chp milletvekili sera kadıgil'in teklifi. dünyada birçok ülkede, kadınların kullandığı ped gibi hijyen ürünlerinin vergisinin düşük olduğunu savunan kadıgil bu ürünlerden verginin kaldırılmasını istedi.

ulan ne dertler var be.

haber
devamını gör...
chp’li sera kadıgil isimli vekil’in meclis’e sunduğu kanun teklifi..

http://www.cumhuriyet.com.t...

“chp pm üyesi ve istanbul milletvekili sera kadıgil, kadınların ve trans bireylerin menstrüel dönemde zorunlu ve temel olarak kullanmak zorunda oldukları ped ve diğer hijyen ürünlerindeki vergi oranının düşürülmesi için kanun teklifi verdi. kadıgil, "regl olduğumuz için vergi ödemek istemiyoruz" dedi.”
devamını gör...
ilgili üründen alınan vergi, doğal afetler, savaş gibi durumlardan sonra kurulan kamplarda, çadırlarda yaşayan insanlar aynı ürünün dağıtılmasında fon olarak kullanılabilir.

mantıklı düşünemeyen herkes vekil oluyor sanırım.
devamını gör...
ilk öğrendiğimde ya ne alaka dedim ama şimdi tekrar düşününce mantıklı buldum. kadın diyor ki, devlet bu malzemedeki vergi yükünü kaldırarak ucuzlamasını ve daha kolay erişilmesini sağlasın.

neden mantıklı buldum derseniz: günümüzde bir kadının ped kullanmaması insan onuruna yakışmayacak rencide edici durumlara düşmesine kolayca sebep olabilir.

kadını tanımam etmem ama iyi demiş.

yeri gelmişken, dünyada bizimki gibi devletini aşırı vergiyle besleyen bir başka ülke yok, biliyorsunuz değil mi? acı ama essah.
devamını gör...
en en en temel ihtiyaç maddesi olan ekmeğe vergi alınan bir ülke için çok ütopik bir istek. suya bile vergi veriyoruz ablacım. hijyenik ped kullanmak lüks bile sayılabilir.

bir de bu kadını hiç sevmiyorum. bunun konuyla bir alakası yok elbette ama yine de söylemek istedim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar