kadir mısıroğlu

#siyaset  #özgürler 

kadir mısıroğlu çok cömerttir. "ben bu dünyaya vermek için geldim süleyman" demişti birgün. hakkında çok şey söylenir, çok şey konuşulur. "hayat felsefesi yahud yaşamak sanatı" isimli kitabı harikadır. kendisini uzaktan tanımak yerine üsküdar doğancılar'da bulunan mekanına gidip bir ziyaret etmekte fayda var.
devamını gör...
cemil meriç e yöneltilen "abdülhamit han hakkında kitap yazmayacak mısınız?" sorusuna kitabı yazması gereken isim olarak verdiği cevaptır.
devamını gör...
tam bir osmanlı hayranıdır. asla osmanlı devletinin hata yaptığına inanmayan veya yazmayan kişidir.bu yüzden kitabların objektif olarak yazamadığını düşündüğüm kişidir.
devamını gör...
şahsiyet olarak zor birisidir. memleketinin insanının karakterini temsil eden yansıtan atak yapısı vardır. inandığını söylemesi, mücadeleciliği dikkat çekicidir. araştırmacılığı az bulunur cinstendir. filistin meselesini belki de ortaya çıkmadan çözebilecek planın neden hayata geçirilemediğini, kudüs müftüsü emin el-hüseyni'nin buradaki büyük hatasını; daha önce hiçbir araştırmacının başaramadığı bir şekilde anlatır. şehzade mahmut şevket efendi ile 1965 yılında fransa'da yaptığı görüşmede; bölgede bir arap-yahudi devlet kurulmak istendiğini, bunun başına da bir osmanlı olarak şehzade'nin geçirilmesinin planlandığını anlatır. ve bu teşebbüsün kudüs müftüsü el-hüseyni'nin tavrı yüzünden akim kaldığını da nakleder.
devamını gör...
kayserililere atıp tutması ve sararmış diş ve bıyıkları olmasına rağmen,5 saat aralıksız sohbet edip,dinleyenlerin gözünü kırptırmadan dinletebilen çay ve sigara tiryakisi son osmanlı.
devamını gör...
başarılı bir edebiyatçı olduğunu sonradan öğrendiğim, radikal insan.

ya bu adam önemli günlerde bize kart atardı, ben de "ne güzel yazmış ya, kesin babamın edebiyattan veya siyasaldan arkadaşıdır." diyordum. sonra bir gün televizyon izliyorum. fesli, orta yaşın üzerinde bi adam, ağır ağır konuşuyor karşısındakiyle, muhtemelen röportaj. bu adam önce, zaman ötesi gibi göründüğü için hafif tebessüm ettirdi. sonra altında "kadir mısıroğlu" yazısını görünce; "ahaha isim benzerliği mi acaba" dedim. Allahtan yanımda abim vardı. "hayır hayır, bizzat kendisi" dedi...
devamını gör...
"benim bildiklerimi bilseniz kafayı yersiniz" diyen tarih bilgisine güvenen muhterem. sağlam bir tarihçidir, ezber bilglerle işi olmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar