası kötüleniyor ama ağzını açmıyor. eşine sorunları çocukların yanında konuşma diyemiyor. adam eşiyle ailesinin arasını yapmak, orta yol bulmak yerine köşede duruyor sonra eşi ya da ailesi kötü oluyor?

sokaklarda gördüğümüz anıra anıra gülen saçma davranışlar sergileyen veletlerde böyle babaların çocukları.
devamını gör...
eskiden bir şey istenecekse alınacaksa evin direği denilen babaya gidilirdi. bir şey danışacaksak dış dünyayla daha irtibatlı ve deneyimli olduğu için baba seçilirdi. gezmek istiyorsak babaya söylerdik, o götürürdü.
fakat simdi aynı şeyleri anneden de bekleyebiliyoruz. o da iş hayatında, para kazanıyor ve dilediği gibi harcıyor. ayrıca internet sayesinde her şeyi erkek ve baba figüründen daha iyi öğrenebiliyoruz.
değişen dünya ve değişen roller diyelim.
devamını gör...
eski ve gerici bir anlayıştır. yazık ki bir çok eğitimli genç arkadaşın evliliklerinde bile değil, babalarıyla, devletle, tanrıyla, sevgilileriyle kısaca erkekle olan bütün ilişkilerinde halen bu anlayışı yer yer gördükçe tiksinti duymaktayım.
eskiden kadının esaretle olan ilişkisini bir cehaletin tezahürü zanneder ve mutlaka çözülebilecek bir sorun olarak görürdüm. fakat bugün sosyolojik olarak anlamış bulunuyorum ki, kadının özellikle erkek esaretiyle kurduğu bağ atalet içinde bir pragmatizme dayanmakta. ve insanlık bunu aşamaz ise bu yüz yılı da ıskalayacaktır.
devamını gör...
iyi ki unuttular. kadının ikinci sınıf olduğu ataerkil yapının nesillerinin çocukları da bunu içselleştirerek büyüdüler yıllarca. kadın 2019 a girdiğimiz şu yıllarda doğuda bir çok yerde hala mal. koyuna ve altına takas ediliyor. evlilik karşı cinsin himayesine kendisini bırakmak değildir. bu zayıf kadının algısıdır, teslimiyetçi insanın işidir. sevginin, saygının, olduğu bir ilişkide kadın da erkek de aynı derecede sorumludur. kadını eve kapatıp işe girmesini, hobiler edinmesini, sosyalleşmesini engellemek, üzerinde tahakküm kurmak ona yapacağınız en büyük kötülük olur ama bunun hala farkında değilsiniz. çünkü güçlü, ayakları yere basan, kendi kendisine yetebilen bir kadınla birlikte olmanın, o tatminin, tadına varmadınız. sizde oluşturacağı baskıdan korkuyorsunuz, çünkü hayatınız boyunca rekabet ettiniz. rekabet hayatınızın her anında devam ediyor. bunu evinize de taşıyacakmış gibi hissediyorsunuz. çok sesi çıkarsa ekonomik gücünü eline alırsa otoritenizi kaybedeceğinizden korkuyorsunuz. çünkü "onu gerçekten sevmiyorsunuz". sevgi böyle bir şey değil. bir ömürü böyle geçirmek sevgi değil, mecburiyet, zorunluluk. bu ilişkiden doğan çocukların oluşturduğu toplumda, sönük, tadsız ve aşka uzak.
devamını gör...
unutmak değildir o. bilinçli olarak bırakmaktır.
artık hayat müşterek. ne erkeğin özel bir yeri var toplumda ne de kadının. iki farklı cins bir araya gelerek aynı yolda eşit koşullarda yürüyor. ve yürümeye de devam edecek. bundan özel anlamlar çıkarmaya gerek yok. iki cins de parasını kazanıyor ve ortak bir hayat yaşıyorlar. hepsi bu.
devamını gör...
erkek silah altında olmadığı için er diye yaklaşmasının mantığı olmadığı gibi kadın kişisi de çalıştığı için ortada direklik bir durum söz konusu değildir. eskidenmiş o tür şeyler.
devamını gör...
er ve evin direği olan aile babaları yerine kısa paça pantullu babet çoraplı ve en masum şekliyle nargile müptelası* erkekler çoğaldığındandır o.

baba bıyığı bile bırakan yok artık ne evin direğinden bahsediyorsunuz...
devamını gör...
erkeğin eğer böyle bir isteği varsa kendisinin öncelikle kadına bunu hissettirmesi gerekir. evet erkekler bu duyguyu fıtraten tatmak ister ama yaşadığımız dönemde çalısan kadın sayısının artmasıyla hem evde hem işte kadının sorumluluğu artarken erkek biraz daha rahatlamış halde böyle olunca erkekten daha fazla iş yükünü omuzlarına almış olan kadın pek bir evinin direği gözüyle bakamamaya başlıyor erkeğe. bir kadınin size evinin direği eri olarak yaklaşmasıni istiyorsuniz beyler iş sizde bitiyor.
devamını gör...
ahan işte bu yorumlardaki kadinlarin entrylerini okuyunca erkegin masaya vurmasi gerektigini net anlıyoruz.
bakin kadina fikir sormak falan teoride guzel eger siz fikir sorarsaniz kadinlar sizi degersizlestirip orseler bu yuzden eskiler sirtindan sopa karnindan sipa demisler sanirim.
aslinda olay tamamen karakterde bitiyor isyerimde bir kadin arkadas eve gider yemegini yapar esi geldiginde cantasini guler yuzle alir falan ve hic bla bla yapmaz adamda tipki bu kadin gibi surekli kadini hos tutmak icin elinden geleni yapar. simdi nerden biliyosunuz derseniz birkac yildir bu cifti taniyorum zaten.
neyse demekki neymis gormemisin eline silah vermemen gerekiyormus.
devamını gör...
evlerin artık direklerin üzerine yapılmıyor olmasından kaynaklıdır. eskiden evlerin ortasında ahşap direkler vardı, şimdi öyle mi?
ytong mudur nedir, malzemeler bile farklı artık ev yaparken, nasıl içindekiler aynı kalsın.
şaka bir yana ataerkil aile yapısı bozuldu tamam da hangimiz yüzyıl önceki rollerdeyiz. elinizdeki telefonu, bindiğiniz arabaları, teknolojik aletleri bırakın deseler dedelerinizin şartlarınıza dönmeye razı mısınız?
değişen yapılar ve roller toplumu da dönüştürüyor kaçınılmaz olarak.
ha bak saygı, sevgi baki.. gerisi hikaye..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar