kadınların iş gücüne katkısı

bütün gün diğer kadınlarla konuşmak, sevgilileri, kocişleri, göbişleri ve bebişleri hakkında laklak yapmak, aldıkları 3 kuruşluk maaşla hiçbir zaman gidemeyecekleri yerlerde tatil planları yapmak, dedikodu yapmak, birbirlerinin arkasından kuyularını kazmak gibi hepimizin çok iyi bildiği, kadın ve çalışmak denildiğinde akla gelen ilk şeylerdir.
devamını gör...
kendilerine verilen işi yapmaları düzeyindedir. ülkemizde, iş ahlakı açısından erkeklerden daha ileride yada daha geride değillerdir. aynı düzeyde kire pasa bulaşanları ve aynı düzeyde temiz kalmaya çabalayanlarına kolaylıkla ulaşılabilir. hasılı kadın- erkek tartışmalarına meze yapılamayacak bu katkı , abartılı genellemelerle ''erkeklerin ne kadar da düzgün çalıştığı'' sanrısını desteklemek için kullanılmaya da uygun değildir.
devamını gör...
ülkemizde kadının iş hayatına atılımı cumhuriyet dönemiyle birlikte ciddi anlamla (resmi diyelim) başlar ve ivme kazanarak periyodik bir yükseliş gösterir. günümüzde kadınlar iş hayatında aktif bir rol üstlenmesine rağmen halen gelişmiş ülkelere nazaran oldukça geridir. istatistiklerde türkiye'deki kadın iş gücü yaklaşık %30 civarındadır. gelişmiş ülkelerde sanayi alanında daha fazla iş imkanı bulan kadınlar ülkemizde daha ziyade hizmet sektöründe görev alıyor. fekat kentleşme ve köyden şehire göçle birlikte kadınların iş gücü farklı alanlara yayılmasına karşın hala tarım sektöründe çalışan kadınların oranı bi hayli fazla. genel olarak ülkemizde kadınların iş alanında yeteri kadar etkin rol üstlenememe sebebi cinsiyet ayrımcılığı ve sosyo-kültürel normların tesiri.

sonuç olarak her ne kadar bazı kesimlerin hoşuna gitmeyip "yieaaa kadın çalışmasın kardeşiiiiim" dese de bir ülkenin gelişmişliği kadınların istihdamının erkeklere yakın olmasıyla da alakalıdır. bak gördün mü yine gelişmemiş ülke olduk. lağnet.
devamını gör...
kadınları çekiştiren erkeklerden fazladır fakat eril bir toplum olduğumuz için sürekli başka şeylerle suçlanırlar.
devamını gör...
verilen işi hakkıyla yaparak hem çalıştığı yere hem de kendi ekonomisine katkıda bulunur. öncelikle bu zaten başlı başına yeterli bir durum. ayrıca birlikte çalıştıkları insanlarla da organize olarak daha düzenli işlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur, çünkü erkekler maalesef hem dağınık hem de disiplinsiz. hepsini bir adam etmek gerekiyor.

ayrıca bulunduğu ortamlarda erkeklerin laçka muhabbetlerini engelledikleri, daha derli toplu bir ortam oluşturdukları için öpün de başınıza koyun. sizin saçma sapan erkek muhabbetleriniz, dağınık çalışmalarınız, her şeyi bilirim havalarınıza iyi dayanıyor bu kadınlar.
devamını gör...
birim zamana düşen birim iş ile ölçülür. tıpkı erkeklerin iş gücüne katkısı gibi. bunun dışında yazılan çizilenlerin tamamı cinsiyetçidir.
uzmanlık alanım olduğundan bir adım öne çıkıp konuşayım. dedikodu, fesat, ayak kaydırma çabaları, mobbing, hile, yanıltma, işten kaytarma gibi iş ahlakında olumsuz olarak nitelendirilen her şeyin şampiyonu istatistiksel olarak erkekler. ama bu bilgiyi kullanarak idarecilik yapmıyoruz. iddia sitelerinde çok vakit geçirdi diye maaşından kesmiyoruz. arkadaşının hatası ile ilgili kendisine bir kariyer yolu çizmeye kalktığında bunu başka türlü bertaraf ediyoruz. sırf "erkek" diye böyle yapıyor demiyoruz. onun hatasından ötürü tüm hemcinslerine yaptırım uygulamıyoruz.
devamını gör...
gereğinden fazla tiksindirici bir zihniyetle açılmış başlıktır. kadınların iş gücüne katkısı mı diyoruz? neden diyoruz? şu ana kadar kaynakçı kadını normal karşılayan bir adam görmedim ben, ki benzeri şekilde yüzlerce tepkiye şahit olmuşumdur. gerici zihniyetinizin ortaya çıkardığı bir durumla, gerici kulaktan dolma bilgilerinize dayanarak, gerici bir tavırla, gerici bir hezeyanla surlarınızı savunmaya çalışıyorsunuz. o halde, biz de değerlerinizin sınırlamalarına rağmen, yurdumuzun iş kadınlarının neler başarmakta olduğunu inceleyelim;

1- canan özsoy

hemen adına güvenilir bir raporu inceliyoruz:

"özsoy, ge türkiye’yi enerji, sağlık, havacılık, aydınlatma ve ulaşım alanlarında güçlü kılacak stratejilerin peşinde. ge 2016’da güriş, dost enerji, fina enerji ve türkerler ile rüzgar enerjisi alanında işbirliklerine imza attı. 2016’da 1 milyar dolar yatırım ile “ge dijital”in kurulmasına liderlik etti. bunun yanında ge endüstriyel platformu predix’i hayata geçirdi. gebze güç transformatörleri fabrikası’nı, dünyadaki en iyi uygulama olacak akıllı fabrikaya dönüştürme çalışmaları gündeminde. fabrika yatırımı ise 20 milyon dolara mal oldu. özsoy, 2020 yılına kadar şirket adına 1 milyar dolarlık ihracat katkısı hedefliyor."

2- nazlı ümit boyner

"2016’da boyner grup’un cirosu 4 milyar tl’ye ulaştı. internet satışları yüzde 60’ın üzerinde arttı. boyner, 2016’da küsuratların bağışlanması projesiyle, stk’lara kaynak yaratan “yuvarla”, kırsalda yaşayan çocukları sinema ile buluşturan “sinemasal”, anadolu’daki zanaatkarların el sanatlarını dünyaya tanıtan “ustamdan” ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan “sorusana” projelerine imza attı. boyner, 2017’de bm ve uluslararası iş örgütü’nün “eşit işe eşit ücret küresel koalisyonu’nun uluslararası kampanyasına türkiye’yi temsilen katılacak."

sen ne yaptın bu arada? zekan fazla geldi bunlara değil mi?

buraya güler sabancı gibi isimleri dahil etmiyorum bile.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar