kadir mısıroğlu

#siyaset  #tarih 

ingiltere ve almanya'da gördüğü muameleyi kıyaslayarak "ingilizlerden insanlık gördüm,almanlardan hayvanlık öğrendim" diyen tarihçi.
devamını gör...
kadir mısıroğlu çok cömerttir. "ben bu dünyaya vermek için geldim süleyman" demişti birgün. hakkında çok şey söylenir, çok şey konuşulur. "hayat felsefesi yahud yaşamak sanatı" isimli kitabı harikadır. kendisini uzaktan tanımak yerine üsküdar doğancılar'da bulunan mekanına gidip bir ziyaret etmekte fayda var.
devamını gör...
cemil meriç e yöneltilen "abdülhamit han hakkında kitap yazmayacak mısınız?" sorusuna kitabı yazması gereken isim olarak verdiği cevaptır.
devamını gör...
tam bir osmanlı hayranıdır. asla osmanlı devletinin hata yaptığına inanmayan veya yazmayan kişidir.bu yüzden kitabların objektif olarak yazamadığını düşündüğüm kişidir.
devamını gör...
şahsiyet olarak zor birisidir. memleketinin insanının karakterini temsil eden yansıtan atak yapısı vardır. inandığını söylemesi, mücadeleciliği dikkat çekicidir. araştırmacılığı az bulunur cinstendir. filistin meselesini belki de ortaya çıkmadan çözebilecek planın neden hayata geçirilemediğini, kudüs müftüsü emin el-hüseyni'nin buradaki büyük hatasını; daha önce hiçbir araştırmacının başaramadığı bir şekilde anlatır. şehzade mahmut şevket efendi ile 1965 yılında fransa'da yaptığı görüşmede; bölgede bir arap-yahudi devlet kurulmak istendiğini, bunun başına da bir osmanlı olarak şehzade'nin geçirilmesinin planlandığını anlatır. ve bu teşebbüsün kudüs müftüsü el-hüseyni'nin tavrı yüzünden akim kaldığını da nakleder.
devamını gör...
kayserililere atıp tutması ve sararmış diş ve bıyıkları olmasına rağmen,5 saat aralıksız sohbet edip,dinleyenlerin gözünü kırptırmadan dinletebilen çay ve sigara tiryakisi son osmanlı.
devamını gör...
yazdığı kitaplarla özellikle cumhuriyet öncesi ve sonrası döneme ışık tutan bilge insan. yakın tarihi bide kadir mısıroğlu kaleminden okumak lazım.
devamını gör...
sabaha kadar konuşsa dinlenecek insan.
mukaddesat aşığı.

ayrıca osmanlı hayranı olduğu için hatalarından bahsetmediği bilgisi doğru değildir. doğruya doğru yanlışa yanlış der. ancak osmanlı'ya o kadar iftira atılmıştır ki hepsine belgelerle cevap vermesi iftira atanlar tarafından bu şekilde suçlanmasına sebep olmuştur.

http://www.sebilyayinevi.com
http://www.kadirmisiroglu.com
devamını gör...
çok değerli islam aşığı olmakla birlikte, o aşktan tadanlar(fethullah gülen) hakkında isabetsiz yorumlar yapmış bir tarihçi.
devamını gör...
başarılı bir edebiyatçı olduğunu sonradan öğrendiğim, radikal insan.

ya bu adam önemli günlerde bize kart atardı, ben de "ne güzel yazmış ya, kesin babamın edebiyattan veya siyasaldan arkadaşıdır." diyordum. sonra bir gün televizyon izliyorum. fesli, orta yaşın üzerinde bi adam, ağır ağır konuşuyor karşısındakiyle, muhtemelen röportaj. bu adam önce, zaman ötesi gibi göründüğü için hafif tebessüm ettirdi. sonra altında "kadir mısıroğlu" yazısını görünce; "ahaha isim benzerliği mi acaba" dedim. Allahtan yanımda abim vardı. "hayır hayır, bizzat kendisi" dedi...
devamını gör...
"benim bildiklerimi bilseniz kafayı yersiniz" diyen tarih bilgisine güvenen muhterem. sağlam bir tarihçidir, ezber bilglerle işi olmaz.
devamını gör...
anti kemalist olan ve kemaistlerden hiç haz etmeyen ve kemalizmin sonunun geldiğini haykıran muhterem bir müslümandır.
devamını gör...
müslümanları ilk defa fethullah gülen konusunda uyandıran onları bu müthiş tuzaktan koruyan tüm islam aleminin hamisi müthiş bir adam.
devamını gör...
an itibariyle tv 5'te yavuz selim'in sunduğu 2doğu 2batı adlı programda konuk. osmanlı'nın adaletini öven, cumhuriyet dönemindeki çarpık uygulamalar ve osmanlı'ya söven zihniyeti sert bir üslupla eleştiren tarihçimizdir. gerçekten muhteşem bir program oluyor şu ana kadar.
devamını gör...
#319870 nolu entryde anlatılan olayın aslını kendisinden dinlediğim üstad.

olayın aslı şu şekilde vuku bulmuştur.

necip fazıl kısakürek sultan vahideddin hakkında kitap yazmak istemektedir ve bu konu hakkında üstad kadir mısıroğlu'ndan vesika almak için yanına gitmiştir.üstad kadir mısıroğlu necip fazıl kısakürek'in önüne bir çuval dolusu vesika koymuş bunu gören necip fazıl kısakürek ise ben arşiv faresi değilim demiştir.üstad kadir mısıroğlu ise ben öyleyim demiştir.

bu hikayenin aslını öğrendikten sonra necip fazıl kısakürek'in yazdığı kitaplarda neden dipnot ve kaynak belirtmediğini anlamış bulunuyordum.
devamını gör...
şapka kanunu çıktıktan sonra takmayan adamların başına katran sürüldüğünü gören adamdır.heyecanlı bir anlatımı vardır, bu yönden ahmet akgündüz e benzer.
devamını gör...
kendisi hakkında zamanın evliyaullahı tarafından:o 21.asrın müceddidir sözünü bizzat işittiğim ve elini en az 1000 sefer öpme bahtiyarlığına eriştiğim ayağının suyu içilesi muhteşem bir insan.bu gençlik onun kıymetini ancak öldükten sonra anlayacaktır.
devamını gör...
olmasaydı biz istiklal harbi gerçeklerini ve cumhuriyetin kuruluşu hakkundaki gerçekleri nereden öğrenecektik.
ey türk gençliği birinci vazifen üstad kadir mısıroğluna sahip çıkmak onun eserlerini çocuklarınız ve torunlarınız için yaşatmaktır.
devamını gör...
gördüğüm ilk entellektüel insan. namaz kılar, prensip sahibi * tartarak konuşur, eğitimsiz insanları diğerlerinden ayırmaz, yüzünüze bakarken direk size değil de içinize bakar sanki.
devamını gör...
cd den sohbetını dınledıgım ve kendısıyle gorusup soylesı gerceklestırmek ıstedıgım degerlı bır sahsıyet
devamını gör...
pek çok eseri vardır.eserlerinden bazıları;
-kurtuluş savaşında sarıklı mücahitler
-lozan zafer mi hezimet mi?
-sultan ıı. abdülhamid: bir mazlum padişah
-hayat felsefesi yahud yaşamak sanatı
-bir mazlum padişah: sultan abdülaziz
-yunan mezalimi
-düzmece mustafa
-islam yazısına dair
-moskof mezalimi
-osmanoğulları'nın dramı elli gurbet yılı
-gurbet içinde gurbet
-musul mes'elesi ve ırak türkleri
-filistin dramı'nın düşündürdükleri
-barbaros hayreddin paşa
-bir mazlum padişah: sultan vahideddin
-cem sultan'ın papağanı
-geçmişi ve geleceği ile hilafet
-ithaflı fıkralar
-kavuklu ihtilalci åžeyh bedreddin
-malkoçoğlu kardeşler
-zağanos paşa
-hicret
-islam dünya görüşü
-macar ihtilâli
-trabzon meb'usu åžehid-i muazzez ali åžükrü bey
-üç hilâfetçi åžahsiyet
-üstad necip fazıl'a dair
-amerika'da zenci müslümanlık hareketi
-aşıklar ölmez
-cemre
-geçmiş günü elerken
-kanlı düğün
-kırık kılıç
-uzunca sevindik

http://www.sebilyayinevi.com/

http://www.eniyihukumet.tr.gg/
devamını gör...
bir sohbet ortamında kendisine kombine soru sorup konuşmasına engel olan bir kişiye:

- Allah her insana iki kulak bir agız vermiştir, sana iki ağız bir kulak vermiş.

diyerek bizleri koparan şahsiyet.
devamını gör...
maalesef bu günlerde mustafa armağan'la kıyaslanmak talihsizliğini yaşayan, yeri doldurulmaz, asla kimseyle kıyas kabul etmez, tüm ömrünü islam ve osmanlı uğrunda tüketmiş müstesna şahsiyet.
Allahım; biz ondan razıyız,sende razı ol.
devamını gör...
şu anda tvnet kanalında lozan meselesini tüm yönleriyle anlatıyor..
gayet formunda, zaman tahdidi de yok, keyfe bak!
devamını gör...
nurcu kardeşlerimizin pek hazzetmediği yazar-avukat-tarihçi.

ismet özel'i de, kendisi hazetmez.

20 su bardağı çayı beş saat, duraksamaksızın konuşurken içer.

sabıkalıdır. iyi cigara içer. bizim kullanmadığımız sözcüklerle muhatabına direk söver.

rejim onu sevmez.o da rejimi. dünyaya geç gelmiş üstaz.
devamını gör...
kamus'u sever sözlüğü değil.
namusudur dilimin satanı değil.
dilim türkçedir, uyduruk değil.
canını verir, asla vatanı değil.

yavuz selim taştekne
devamını gör...
yavuz selim taştekne'nin* rivayete göre bir kitabının kapağına bakarken birden bire ilham alarak bir kaç saniyede hakkında dörtlük yazdığı rivayet olunan yazar.
(bkz: iki üstteki enrty)
devamını gör...
basligi acan arkadasin ucmasiyla bu baslik da bana kalmistir. eh ne yapalim!
devamını gör...
üstad kadir mısıroğlu islam davası için mücadele eden bir mücahiddir. kendileri yakın tarihin en iyi ve meselelere en vakıf tarihçilerimizden dir. 42 tane eseri bulunmakta hepsi de mücadele sahasında yazılmış eserler. kitapları sebil yayınevinde bulunmaktadir.

kitaplarında çok istifade edeceksiniz.

http://www.kadirmisiroglu.com
http://www.sebilyayinevi.com
devamını gör...
herhalde halife olmak istiyor.ama bu işin ehli daha nice başkaları varken ona sıra gelir mi bilmem ? eskiden bir yığın kitap yazar idi. moskof mezalimi,yunan mezalimi , x mezalimi, y mezalimi diye.

adam mezalimcibaşı adeta.neyse bu kitaplar işine de yaradı referans olarak kullanmasında.milli görüşe yakın gençler çok sevdi onu hatta geçen tv 5 'de de gördüydüm pek bir hareretli konuşuyordu.

he acaba birgün de çıkıp amerikan mezalimi , ingiliz mezalimi diye yazar mı / ya da yoksa yazmıştır da haberim mi yoktur bilmem.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar