kafir vs fasık

birbirine karıştırılan kavramlar. ayeti bile sağa sola çekmişler yani helal. fasık günah işleyen ve sözüne pek itibar edilmeyen kimse diyebilirsiniz ama kafir bambaşka bişi. şimdi adam sol cenaha direk kafir yaftasını yapıştırmış ve bunu ayetle perçinlemiş. kur'an'ı kafanıza göre esnetmeniz tam müslümana yakışır şey zaten. hayır fasık diyorsan havuz medyası sol cenahla kapışır hatta depar atarak tur bindirir bana göre. yalakalar ne zamandır dürüst ve islami olmuş? liyakat diyorduk islam diyorduk? amaan salla işte hepsi boş şeyler önemli olan lidere itaat. firavuna itaat önemli.
devamını gör...
fasık islam dinine mensup olmakla beraber nefsine uyup günah işleyen kimse. kafir ise islama inanmayan kimse.

fasık anlam olarak sözüne itibar edilmeyen kimse anlamına gelmez. yok böyle bir tanım. fasık büyük günahları işleyen veya küçük günahlarda ısrar eden, bununla beraber yaptığı şeylerin kötü olduğunu da kabul eden insandır.

heh kur'an da diyor ki bu adamın sözünü araştırıp sormadan sazanlama atlamayın.
devamını gör...
fasık, kafirden daha tehlikelidir.
çünkü fasıklık kafirliği kapsar.
her kafir islam düşmanı değildir. ancak fasıkların en büyük özellikleri;
hem kafir olmaları, hem de müslüman gibi gözüküp islama düşman olmalarıdır. fasıklar için kafirlerden bile daha şerlidirler diyebiliriz.
devamını gör...
oha fasığı kafir ilan edeni de gördük. ona münafık denir kardeşim. müslüman görünümlü kafire münafık denir. fasık ise günahkar müslümana denir. hatta bugün müslümanların ekserisi bu tanıma girer. namaz kılmayan, çekinmeden haram işleyen müslüman fasıktır, kafir yada münafık değil. kavramları karıştırmamak lazım.

ayrıca şu var ki kafiri fasığa tercih küfürdür. çünkü iman eden bir insan kafir bir insandan üstündür. unutulmamalıdır ki hadisi şerifte Allah dinini bir fasığın eliyle de yüceltir buyrulmuştur. ama kafir için böyle bir şey asla söz konusu değil.
devamını gör...
ikisine de destek olmamak gerekir. çok mecbur kalırsak geçici olarak fasık tercih edilir tabi. ama fasık tercihini standart bir durum haline getirmek caiz değildir.

bir de kafir illa ki kötü ve zararlı anlamına gelmeyebilir. anlaşmalı olursun filan. ama fasık adı üstünde fasıktır, dinin emirlerini ve yasaklarını hafife almaktadır. o yüzden zararlı ve kötü olduğu kesindir. zalim ve kötü kafir elbette fasıktan daha kötüdür, bunu tartışmaya gerek yok.
devamını gör...
kâfir: Allah'ın varlığını ve birliğini inkâr eden.

münafık: müslümanlar gibi yaşadıkları halde kalpten inanmayan, gösteriş ve menfaat için ibadet yapan.

fasık: Allah'ın varlığına ve birliğine, peygamberine inanıp iman ettiği halde dinin gereklerini yerine getirmeyen kimse.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar