kadınların erkeklere itaat etmesi gerekliliği

ayet ve hadislerle sabit olan gerekliliktir. ancak bazılarının imanlarının zayıflığından ve bu durum nefislerine ağır geldiğinden dolayı binbir türlü tevil yaparak bunu yok saymaya çalışırlar. halbuki erkek ailede emir konumundadır, kadın izin alma mecburiyetindedir...
devamını gör...
(bkz: sir yes sir)
bazen diyorum; hormonlarına nefsine söz geçiremeyen ve beyin yaratılışı itibarı ile çapraz mantık kurma yetisine sahip olmayan birine neden itaat edeyim ki, sonra diyorum boşver itaat ediyor görün kendini bir şey sansın enayi. günah.
devamını gör...
ailenin reisliği görevi erkeğe verilmiştir, bu bir sorumluluk ve yetki doğuruyor doğal olarak.

ama dostum, evlilik işleri öyle olmuyor. birbirimizin önüne kanun, kararname, hukuk, fıkıh filan koymuyoruz. itaat edilecekse, bir otorite ortaya koyulacaksa, kol kanat gerilecekse bu işler aile düzeni içinde kendiliğinden oluşması gereken işler.

aile içi siyaseti ve bağları mı anlatalım şimdi burada?
devamını gör...
itaatten ne anladığımızla alakalı bir durum bu.. kadının kocasını dinlemesi, ona uygun bir eş olması gerekiyor, evet.. ama bunu köle olmaktan ayırmak lazım.. özellikle erkeklerin bunu önce bir idrak etmesi lazım..
tabi aynı şekilde koca sıfatını kendisine yakıştıran insan da eşine uygun bir eş olmalı.. aman nasıl olsa o benim hizmetimi görecek diye düşünmemesi lazım..
devamını gör...
delikanlı adam kadına hegemonya falan kurmaya çalışmaz, abuk sabuk işlerle de uğraşmaz. ama evet, islam ideolojisinde bu vardır, 'itaat.'

(bkz: kölelik)
devamını gör...
itaatten kastedilen şeye misal olarak; erkek "şuna müsaade etmiyorum" dediği zaman buna karşı gelmemektir, erkeğe uymaktır. eğer kadın buna uymazsa günahkar olur. bunun kölelikle hiçbir alakası bulunmuyor, aksine birlikteliğin olduğu her yerde olması gereken budur. yolculukta dahi bir emir tayin edilir ve ona uyulur. istişare vardır, ancak son olarak emirin dediği uygulanır...

evlilikte de erkek emir konumundadır, bunun Allah katında bir mesuliyeti vardır, dolayısıyla erkek mesuliyetinin gerektirdiği şekilde davranmak durumundadır. islam'ın çizdiği çerçeve budur...
devamını gör...
canım her boyayı boyanmışsın, fıstığın yeşili kalmış maşallah.
adama (!) sorarlar; sen dinde kadına verilen değerin ne kadarını idrak edebiliyorsun, kıymetini anlayabiliyorsun da itaatten bahsediyorsun.
ayrıca din ile ataerkil toplum anlayışınızı karıştırmayın.
erkeğin sözü vahiy de mi kadın uymayınca günahkar oluyor!?
kadını -sizin kafanıza göre söylüyorum- dizginleyecek olan, itaati altına alacak olan erkekse erkeği kim dizginleyecek?
o kimden müsade alacak?
ziraa, kadın cüz'i iradesini bile kullanmaktan aciz, çünkü erkek onun da cüz'i iradesini kullanabilecek potansiyelde ve bunun için yaratıldı.
hatta kadın bu yüzden, hesap verirken zorlanmayacak çünkü erkek onun yerine hesap da verecek.
bunca saçmalık yeter, şimdi hep birlikte şehadet getirip imana dönelim!
devamını gör...
itaat kelimesinin altında yatan fetiş arzusunu görmemek mümkün değil, bunlar ilişkilidir diye düşünüyorum. ha açıkça dile getirilemiyor da böyle süsleyerek, ayetti, hadisti, 'itaat' vs kavramlarıyla bilinçaltını açığa çıkarıyor. olabilir, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır, tercihtir.
(bkz: sigmund freud)devamını gör...
doğru bir önermedir fakat algı yanlıştır. yani itaat algısı. itaat etmeyi nasıl yorumladığımıza göre değişir.

benim dinim olan islamda kadın değer görmüştür. iki üç kendini bilmez elemanın kadının son zamanlardaki ahvalini islam ile bağdaştırmasını saçma buluyorum.
zira benim nezdimde genelleme yapmamak kaydı ile söylüyorum kadınların ve erkeklerinde dahil olmak üzre tüm müminlerin son ahvali islami şuurun eksikliğidir.

yavruları emziren anne bir köpek rahatsız olmasın diye 10.000 kişilik ordusunun güzergahını değiştiren bir peygamberin ümmetiyiz. nezaket konusunda kelimelerimizi nasıl seçeceğimizi ve hitabetimizin nasıl olması gerektiğine bile dikkat edemezken tartıştığımız konulara bak. neleri dert ediyoruz Allah aşkına ?

ben bir erkek ve evlenme çağına gelmiş bir insan olarak şunu bilir şunu söylerim.
kadın, her şekilde erkeğin kabul edecek itaat edecek, ve erkekte aynı ilgiyi sevgiyi ve şefkati hanımına gösterecek. zira erkeğin kadın üzere hakları olduğu gibi kadının da erkeği üzere hakları vardır. öyle körü körüne kadınların sadece itaat etmek için bir köle gibi görülüyorsa kadın bunu islam hukuku da kimse de kabul etmez zaten.

benim itaatten anlayışım kendimce şudur. kadın erkeğin sözünü dinleyecek. onun reisliğinde bir hayat süreceğini kabul edecek. zira fıtrat gereği kadın sahiplenilmekten ve ilgiden, erkek ise sözünün dinlenmesinden ve ağırlığının olmasından hoşlanır. ve bu bir kısırdöngüdür. en büyük problemde burda başlamakdadır ki bu kısırdöngüyü korumak çok hassasiyet ister, koruyamadıkca mevzuu büyür.

elbetteki bu itaatten kasıt söz sahibi olamayacağı anlamına gelmemektedir. yuva muhabbet ister muhabbet içinde ilim ister. ilimsiz bir yuva muhabbetsizdir. su verilmemiş ağaca benzer. aile mefhumunun bu tarz algılarla yıkıcı bir manaya getirilmesinide sert bir dille eleştiriyorum.
madem böyle bir başlık açılıyor, düpedüz genelleme yapmadan başlık içerisinde geçen kelimelerin izahatı yapılsın, hangi niyetle söylenmek istediği de belirtilsin ki anlamayan insanlarda önyargı ile bakmasınlar.

haa ben ortalığı kızıştırayım sözlük kazansın diyosan devam et ama. iyi tutuyor.

devamını gör...
millet asgari ücretle açlık sınırının altında kıvranıyor, hırsızlık, talan, vurgun kültürü almış yürümüş memlekette, cinayetler o biçim devam etmekte iken, bizim duyarlı ve bir o kadar 'iyi niyetli' müslümanlarımız kadın erkeğe itaat etmeli midir, erkek kadına şefkat göstermeli midir, şu günah mıdır bu caiz midir vb diye diye piyasaya çıkıyorlar..

(bkz: milleti aptal sanmak)
devamını gör...
olması gereken ama yanlış telaffuz edilen durum. iki eş birbirini severse seven insan karşındaki kırmak istemez onu mutlu etmek ister onu mutlu görmek ister bu yüzden ortak bir anlayış çercevesinde iki tarafta birbirine saygılı olursa zaten arada bana itaat edeceksin diye bir kavram olmaz.. aşk bağlar insanları birbirine sevgi bağlar muhabbet bağlar kuru kuruya gereksiz bir itaat beklentisi zulümdür. ve iki tarafı da şöyle ya da böyle yıpratır..
devamını gör...
erkeklere değil eşlerine şeriata aykırı şeyler söylemedikleri müddetçe itaat etmeleri gerekir.

yanliş hatirlamiyorsam ahmed bin hanbelin müsnedinde şöyle bir hadis vardı "bir kadın namazını kılar orucunu tutar ve kocasıyla çekişip kavga etmezse cennetin hangi kapisindan girmek istiyorsun diye melekler ona sorar."
devamını gör...
kur'an'da emredilendir. bunun yanında onların gönlünü hoş etmek güzel kibar davranmak da emredilmiş. ibadet ederken bile onlardan müsaade istenmesi hadislerde tavsiye edilmiş. yoksa yat kalk çay koy yemek yap gel git otur gibi aşağılayıcı bir şekilde konuşup itaat beklemek aptallık olduğu gübi fıtrata da aykırıdır.

devamını gör...
veda hutbesinden:

''ey insanlar!
kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emri ile helal kıldınız. sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır. sizin kadınlar üzerinde ki hakkınız yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa Allah size onları yataklarında yalnız bırakmanızı ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adeta göre yiyecek ve giyeceklerin temiz etmenizdir.''

zaten Allah'ın emaneti kelamının ne demek olduğunu idrak eden insan kadınına köle muamelesi yapıp, eziyet etmez sanırım.
devamını gör...
Allah'ın kelamını kendine yoldaş eden bir erkeğe, bir kadın nasıl itaat etmesin. o kadın eşini dinlerken öyle selimdir ki, sanki başında bir kuş varmışta onu incitmek, kaçırmak istemiyormuş gibi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar