kafein

kahve taneleri ve çay yapraklarında bulunan, merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi olan, fosfodiesteraz aktivitesini engelleyen bir pürin alkaloit.
devamını gör...
müthiş bir alkoloid.en fazla nescafe yani filtrelenmiş kahvede vardır.yalnız kötü yanları da vardır.çok alındığında sinir yapar, kalpte ağrı yapar.
devamını gör...
kafein ; matein ve guaranin olarak da bilinir. bir alkaloid olan kafein doğal olarak kahvede, çayda, yerba mate'de, guarana'da ve, az miktarda, kakao içinde bulunur. kafeinin karakteristik, yoğun bir acı tadı vardir. kola gibi bazı gazlı içeceklere tat vermesi için eklenmektedir.

kafein nedeniyle kolanın bağımlılık yaptığı söylenir. ancak, 330 ml’lik her coca cola kutusunda 33 miligram kafein varken aynı büyüklükteki bir fincan kahvedeki kafein 112 mg civarıdır. coca cola’da çay ve kahvede bulunan kafeinin üçte biri bulunur.

ürün kafein her 100 ml

kahve(filtre) 60 mg
kahve (kuru) 42 mg
çay 28 mg
coca cola 13 mg

wikipedia
devamını gör...
aslında biyolojik yarılanma ömrü 5-6 saat arasıdır. karaciğerde cyp1a2 enzimi tarafından parçalanmaktadır. melatonin'i de yine bu enzim parçalamaktadır.
devamını gör...
serkan özbay ve cenk karayazgan'dan oluşan türk rock grubu. 1998 yılında kurulmuştur. kendi adlarını taşıyan ilk albümleri 2007'nin mayıs ayında piyasaya çıkmıştır.

iyi bir grup ama ben keşfedene kadar onlar dağıldı mı naptı. 2007'de çıkarmışlar albümlerini.

platonik, medeni aşk, masal perisi, bu hayat böyle, erkeksin, gümüş yüzük, vazgeçmem, sen yanımdayken ve gerçekleri anlayınca isimli güzel şarkıları var.
devamını gör...
son zamanlarda aynı seviye çay ve kahve tüketmeme rağmen bana verdiği tepkiselliği sinir edici boyutlara ulaşan madde. üstad ada çayı iç diyeni ice bucket challange'a davet ederim.. *

uykuya dalmak için geçen sürede 11 sayfa rus edebiyatı okurdum en kötü iki el fifa atardım! en iyisi gidip dediğiniz gibi ada çayı içmek..
devamını gör...
uyusturucu gibi bunyede bulunma miktarindan alinan fazladan promili etki eden madde.

misal gunde 3 bardak kahve iciyorsaniz bu artik vucudunuzun 3 bardaga bagisiklik kazandigini ve ozel durumlarda kahvedeki etken maddenin harekete gecmesi icin 3 ten fazla bardak kahveye ihtiyaciniz oldugu anlamina gelir. benzer sekilde sutle tuketilen soft kahveye alisan vucut sert kahveye maruz kalorsa kafein baska turlu isleyeceginden vucutta etkilesime gecer.

uzun sure ki bu bir hafta kadar olabilir kimi bunyelerde, kahve veya cay tuketmeyen kisilere bir bardak cay bir anda alinmis yogun dozda uyusturucu etkisi yapar. cunku kafeinden temizlenen bedene sifirdan ayni mereti enjekte etmek gibidir o ilk yudum, bardak.
devamını gör...
kan ilacı veya kan tüpü kullanıyorsanız bu meredi o alımlardan en fazla 2 saat önce ve 2 saat sonrasında tüketin. yoksa bir faydası olmuyor.
onun da bunun da.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar