kafa sözlük

sözlükler alemine yeni katılmış bir üye. dünya sözlükte, 800 tanıma ulaşan ilk 100 yazarımıza kitap hediye, reklamına tıklayınca gördüm kendilerini. sözlüğün kurucusu da yoldaş benjamin franklin nickli bir zat imiş.

kafa sözlüğe ilk girdiğimde ise dünya sözlükte darbe gerçekleşmiş de ismini değiştirmişler herhalde dedim içimden. tasarım o kadar benziyor. hatta site içerisindeki buglar bile aynı.

neyse efendim, burası yeterince kafa iken bir de kafa sözlüğe gerek yok diyor, yine de kendileri için hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.


edit: yanlış alarm olmasın böyle bir sözlük var değil mi?*
devamını gör...
7 kasım cumartesi 12.30 itibarı ile açılmış olan sözlük.

kurucusu, bir zamanlar dünya sözlüğü eski temasından kurtarıp, yeni bir arayüze kavuşturan @dunya ve @puju'dur.

bu iki yazar, kendi temaları ile yeni bir yola girdiler. öncesinde, dünya sözlük ile aynı temada yayına girmemek için yaklaşık 1 sene beklendi.
bu süre zarfında dünya sözlük yeni bir tema bulamayınca, ya @puju ve @dunya'nın kararı ile ya dünya sözlük kapanacaktı ya da yine onların kararı ile bu duruma göz yumulacaktı. nihayetinde gelinen noktada, bir süre daha dünya sözlüğün yeni tema bulup, taşınmasını bekleyeceğiz.

bu bilgilendirmeyi " kopya site mi" gibi ithamlara karşı yapmak durumunda kaldık.

kafa sözlük, dünya sözlükten tamamen bağımsız, özgür bir mecra.

dünya sözlük temasının bütün kullanım hakları tamamen @puju ve@dunya'ya aittir. nam-ı değer @yoldaş benjamin franklin ve @iko *

bizleri ziyaret etmek istersen : Kafa sözlük
devamını gör...
hayırlı olsun.

bu işlerde bir usul erkan vardır. sözlük kurmak büyütmek tema ile kodla olmaz sadece. aşk ile ruh ile olur. münasip lisanlı davet ile olur.

insan kazanmak için başka bir sözlükte başlık açılması usule uygundur mesela.

ama o sözlüğün yazarlarına, yazdıkları sözlüğün temasının kullanım haklarını elinde bulunduran kişilerin ilanı ve yazdıkları sözlüğü istedikleri an kapatabileceklerinin duyurulması bakın size sözlüğünüzde yazmayı lütfediyoruz gibi anlaşılabilir.

11 yıllık hikayesi, kökü, yaşanmışlıkları olan bir mecraya da yazarlarına da hakaret gibi algılanabilir.

tekrar hayırlı olsun. reklamın iyisi kötüsü olmaz neticede.

kafa açacak insanların yer almadığı bir sözlük olur umarım.
devamını gör...
ruhu muhterem bir zatın, başlığının altında zırvaladığı sözlüktür.

o ruhu bir kere de pratikte görmek nasip olmadı nedense. sözlüğe gelmeden önce veritabanı çalınıp piyasaya düşmüştü misal, yukarıdaki hamasettin abimizin dahi şifresi forumlardaydı.

uğraşıp didinen, veritabanını piyasadan kurtaran @puju, dünya. lafa gelince sözlüğün bekçileri bu hamasettin beyler.
sözlüğe 7 yıl sonra temasını veren @puju @dunya. oturduğu yerden karşıki dağları yaratan bu hamasettin beyler.
sözlüğün 2 senedir sunucu parasını ödeyen @puju @dunya. cebinden 1 kuruş para çıkmamış, sözlük ne alemde diye bir kere sormamış, sözlük kaderine terk edilmişken çayını koyup izleyen yine bu hamasettin beyler.

insan önce pasifliğinden utanır, sonra gelir 1 yıldır sesi çıkmamış, eyvallah deyip yoluna devam etmiş insana bunları konuşturduğuna utanır.

reklamın iyisinin kötüsünün olmayacağını da burada yaptığın şov ile çok iyi anlattın, tebrikler.

denecek çok laf, anlatılacak çok şey var da işte.
ne değişecek.
devamını gör...
kullandığım tarayıcıda reklam engelleme uygulaması var ona rağmen şu an bu sözlükte başka bir sözlüğün reklamı var hangi başlığa tıklarsam bu reklamı görüyorum. üstelik 800 tanıma ulaşan 100 yazara kitap hediye edileceği yazıyor. trendyol reklamları gibi bıktıracağından eminim.
devamını gör...
batmış bitmiş çökmüş bir sözlükte reklamı yayınlanan sözlük. insan ekşi ye instela ya falan reklam verir yazar gelsin. bu sözlük üç güne kalmaz batıyormuş o kadar emek de heba olmuş zaten. yazarlar desen hepsi tırt. milletin şifresi forumlarda geziyormuş. bana bu şeyi hatırlattı ibrahim tatlıses yıldız tilbe hikayesini.

yolu açık olsun sözlüğü. pr da iyiymiş 800 tanıma ulaşan ilk 100 yazara 50 tl ye kadar bir kitap hediye ne zamanki 100. yazar 800 tanıma ulaşırsa. o 100 yazar biraz çabuk olsa bari.

(bkz: iyi forumlar)
devamını gör...
reklamı sözlüğe zorla eklettirilmiş gibi duran sözlük, pek bir eğreti duruyor. arada sol frame'e bakıyorum, "en sevdiğiniz" diye başlayan anketleri bol görünüyor şu an için.
hayırlı olsun diyelim.
devamını gör...
yeni bir mecra. ara yüz, renk, dizayn...evet bi yerlerden tanıdık geldi; olur öyle...keşke üstteki tanımlar, sırlar, aşikar edilmemesi gereken şeyler öyle ulu orta konuşulmasaymış. olan olmuş, lakin temiz bir sayfa açıp onu eleştirdiğin şeyi hatırlatarak kirletmeye ne gerek vardı, bilemiyorum... yine de duamız o ki; kıymetli teknik beyler, yeni platformunuz/işiniz rast gitsin.

her ne kadar aynı mentalitede, yolda, fikirde olan oluşumlarda ayrışmayı ve mevcut potansiyeli bölmeyi şahsi olarak doğru bulmasam ve desteklemesem de içinizde sizi yiyip biten sorunların çözümü bu ise eğer; yolunuz açık olsun, lügat-ı kafa’nız mübarek olsun.
devamını gör...
derviche moderne'in maddi destek açıklaması ile haberdar olduğum oluşum. arada elim bir yerlere dokunup açıldıkça, bakmaya tenezzül etmeden kapattığım oldu ki adı bile aklıma yer etmemişti, ama derviche moderne bu sözlüğü zikrettiği bir açıklama girince neyin nesidir diyerek bir baktım ki dünya sözlük'ün çakması imiş. ama ilginç olan bir nevi dünya sözlük'ün çakma pozisyonuna düşüp, bu sözlüğün yazılımcısının her hakkı elinde tutuyor oluşu. yani, dünya sözlük yazılım formatının gelişmesinde, fikirleri ile, gelişim seyrinde deneysel katkılar sunmasıyla emeği bulunan yazarların da formatıdır o. bilip bilmediğim başka faktörleri de hesaba katmadan bu kafa olayına muhalefet şerhimi koyuyor, yine de aynı nehirde iki defa yıkanamayanlar, her nehrin suyuna gövdesini bandıranlar, biz de bir bakalım, yönetişim deneyelim diyenler ve saireler ve saireler için hayırlı olsun demekten de geri durmuyorum.
devamını gör...
manifesto niteliğindeki kurucunun tanımını buraya alta atıyorum. sondaki sence de çok hızlı dönmüyor mu dünya ? ifadesini okuyunca düşüncelere daldım. fitne fesat düşünceler.--- alıntı ---

kadınlı erkekli bir grup arkadaşın eğlenmek ve bir arada vakit geçirmek için oluşturduğu kar amacı gütmeyen bir platformdur. kurucusu, putin’e yakınlığı ile bilinen @yoldaş benjamin franklin’ dir. kafa sözlük, türkiye’de avrasyacı gençlerin yetişmesine hizmet etmek amacı ile kurulmuş olup kgb’den düzenli olarak fon almaktadır.

tabi ki bunlar birer şaka, putin napsın elin cin ali logolu sözlüğünü allasen?

amacımız; trafiğe, korna seslerine, uzun uzadıya bitmeyen mesailere, toplantılara, kalp sıkışmalara, streste, kirli siyasette, anksiyete krizlerine biraz olsun ara verip soluklanabileceğimiz bir platform yaratmak.

sence de çok hızlı dönmüyor mu dünya ?

--- alıntı ---
devamını gör...
reklam politikasini desteklemedigim sozluk. hayirli olsun, teknik seylerden cok anlamam. ama sana emanet edilen bir sozlugun kopyasini cikarip, zaten haklari bende demek de bana garip geldi acikcasi. belki bilgi eksikligimdendir.

ayrica soyle bir goz attim da dunyasozlukten birkac ayni nicki gormek de mumkunmus, yatay gecis de bu oluyor herhalde. *
devamını gör...
yazılımının aynı olduğunu görünce bu nasıl kafa dedirten sözlük. madem aynı olacaktık niye göçtünüz conem.
bir de 800 tanıma 1 adet kitap hediye edeceklerinin reklamını gördüm. eyvallah ben 800 tanıma kendi kitabımı çıkarırım.
devamını gör...
yönetimden bir işaret alamadığım için övecek miyim gömecek miyim bilemediğim sözlük!
kendimi, istifa eden berat albayrak haberini giremeyen medya gibi hissediyorum!
mod arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.*

açıkçası şuana kadar girip incelemek nasip olmadı. o yüzden sözlük hakkında yorum yapamayacağım.
devamını gör...
monark desteğini açıkça çekinceye kadar dünya sözlükteyim.*

kafa sözlüğü gereksiz, boş, saçma sapan bir girişim olarak görüyorum. burayı* kutsadığım, sahiplendiğim sanılmasın* ama hazır mecra işte yazacaksanız efendice yazın, yazmayacaksanız çıkıntılık yapmayın.* işiniz gücünüz yok mu olm.
devamını gör...
reklamı diğer reklamlardan farklı bir şekilde yapılıyor sözlükte. örneğin boş, sinir bozucu ve gereksiz bulduğunuz reklamları kapatma ve bir daha görmeme gibi bir şansınız oluyor normalde. üstteki küçük çarpıya basıyorsunuz ve “bu reklamı gösterme” seçeneğini tıklıyorsunuz. bu sözlüğün reklamı için öyle bir şey yok ama. aradım taradım o kadar kenarlarda kıyılarda küçük bir çarpı ama ı-ıh yok maalesef. niye böyle ki?
devamını gör...
anladığım kadarıyla vakti zamanında derviş de aynı böyle başka sözlükten ayrılıp başka sözlük kurmuştu. şimdi başına gelen bu olayı sessiz karşılıyor ve kabulleniyor.

tanım: bir sözlük. kafasına tekme atan adamı da sevmedim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar