kadınların yaptığı hatalar

hamallık.
sözle değil belki ama davranışlarla ne var ne yok her şeyi ben taşırım sen hiç yorma kendini demek.
eşşeğim ben vur sırtıma semeri, korkma ne kadar koyarsan o kadar taşır bu bünye.
fedakarlık mı yapılacaksın dur ben yaparım, çaba mı göstereceksin zahmet buyurma ben yırtarım kendimi, sinirlendin mi sen sakin ol ben kendi kendimi senden daha iyi döverim, üzüldün mü aman sen üzülme ben ağlarım kendimi paralarım...
sen sadece sev yeter,
eşşeksin sen, hamalsın o zaman...
belki de sadece kadına has bi hata değil bu bilmiyorum, decoder bozuk çalışmıyo bu akşam,
kadını erkeği ayırt etmeden bu kadar taşımak niye onu anlamıyorum...
alacam bi elektrikli testere dalacam hayatıma, çok kan akacak çok...
devamını gör...
dinden once torenin onunde egilmek.

aci cekmekten hoslanmak, hadi hoslaniyorsun neyse.. bunu cok feci belli etmek.

susacagi yerde konusmak, konusacagi yerde susmak.
devamını gör...
kadın olmak diyeceğim ama bu çok acımasızca olur. kadının varlığı hata bu ülkede aslında. şöyle baktığında etrafa;

ev kızı: türk toplumundaki yeri güzel yemek yapabilen, evlenilecek, her daim babasına abisine kocasına saygı duruşunda durur vaziyette fazla konuşmayan bir imajı taşımak ve bunu sonuna kadar koruyabilmek ki buna embesil bir hayatın embesil kadını denebilir.

iş kadını: ailesiyle birlikte yaşıyorsa kendine ait bir yaşam kuramaz, ailesiyle evlenene kadar yaşayan, kariyerinde ne kadar ilerlese de bu başarısının değil evlenecek bir koca bulma başarısı önemli olan, azıcık rahat bırakılmış ama kurallara bir yerden boyun eğdirilmiş -mış gibi yaşan kadındır.

ev kadını: adı üstünde evinin kadını, çocuklarının anası, kocasının cariyesi/karısı hükmünün dışına çıkamayan, tek sosyal faaliyeti günlerde kadınlarla toplanmak olan bir kadın versiyonudur.

kız öğrenci: bu kadın kısmı okurlar, kendilerini modern toplumun birer üyesi yapabilirler fakat bir türk erkeğiyle sevgili/evlenme moduna girince tüm eğitimini bir evde nasıl iyi bir ev kadını, karısı, anası olabilir noktasında toplayan kız modelleridir. diplomalı iyi terbiye edilmiş gelişimi yarıda kalmışlardandır.

bunlar bu toplumdaki bir kadının kendini aşamaması, yeni bir gelenek oluşturamaması, ezber bozamaması gibi yaptıkları hatalardır. ben olaya sosyolojik açıdan bakıyorum ve bu sonuca varıyorum. en büyük hata evlilik konusunu türk kadının tünelde görülen son ışık konumuna sokmasıdır. hayatındaki her şeyi buna göre ayarlayıp, otuzuna geldiğinde hala evli olamamış olmasından dolayı ciddi depresyonlara girmesi, öncesinde yaptığı hataların başında gelir.

ama illede sıradan bir hata söylemem gerekirse şöylede diyebilirim; kadınların yaptığı hataların başında gelen en büyük şey, sahip olduğu erkek arkadaşını anlamaktan çok ona sürekli kendisini anlaması için kendini anlatmasıdır.
devamını gör...
kadınlığın ne demek olduğunu, ne yüce bir makama tekabül ettiğini, neleri ihtiva ettiğini, neleri kapsadığını, nelerin halel getirip getirmediğini ve kadının varlık olarak alması gereken duruşu islami öğretiden ziyade anne babadan yada geleneklerden almasıdır bunlardan en can alıcı olanı. gelenekler ve standart türk müslümanı ailesi de kadını kıskaca alan ve anlamsızlaştıran bir bakıştan ibaret olduğu için, kadın kendisine bile kadın gözüyle bakamıyor ve kendini başkalarının diliyle tanımlıyor. kadının en büyük hatası budur.

hal böyle olunca kadın şiddetin edilgeni, hüznün ve dramın etkeni oluyor. dövülen kadın, ezilen kadın, aşağılan kadın, yerin dibine sokulan kadın. buna karşılık ağlayan da kadın, üzülen de kadın, kahrolan da kadın.

islamiyet'in kendisine tanıdığı hakları yüzeysel değil derinlemesine bilen ve geleneğin islami öğretiyle çakışan yanlarına balta kaldıran kadın, ne ezilecek ne de horlanacaktır. çünkü müslüman kadın, kadına en büyük özgürlüğü tanıyan islami öğretinin talebesidir. fakat öğretmenini beğenmeyip ona kulak kabartmayan, sahte öğretmenleri kendine rehber kılan kadın bu fırsatı ıskalamış olacaktır.

kadının hamal olması ise suç değildir. fakat kendisine yük olana değil, kendisine hamal olana hamal olmalıdır. hayatın zorluğunu ve dünyanın ağır şartlarını ancak müşterek bir hamallıkla taşıyabilir bu kişiler. dolap beygirliği başka, kollektif beygirlik başka.
devamını gör...
ekseriyetini dil ile yapılanlar oluşturur diyebiliriz sanırım.
devamını gör...
buldukları her boşlukta senaryo yazmak, olaylar senaryo seyrinde gelişmeyince de bir senaryo daha yazmak.
devamını gör...
unutmamak. halbuki birçok şeyi unutmak veya unutmaya çalışmak mutlu bir yaşantı için çok önemli.

veya affetmek, affedebilmek.
devamını gör...
tatlı yemek.
yapma arkadaşım yapma işte,biliyorsun ki her dilim tatlı sana saatlerce yürümeyi,fizyolojik ihtiyacın olan bir çok besinden geri durmayı ve seni sebzeye mahkum etmeyi getiriyorken nedendir şunca boğaz savaşı.
(bkz: bir tatlıkoliğin günlüğü)
devamını gör...
açıktan kapalısına her türlüsünün yaptığı teşhircilik, haram olduğunu bile bile süslerini erkeklere göstermeleri, tesettürü modaya uydurup Allahın emrinden uzaklaşmaları, millet açlıktan ölüyorken şımarıklık yapıp sırf marka diye kıyafete, çantaya, ayakkabıya paralar saçmaları! bunların hesabı var kardeşlerim unutmayın....
devamını gör...
nasıl yani ya? baktım da belki ben göremedim en önemli maddeyi.ya da başlı başına bi madde değeri gösterilmedi en büyük hataya;

(bkz: trip atmak)

+ya valla bunaldım,trip atmasan artık?
-insan sevdiğine trip atar hayatım.

birincisi trip atmaksa,ikincisi trip atmanın gerekliliği üzerine filozofluk yapmalarıdır.
devamını gör...
anne olanların belki de asla anne olamayacak olan kadınların yanında sürekli çocuklarını, çocuklarında kullandıkları bezi, mamayı, çocukları öksürdüğünde kullandıkları mucizevî iksiri, şehirdeki çocuk doktorlarının analizini, çocuğunun konuşma evrimini, hangi kelimeyi hangi sevimlilikle ilk önce nasıl söylediklerini (en az üç kere tekrarlayarak) anlatmaları. dünyanın ilk ve tek anneleri kendileriymiş gibi davranmaları.
devamını gör...
-aşırı feministlik
-sokakta kahkaha
-sigarasını pöfürdetmesi
-çok konuşması
ve daha nicesi.. bazen sizi ben bile anlayamıyorum erkekler nasıl anlasın .
devamını gör...
inanmak istedikleri şeye inanıp gerçekleri göz ardı etmek.
devamını gör...
bunu hiç erkekler de görmedim ama kızlar da çok gördüm. evlilikleriyle hava atmaya çalışmaları. evlilik onlara göre bir statü gibi birşey sanırım. bekar arkadaşlarının gözüne sokup kıskandırmaya çalışması. yabancıların yanında kocam diye bahsetmesi. ayy yeter iğrenç.
devamını gör...
her şeylerini herkese anlatmaları. yani isterse bir kac haftadır tanıyor olsun, isterse sadece sanal dan tanıyor olsun hemen her türlü sırrını, hayatını paylaşması.
devamını gör...
erkeklere nazaran kadınlarda çok daha fazla görülen 1 hata var ki, bağlanmak. kadınlar bağlanıyor. çok sevme az sevme meselesinden bağımsız olarak kadınlar bağlanıyor. sevilen şeye tutkuyla bağlanmanın neresi hata derseniz, bunu bı de o şeyden ayrılmak zorunda kaldığınızda konuşalım derim.

(bkz: it's all lies darling)
devamını gör...
tanımadan önce erkeklere güvenip
tanıdıktan sonra erkeklere güvenmemek!
devamını gör...
türkiye şartları düşünülürse doğmak ve kız evlat doğurmak en büyük hata. bu ülkede kadın olmaz zor zanaat.
devamını gör...
detaycılık.

detaycı insan fazla yorulur, yok yere dert sahibi olur, mükemmelliyetçilik yolunda emin adımlarla ilerler ve mental açıdan da rahat olamaz.

ek: bana göre hata budur. insanın kendi kendine zarar vermesine sebep olan şeyler de hata kapsamına girer.
devamını gör...
cocuk dogurmak.

sonuclar pek parlak degilken neden bu israr? her seferinde farkli malzeme ile harika corbayi tutturmaya cabaliyorlar ama insanlik hep bulamac.
devamını gör...
buradan

burada adamın anlattığı şeydir. gökyüzüne çıkarlar sonra oradan hiç bişeyi görmezler.
devamını gör...
(bkz: erkeklere güvenmek)

gerçekten bıkmadınız mı be ablacım senelerdir aynı şeyi yapmaktan.
hayır bir de aynı kişiye defalarca güvenenini görüyorum, için acıyor.
yapmayın böyle şeyler.
benim için sakıncası yok da sonra olan size oluyor, çok üzülüyorsunuz.
devamını gör...
herşeylerini herkese anlatmak. en büyük hatalari bu sonra vay efendim şöyle vay efendim böyle hayıflanırsın yapma. yapti.
devamını gör...
selülitlerini gidermesi için kahve telvesi sürmek. halbuki kahve selülit yapar.
devamını gör...
erkek egemen yerlerde, azınlık haldeyken bile dayanışma göstermek yerine, birbirlerine haset edip, kavga çıkarmaları. tabii ki genelleme değil bu, bi kısmı için geçerli. daha dün yaşadığım; fabrikada üretimde 90 erkek 2 kadın çalışıyor, bilin bakalım tek kavga edenler kimlerdi. evet, o iki hanım abula.
devamını gör...
hemcinslerinin güzel hasletlerini hazmedememek, erkekleri uzaktan kumandalı araba ile karıştırmak ve yine erkekleri anlamamakta ısrar etmek..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar